Visar 10 av 6154 träffar
2020-07-17
Hej jag undrar om man som 16 åring kan få bröstcancer .
För 1 år sedan upptäckte min syster knöl ,vi sökte vård , svaret vi fick var att det är lika stort som en kidney böna ,det kommer inte växa ,du är ung ,det är vanligt med körtlar. Det går 1 år till ,under Denna året tilltar besväret vi får en tid hos läkaren ,hon har smärtor ,kan inte sova på mage. Dem säger samma sak ,ultrljud skickas vi på där står inget konstigt . Det kommer inte växa mer .
Sen går det ett halvår av detta året ,syster klagar på mer att de obehag Vill ta bort det säger hon igen. Första gången vi sa det fick vi ett nej. Det är frustrerande att dem inte förstår vad denna unga tjejen tycker om det hela ,hon utrycker även för läkaren att hon är rädd att det ska sprida sig till andra organ.
Knölen har växt mer ,ingen åtgärd Smärtlindring och lugnade besked.
Vi söker igen några månader hinner få snart är det halva året slut .
Vi möts igen av en ny läkare ,en straffet läkare ,vi får dra upp historian varje gång om vad vi söker för . Denna gången blir vi nästan utskällda ,för att vi inte sökt vård tidigt vi hälsade att vi sökte sedan detta var lika stor som en ärta en sen kidney böna men Blivit hemskickade . Knölen på bröstet är lika stor som ett ägg utbrister läkaren . Dem skriver en remisss till bröstmotagningen .
Biopsi skulle tas för andra gången ,ev avlägsna . Men säger läkaren det är mkt vanligt att unga tjejer har knölar som är ofarliga. Detta är det första besöket hos bröst motagningen. Andra gången vi skickas dit men vi kommer inte bli prioterade då det inte är akut och brådskande .
Undersökning och ev operation har det inte blivit av det har gått 6mån Snart,det kom en pandemi i mellan ,när det rullar på som vanligt igen kommer andra med akuta tillstånd gå före ,vi har full förståelse.
Vi Kanse om vi får tur en tid slutet på detta året
Min fråga är hur kan dem vara säkra på att det inte är en Elakartad
Knöl .
Vi har hela tiden i över 1 år fått veta att det inte kommer växa ,det har gått från en ärta till ett ägg i storlek . Väldig hård Fast Orörligt knöl stort som ett ägg. Jag har lyft frågan om hodking lymfom men detta avfärdades då vi sökte första gången när knölen var ärtstor.
Då hon för ett år sedan när knölen var Lika stor som en ärta så besvärades hon Även av svettningar och tempstegring,och hon väger 42 kg under viktigt hon har tappat mycket i vikt . Ska väga 50 uppåt . Men dem försäkrade att det inte är någon lymfom sjukdom.
Hon är anfådd nämnde jag med ,varje gång vi sökt vårt har det alltid kommit upp att hon har ett blåsljud på hjärtat . Något hon haft sen hon 6 årsåldern när det upptäcktes
. Och hon har inte vuxit ifrån det ,något dem lovade man gör.
Vi skickades till barn hjärt motagningen ,läkaren ser inget fel på hjärtat. Hon har följts upp där i 3års tid .
Kan en så ung människa ändå få bröstcancer .
Något som var oerhörd jobbigt för syster att höra när hon undersöks kom ihåg endast 16 år är en mkt känslig ålder ,en jobbig undersökning att behöva klä av sig på överkroppen. Läkaren som ska känna efter knölen säger rakt ut ,är det dina riktiga bröst, dem ser VÄLDIGT stora ut ?
Eller har du silkon ,inplantad ?
Syster var mild sagt gråtfärdig .
Jag sa till läkaren ,och talade lugnt med min syster att det inte är något fel på dig,vi ser olika ut ,är skapta olika och att hon inte ska lägga stor vikt vad läkaren sa ,det var ett klumpigt utryckt . Och att hon varit otroligt modig och föredömlig.
Hon är underviktig och har för att vara så ung och så nätt väldigt stora bröst tyckte läkaren ,och ställer frågan rakt ut om hon har inplantat . Läkaren skulle skriva skyndsamt remiss så vi får komma tillbaka för andra gången till
bröst mottagningen.
Vad har du får råd om vi får samma svar igen och blir hemskickade . Nu snart har det gått 2 år.
Vill vi ta bort detta så finns de risker säger dem . Det blir även ett stort fult ärr. För syster är det
de minsta bekymret ,hon mår dåligt över att ha och känna något där, nu har det växt lika stor som ett ägg.
Hon kan inte ens lyfta armen utan att det stramar till .
Hej, det är rätt vanligt med godartade knölar i ung ålder, oftast är det bindvävsknölar ("fibroadenom") som kan komma och gå. Tillväxt och krympning är båda beroende av hormonerna och det finns egentligen inget sätt att förutsäga om en knöl kommer att växa till eller inte. Jag ser i din beskrivning inte att det har tagits biopsier, och vad dessa visade, men det är alltså så man ställer diagnosen. Man brukar avråda från operation om bindvävsknölar är mindre än 2-3 cm eftersom de som sagt oftast försvinner av sig själva. Vi brukar diskutera operation om knölen förorsakar besvär (sitter illa till t ex), om den växer till snabbt, eller om den är större än ca 3 cm. Så har din syster klara besvär så skulle hon få välja borttagning även om knölen är helt godartad; visar biopsin att knölen är en snabbväxande sort så rekommenderar vi borttagning. Så en biopsi måste göras!
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarHej
Har inte fått svar på den här fråga. Som jag skickat in 2 ggr nu.
Hur länge ska man ta kalcium/d vitamin efter den sista av 6 behandlingar (under 3 år).
De finns olika bud. 2 veckor , 3 mån eller 6 mån?
Tackar på förhand!
ZoledronsyraUndrar över axillutrymning, när är det nödvändigt?
Hej!
Många studier har visat att axillutrymning oftast inte förbättrar prognosen, och absolut inte överlevnaden. Därför görs axillutrymning numera väldigt sällan. Det är dock fortfarande aktuellt om man redan före operationen har diagnosticerat metastaser i lymfkörtlarna och då första behandlingen är kirurgi, eller om den sk portvaktskörtelbiopsin (sentinel node-biopsi, första körteln dit lymfan rinner från bröstet) påvisar mer än två lymfkörtlar med metastas. Ofta ger man, vid kända lymfkörtelmetastaser, onkologisk behandling före operationen (neoadjuvant). I många fall krymper då tumören ihop och även lymfkörtelmetastaserna kan gå tillbaka. Men om det finns spridning kvar efter den neoadjuvanta behandlingen gör man också axillutrymning. Den fjärde situationen som motiverar axillutrymning är om metastaser i armhålan kommer som återfall efter tidigare bröstcancer.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar AxillutrymningHejsan.
För över två år sedan upptäckte jag att det kommer svart/brun vätska ur en körtel bredvid min ena bröstvårta. Bröstvårtan var vid tillfället även lite inåtvänd men gick enkelt att ”peta ut”. Efter ca ett halvår gick jag till en läkare under 2024 som fick kika på det. Han sa att det inte var något att oroa sig för och bad mig att sluta peta på det.
Nu två år senare så kommer det fortfarande vätska från samma ställe i vårtgården och bröstvårtan är nästan helt inåtvänd. Det går med lite våld att få ut den, men är inte bekvämt.
Lite extra info som gör mig extra vaksam är att både min mormor samt mamma har och har haft bröstcancer. Mamma har haft cancer vid två tillfällen under sitt liv.
Till min fråga då.. bör jag uppsöka vård igen då vätskan hållit i sig nästan 3år samt att bröstvårtan i sig blir mer och mer inåtvänd, eller bör jag endast sluta peta på det? Jag var 27 när jag upptäckte vätskan och är idag 30.
MVH, Sanna
Vätska ur vårtgårdHej, jag är 54 år och har sedan några dagar ont lateralt, proximalt i höger bröst. Det är ömt om jag palperar och det finns små, små knutor ytligt mellan bröst och armhåla. Jag har mammografi nästa vecka. Kan jag avvakta eller ska jag söka hjälp?
Smärta och ömhet mellan bröst och armhålaVad är Dcis?
Undrar också hur det kommer att se ut efter en tårtbits operation.
Kan jag ha min bh som förut? Kommer det att se insjuket ut?
Höger bröst, höger sida.
Hej!
DCIS är en förkortning av duktal cancer in situ. Det innebär en mycket tidig form av bröstcancer (en del säger förstadium) som inte har någon förmåga att sprida sig då tumörcellerna håller sig inom det så kallade basalmembranet i cellerna. Man vill operera bort det då det kan utvecklas till så kallad invasiv cancer (mer utvecklad cancer som har förmåga att sprida sig.
Hur bröstet kommer att se ut efteråt beror på hur stort bröstet är, hur stort område man behöver operera bort och var i bröstet det sitter. Oftast vill man också ge strålbehandling efteråt för att minska risken för återfall och det kan också påverka bröstet. Men en förutsättning för att man ska rekommendera bröstbevarande kirurgi är att man bedömer att bröstet efteråt ska ha en bra form. I de flesta fall ser man ingen större skillnad förutom ärret.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DcisJag undrar om det är vanligt att en cancerknöl sitter intill bröstvårtan? Det är inget som syns men när jag känner så känns det som att det ligger en ärta där inne.
Knöl bid bröstvårtan?Ätit Letrozol i ett år (av 5). Är 58 år. Gjorde ett tre veckors uppehåll och då mådde jag fantastiskt. Nu är jag tillbaka i ledvärk och fatigue. Bentäthetsundersökningen var bra.
Läkaren tycker att jag ska byta till Tamoxifen. Men jag är tveksam. Inte lika starkt skydd och biverkningar som skrämmer mig mer, som lungemboli. Är det inte bättre att känna sig skruttig i 4 år till.
LäkemedelsbyteHej, Jag har en fråga angående mina provsvar , jag behandlades för 7år sedan för hormonell bröst cancer med metastas i portvakt körteln just nu är jag i stabil remission, jag har inte fått dropp behandlingar intravenöst för att stärka skelletet utan min onk skrivit ut istället Kalcium D forte 500/800 vilket jag tagit under alla dessa år. Nyligen tog jag prover visar att mitt kalciumvärde förhöjt Kalcium totalt 2,65 Kalcium joniserad 1,31 PTH 3.0 och fosfat 1,0 Kan jag fortsätta ta mina kalcium och vitamin D eller måste göra ett uppehåll, min onkolog är inte i tjänsten nu, Åldern 50++ lagom osteoporos finns , Tackar för svar ! Elen
Frågan om provsvarÄter kapicetabin omgång 5.Har väldigt biverkningar, men nu har börjat tappa ögonfransar. Har inte fått någon information om att hår skulle påverkas av denna behandling . Kommer övrig behåring påverkas?
Fundering kring biverkningarMin väninna i Nordmakedonien har opererats för bröstcancer för ca 3 v sedan - nu har hon börjat kemoterapi och har en kombination av dessa läkemedel Doxorubicin och Cyclophosphamide. Hon ska få 4 behandlingar. Är detta en god väg framåt enligt svenska standarder?
De har fått betala operationen själva (4000 Euro) då deras offentliga vårdsystem inte fungerar.
Kan det finnas ekonomiskt stöd att söka?
Kemoterapi