Visar 10 av 5919 träffar
2020-07-21
Hej!
Jag genomgår neoadjuvarant behandling för min bröstcancer.
Jag har läst på bröstcancer förbundet att det finns tydliga rekommendationer om rehabilitering från dag ett när man startar behandling. Jag har tagit upp detta med min läkare. Men hon säger att de inte rekommenderas någon särskild rehab medan man får cytostatika. Utan att jag skall röra på mig så mycket jag orkar.
Jag promenerar dagligen mellan 7000-13000 steg. Men jag har också läst studier om att högintensiv träning hjälper patienter med bröstcancer.
Jag har bett om att få träffa fysioterapeut alternativt få ett FAR recept men enligt min läkare så behövs inte det nu. Hur skall jag tänka kring rehabilitering? Är det tillräckligt med promenader eller kan jag göra mer för att öka välbefinnandet och minska biverkningar? Jag vill ju må så bra som möjligt under min behandling och hjälpa kroppen. Jag antar att jag kommer att få ett träningsprogram för att få igång mobilitet efter operation men det är ju ett tag kvar tills dess.
Med rehabilitering från dag ett avses att vårdens insatser ska ges på ett sådant sätt att de ger förutsättning för ett så bra liv som möjligt under behandlingsperioden samt underlätta återgången till ett normalt liv efter avslutad behandling. Det är kontaktsjuksköterskan som ska se till att dina vårdbehov blir tillgodosedda. Det gäller även dina rehabiliteringsbehov. Det är alltså henne du ska vända dig till med dina frågor och dina önskemål. Vilken rehabilitering man kan få under pågående behandling beror på i vilken region man bor i. Möjlighet till samtalskontakt finns i alla regioner. Fysisk aktivitet av olika slag är mycket värdefullt under cytostatikabehandlingen. I någon region finns möjlighet till gruppverksamhet i form av fysisk aktivitet. Fysisk aktivitet på recept finns i alla regioner för den som behöver detta. Efter avslutad behandling finns det i några regioner möjighet att beviljas en vistelse på en rehabiliteringsanläggning som har specialiserat sig på onkologisk rehabilitering. Finns inte den möjligheten i din region kan du undersöka möjligheten att få hjälp till detta via en fond eller en stiftelse. Din kontaktsjuksköterska eller klinikens kurator kan svara på vilka möjligheter det finns att få hjälp med
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarMamma har opererat bort en bröstcancer (tårtbit). Hon ska få strålbehandling.
Hjälper melatonin som skydd mot strålskador och biverkningar?
Hjälper melatonin mot strålskador?2026-05-05
Hej. Jag mastektomerades för lobulär cancer G2 NO dec 2024 och har stått på Letrasol sedan dess. Bytat till Exametasone Stada. Haft mycket biverkningar bl a fått osteopeni, vallningar, libidominskning och smärtor. Nu sedan januari smärtor i händerna med fingersvullnad och svårt sträcka/böja fingrar och svagt grepp. Dessutom vandrande smärtor i stora leder och muskler.
Mina frågor är:
Den inflammatoriska aktivitet som uppenbarligen försiggår, är den bestående/ leder till kroniska skador på leder/ligament/muskler?
Om jag slutar med antiöstrogenbehandlingen, hur förändras min prognos avseende metastaserande sjukdom?
Jag tycker min livskvalitet påverkas mycket negativt av medicineringen.
Mvh Ester
Biverkningars följdverkningar2026-05-05
Har precis fått min 6:e och sista injektion med zoledronsyra. Häromdagen bröt jag av en tand och väntar nu på att få en krona insatt. Har nu en molande värk i käkarna och undrar;
- Hur visar sig käknekros?
- Kan tandläkaren upptäcka det?
- Vart ska man vända sig om man är orolig?
- Kan man själv kontakta käkkirurg på sjukhuset eller måsta man ha en remiss? I så fall; vem skriver ut en remiss?
- Hur behandlas käknekros?
Käknekros2026-05-05
Äter tamoxifen sedan 5 månader. Har biverkningar oro sover dåligt förstoppning dålig koncentration snurrig. Min cancer var inte spridd. Operade bort tårtbit o sedan 5 dgr strålning. Har nu uppehåll på 1 månad i samråd med kirurg. Vad är riskerna att avsluta Tamoxifen ??? Kan man äta mindre dos ??
TamoxifenHej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Stor rodnad på bröstHej. Är en kvinna på 40 år som blivit återkallad till mammografin, Skriver in vad som står i min journal för kontext.
Kl. 24-13 i vänster bröst ses med hjälp av ultraljud en ungefär 9-10 mm stor något lobulerad lågekogen förändring av oklar genes. Punkteras med mellannål i ultraljudsledning. I vänster axill ses en prominent lymfknuta med cortex på 4 mm, punkteras med finnål.
Svar via Bröstmottagningen.
Kod M -/3
Kod U -/4
Vad menas med cortex? Är kod u-4 den näst högsta misstankegraden om malignitet?
Vad betyder det?Hej.
Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Hej!
Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar ADH/DCISHej.
Jag gjorde biopsi för microcalsifikationer för snart 4veckor sedan. Pratade med unilabs i tisdags morse och då sa de att provsvaret kommit in och bearbetades. Men sedan gick veckan och ingen hörde av sig. Kundtjänst där kan inte säga vad provsvaret säger och de lovade att någon från mottagningen skulle ringa men sedan gick tre dagar och ingen hörde av sig alls. Inget på 1177 heller. Är det rimligt att de kan sitta på ett ev malignt provsvar så länge utan att kontakta mig?
Kommunikationstid från inkommer provsvarHej! Fick båda brösten borttagna 2016 i augusti och behandlades neoadjuvant. Därtill 25 ggr strålning på höger sida, där en 10 cm stor tumör fanns, doch portvaktskörtlar var angripna och blev också utrymd. 10 år senare har jag brännande smärta och ömmar i hela detta område. Tycker också att höger sida " dragit in sig". Kan man få cancer igen på denna högra sidan. Vänster strålades inte då tumören var mycket liten.
ÅrerfallHej,
Jag har haft bröstcancer och opererat bort ett bröst. Efter min första operation (aug-25) tas bort en tumör och efteråt visade det sig att cancern hade spridit sig i hela bröstet, så det togs bort senare vid andra operation september-25.
Nu känner jag stor oro för att få cancer i mitt andra (friska) bröst. Jag har haft bröstimplantat i över 25 år, och jag upplever att det är svårare att kontrollera brösten ordentligt.
Jag har bett min läkare om att få ta bort även det friska bröstet, men de rekommenderar inte det. Samtidigt påverkar detta min livskvalitet mycket – jag känner mig otrygg, har svårt att slappna av och det påverkar min vardag. Tex jag måste ha bh hel dygnet ingår när jag sover. Accepterar inte en bröst med linne eller T-shirt när jag är hemma. Känner mig obekväm och ledsen, ångest osv.. jag har försökt begär från läkare att ta bort frisk bröst förra året.
Jag skulle vilja ha råd:
Hur brukar man resonera i sådana här situationer?
Har jag möjlighet att få igenom en sådan operation?
Hur kan jag prata med min läkare på bästa sätt inför nästa besök i maj månad som jag har begär få en tid.
Tack för ert stöd.
Operation frisk bröstet