Årets utmärkelse 2025

Docent Niklas Loman uppmärksammas för sina mångåriga forskningsinsatser kring ärftliga riskfaktorer för bröstcancer, och sitt stora engagemang för att alltid sätta patientperspektivet främst.

Publicerad 14 november 2025

Niklas Loman 2025
Docent Niklas Loman tilldelas årets utmärkelse 2025 för sina mångåriga forskningsinsatser kring ärftliga riskfaktorer för bröstcancer.

Eldsjäl inom forskningen om ärftlighet

Bröstcancerförbundets Utmärkelse 2025 tilldelas docent Niklas Loman, överläkare och bröstonkolog vid Skånes universitetssjukhus i Malmö och forskare vid Lunds universitet.

– Jag är glad, rörd och lite omtumlad, säger Niklas Loman. Att få ett sådant här erkännande av patienternas egen organisation är som att ta emot ett litet Nobelpris.

Niklas Loman får Bröstcancerförbundets Utmärkelse 2025 för sina insatser för bröstcancerforskningens framsteg, men också för sitt outtröttliga arbete för patienternas bästa. I motiveringen betonas att ”hans ödmjuka engagemang för bröstcancerdrabbade är genuint – och gör skillnad på riktigt”.

– Det är ett privilegium att få vara med och vägleda patienter när det händer något i deras liv som är både otäckt och skrämmande, säger han. Det är också utmanande för behoven är så stora, men jag känner att patienterna hjälpt mig att utvecklas i min yrkesroll.

"Jag är hoppfull om att vi ska bli ännu bättre på både riskbedömning och behandling."

Niklas Loman

Forskar om ärftlighet

När Niklas Loman inledde sin forskning kring ärftliga riskfaktorer för bröstcancer hade den första högriskgenen, BRCA1, just upptäckts. Det var 1994 och något år senare kartlades BRCA2, en riskgen som fick en huvudroll i hans avhandling och även i den fortsatta forskningen.

– För 30 år sedan var det inte så många som insåg relevansen i frågorna om ärftlighet, säger han. Nu är intresset för det här området enormt och den nya kunskapen omsatt i klinisk rutin.

Niklas Loman beskriver forskningsfältet som en framgångssaga.

– Det är ett fantastiskt framsteg att vi kan identifiera dem med en ökad risk att insjukna i bröstcancer och också erbjuda insatser för att avsevärt minska riskerna för anlagsbärarna. Vi kan också avfärda misstankar om ärftliga risker – när det inte finns några. Min erfarenhet är att många oroar sig mer för sina barn än för sig själva.

Ytterligare en fördel är att informationen om BRCA-status ger värdefull kunskap om vilken form av läkemedelsbehandling som patienterna kan ha nytta av. En viktig studie, initierad av Niklas Loman, är BRCAsearch där man kunde visa att testningen i samband med en ny bröstcancerdiagnos kunde förenklas. Studien har bidragit till dagens så kallade snabbspårstestning som lett till att betydligt fler bröstcancerpatienter idag blir kontrollerade redan tidigt i förloppet.

– Jag är hoppfull om att vi ska bli ännu bättre på både riskbedömning och behandling, säger Niklas Loman. Men ett orosmoln är hur tiden ska räcka till för både klinisk verksamhet och forskning. Behoven är stora överallt och små regioner är sårbara. I ett internationellt perspektiv förmår vi då inte heller behålla vår tätposition inom forskningen.

Ge en gåva

Ge en gåva

Din gåva möjliggör forskning och hopp för drabbade.

Mer patientcentrerad vård

En positiv utveckling i Skåne är skapandet av Bröstcentrum i Malmö, där Niklas Loman, som är diagnosansvarig inom bröstcancer, varit drivande. Målet är en mer sammanhållen och patientcentrerad vård, en satsning som har möjliggjorts av en donation från Julia och Hans Rausings stiftelse.

– Vi ska erbjuda förutsättningar för ett ökat samarbete mellan onkologen, kirurgen, bilddiagnostikerna, patologen, cancerrehabiliteringen, forskarna och alla andra som är involverade runt en patient, säger han. Det är förstås en krävande process att tillfredsställa alla gruppers behov, men målet är att det här ska bli multidisciplinärt och multiprofessionellt i verkligheten.

Genom Utmärkelsen har Bröstcancerförbundet i drygt 20 år uppmärksammat eldsjälar inom bröstcancerområdet. Det handlar om nyckelpersoner som lägger oändligt med tid och kraft på att förbättra den svenska bröstcancervården.

– Bröstcancerförbundets Utmärkelse 2025 går till en forskande läkare vars ödmjukhet, insikt och medkänsla verkligen gör skillnad för patienterna, säger Susanne Dieroff Hay, Bröstcancerförbundets ordförande. Hans engagemang har i många år varit ovärderligt och nu senast också helt avgörande för produktionen av vårt uppskattade informationsmaterial om ärftlighet och bröstcancer. Det är verkligen en värdig pristagare.

Bröstcancerförbundets Utmärkelse delas ut i samarbete med Pfizer.

Ge en gåva

Ge en gåva

Din gåva möjliggör forskning och hopp för drabbade.

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss