Visar 10 av 6004 träffar
2020-08-12
Har en fråga om att äta honung och Tamoxifen samtidigt. Tamoxifen-biverkningar i form av oerhörda vallningar, svettningsattacker och tillhörande yrsel i 10 år till är inte trevligt. Min onkolog skrev ut ett recept på en psykmedicin Venlafaxin som jag ska ta i låg dos visserligen, men med otäcka biverkningar i form av uppkomna självmordstankar osv....denna medicin vill jag ej ta! Den kunde ev lindra vallningar/svettningar. Det var enda hjälpen jag fick från sjukvården.
Nu är det så att jag själv har googlat på HONUNG, och hittade att den kunde lindra värmevallnngar ev. Jag har nu provat i en vecka ungefär och redan första dagen kände jag att värme och svettattackerna minskade i antal och framförallt blev i svagare form. Jag tar en tesked ekologisk honung i ljummet vatten 30 min innan läggdags, anses vara rogivande också för sömnen skull. Inte av med besvären helt med honung men uppskattar kanske en minskning av svettning/vallning på ca 70% i alla fall. Jag får sova bättre! Så honung vill jag råda andra att prova .
Fråga 1: Kan intaget av denna dagliga honung på något sätt minska effekten av Tamoxifenbehandlingen?
Fråga 2: Sedan undrar jag över min prognos framåt , jag har vänstersidig bröstcancer sk stark hormonkänslig östrogen 85% och progesteron 90% ,intraduktal, bifokal IDC25 mm och några mm, NHG 1, lågt Ki-67 på 12,5%, HER2 negativ. I sentinel node 1 makrometastas av 1 undersökt. Jag ville ej att de plockade ut fler lymfkörtlar i armhålan för operation. Metastas-screening i DT röntgen visar ingen spridning thorax, skelett eller buk. Ska äta 1 tabl Tamoxifen i 5 år, sedan aromatashämmare Letrozole i 5 år plus nyligen påbörjad strålning. Ingen cytostatika, men erbjöds detta dock "om jag ville". Operation 11 maj 2020, Tamoxifen start 1 juli 2020 och andningsstyrd strålning start 6 augusti 2020 och ska nu få 15 ggr totalt. Räcker denna behandling tro, utan cytostatika?
Fråga 3: Är såklart orolig över Tamoxifen-biverkningar såsom blodpropp, stroke och livmodercancer av Tamoxifen , hur ofta drabbas kvinnor av dessa i % och när i behandlingen kan dessa uppstå (efter flera år eller i början)
Tack snälla för svar!
Mvh Maria
Hej, all behandling som har effekt kan ha biverkningar. Jag vet inte om du provade venlafaxin, och drabbades av det du anger eller om det är en biverkan du inte vill utsätta dig för att riskera att få. Min erfarenhet är att långt ifrån alla drabbas av detta, jag minns faktiskt inte någon som fått prova venlafaxin för vallningar, däremot har inte alla effekt, eller trivs inte med medicinen. Underlaget att använda venlafaxin är dick rimligt gott, i randomiserade studier har man sett en minskning i antalet svettningar på 40-60 %. Jag är inte medveten om att man genomfört motsvarande studier avseende honung, eller honing som Nalle Puh skulle säga. Om du upplever att det hjälper och du därigenom kan ta din tamoxifenbehandling finner jag ingen anledning att ifrågasätta ditt val, jag tror inte att det tar bort effekten av tamoxifen. Men kom ihåg att även honung (=socker) har biverkningar: karies, ökad risk för diabetes mm. Det spelar ingen roll att den är ekologisk.
Beträffande din prognos så behöver jag gissa på din ålder, jag antar att du är 45 och har menstruationer, åldern spelar inte så stor roll. I så fall är det 90 % chans att du lever och har hälsan om 10 år efter endast operationen, Med tamoxifen under 5 år blir chansen 92 %, kemoterapi hade teoretiskt kunnat öka detta till 93, 5%, en tilläggsnytta på 1,5 % vilket betyder att endast en patient av drygt 60 som tar cytostatikan skulle ha nytta av den behandlingen, vilket kan anses vara en alltför måttlig effekt. Om du sedan efter 5 år tar aromatashämmare, så förbättras prognosen ytterligare.
När man läser den största genomgången av tamoxifenbehandling som finns, den sk oxfordgruppens metaanalys så sammanfattar de bieffekterna av tamoxifen baserat på drygt 20 000 patienter att påverkan av tamoxifen på dödligheten till följd av andra orsaker än bröstcancer är mindre än nyttan i form av minskad dödlighet. Man ser förvisso ett litet antal kvinnor som drabbas av det du anger, men även om man beaktar det så överväger nyttan med behandling riskerna. Bland 10 000 kvinnor som tog tam i 5 år handlade det om i 6 som avled till följd av blodpropp och 9 till följd av livmodercancer d v s 0,5 respektive 0,9 promille, eller tillsammans 1,4 promille d v s det var ungefär 15 gånger vanligare att man förebygger ett dödsfall till följd av bröstcancer än att man drabbas av ett dödsfall till följd av behandlingen. Jag uppfattar att alla som råkade illa ut av behandlingen var äldre än 55.
Jag rekommenderar dig att ta tamoxifen.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Jag har tagit Verzenios 100 mg i snart två månader. Tar också Letrozol sedan 5 månader tillbaka.
Har genomgått tårtbitsoperation och strålning 15 ggr. Operation och strålning har gått bra. Avböjde cytostatika.
Nu när jag tagit Verzenios i två månader 100 mg så har blodproverna varit ”tillräckligt bra” för att fortsätta. Har lägre värden på leukocyter och neutrofila leukocyter jämfört med referensvärden, men inom acceptabelt värde enligt läkaren. Jag har biverkningar med trötthet, sömnsvårigheter och ledvärk. Har sluppit diarré.
Nu vill läkaren höja dos till 150 mg. Det känns jobbigt. Är rädd för ytterligare biverkningar. Jag har nu kunnat komma tillbaka någorlunda med träning och det sociala, men är fortsatt sjukskriven 100%.
Hur viktigt är det att gå upp till 150mg? Kan det vara tillräckligt att stanna på 100 mg, och ändå få bra skydd mot cancer?
VerzeniosHejsan!
Jag diagnostiserades för invasiv lobulär bröstcancer i november 2025 i Italien och opererades här (mastektomi av hö bröst) den 18 december 2025. Den histologiska rapporten visade på två makrometastaser (2/4) och som alternativ till axillutrymning rekommenderas jag träffa en annan onkolog, som ansåg att strålning räcker gott i kombination med antihormonell behandling. Nödvändiga kompletterande undersökningar har dock tagit tid och jag hade återbesök hos onkologen förra veckan (11/5/2026) och påbörjade då Letrozol. Han sa då att det var 50/50 huruvida jag skulle få strålning. Först idag (18/5) kunde jag konsultera en radiolog. Radiologen sa att mitt fall inte är självklart för strålning:
Tumör: 30 mm
ER 99%, PR 99% Ki67: 8%, Her2 neg 0.
Han föreslår likväl strålning då det ytterligare kan minska risk för lokalt återfall, men tiden är svår. Det har redan gått fem månader sedan operationen och de kan ej påbörja strålningen förrän i juli, då är vi i Sverige. Nu har jag en tid i slutet av augusti, strålningsstart i september dvs 8,5 månader efter op. Riktlinjerna här är att strålning ska påbörjas inom fem månader (dvs idag). Mellan fem och nio månader blir det från fall till fall och därefter gör man det inte.
Svenska riktlinjer tycks vara ännu tightare. Hur resonerar man i Sverige mer specifikt?
Vad är nyttan av så sen strålning kontra risk för biverkningar så sent?
Nyttan med sen strålningKan jag ta bältrosvaccin när jag äter letrozol sedan 2.5 år tillbaka. Hade invasiv hormonkänslig tumör som opererades bort följt av strålning i fem dagar.
BältrosvaccinHur lång tid efter bröstoperation ( tårtbit o körtlar) ska , bör man man börja strålbehandling?
StrålningJag är en kvinna på 73 år, som fick en högersidig bröstcancer diagnos 2021. Opererad i mars 2021, med partiell mastektomi och sentinel node. Från min Journal: En tubulolobulär invasiv cancer grad II som mäter 10,7 mm. ER 100%, PR 60%, Ki-67 10%, HER2 1+. Radikalt avlägsnad, minsta marginal 8 mm kranialt, I axillen två friska lymfkörtlar. Blev strålad i 3 vecko och därefter fick jag Anastrozol i 5 år. Har precis avslutat denna behandling. Fick svar från min kontaktsjuksköterska att jag ska och kan avsluta min behandling efter att läkare tittat på min journal. Ingen ny behandling är planerad. Har gjort en mammografi nu i maj månad som visade inga tecken på bröstcancer. Ska prata med min läkare på min vårdcentral om remiss för ny mammografi nästa år, då jag är 74 år. Jag bor i Stockholm och får kallelse vartannat år.
Hur kan jag lita på detta svar att jag ska avsluta min behandling? Hur är det med återfall beroende på min bröstcancertumör? Finns det annan behandling som kan ta vid för att minska risken för återfall?
Efter behandlingÄr det rimligt att ta Letrozol i åtta år ihop med Salazopyrin EN och Levaxin.
Har också Endometrios sedan tidiga år. Jag är 74 år. Har nu haft blödningar
både från urinblåsa och tarm i Mars och Maj månad.
MVH BMWiik
Bröstcancer Her 2 östrogenpositiv 2021Blev opererad för hormonkänslig bröstcancer i mars. Har nu strålats 5 gånger och ska äta Letrozol i 5 år. Har varit i klimakteriet i flera år varpå mitt hår har blivit så tunnt så skalpen syns.. och värre blir det känns det som. Undrar om det finns någon hjälp mot det? Och finns det möjlighet att få någon hjälp mot detta?
Hormon känslig bröstcancerHej, 2011 fick jag beskedet hormonell bröstcancer, då var jag 44 år. Opererade bort en del av bröstet fick cellgifter och strålning följt av Tamoxifen i 10 år -> 2021 som jag mådde pyton av men jag höll ut.
Nu (59 år) har jag fått väldigt jobbiga klimakteriebesvär och jag får ingen hjälp någonstans. Blir bara bollade fram och tillbaka mellan hälsovårdcentralen och Gyn. Ingen verkar ha kunskap om klimakteriebesvär för en som haft bröstcancer.
Antidepressiva läkemedel har dom erbjudit men som jag aldrig har tagi. Det jag mest lider av nu är värk i hela kroppen och jag är fruktansvärt stel, men värst i vänster höft, ben och ländrygg. Jag vet inte vad jag ska ta mig till och är så förtvivlad och ledsen över att ingen verkar kunna hjälpa mig. Går hos en sjukgymnast som gett mig övningar som jag gör varannan dag men det blir ingen skillnad. Vänder mig till er med ett sista hopp om hjälp/råd. Vad kan jag göra?
Mvh.
Tillhör Västernorrlands landsting
HjälpHej, jag hade hormoniell bröstcancer sommaren 24. Jag kan därav inte äta östrogen. Jag har därmed blivit mycket stel i ledet samt lite ledvärk.Fick råd om att äta collagen samt metylerad B-vitamin komplex (B12). Googlade sen och läste att det är risk för cancer. Vad säger ni om att äta framför allt collagen?
Kosttillskottjag tar anastrozol och undrar om det går bra att jag tar Hjärtats Vitamin B-komplex Forte, är 73 år opererade bort en liten tumör augusti 2024 ingen påverkan på lymfar
ettårskontroll sept 2025 ua
kosttillskott