Visar 10 av 6074 träffar
2020-10-17
Hej! Var på mammografi för ett par dagar sedan. De frågade då om jag känt några förändringar och jag sa som det var att jag känt en liten knöl men att det brukar jag göra på olika ställen som kommer och går (menscykeln) och att jag själv tror det är hormonellt. De sa att de ringer mig om de vill göra en extrakoll annars skulle jag få brev om 2 veckor. Nu fick jag samtal idag om att läkaren vill att jag ska på återkoll. Jag blir ju såklart livrädd och orolig, inte minst för att vi precis fått ett annat tungt sjukdomsbesked i familjen.
Hon som ringde försökte lugna mig och sa att de vill i stort sett alltid göra återkontroll om man själv uppger att man känt något. Hon kunde inte svara på om läkaren sett något på röntgen eller inte, det fanns ingen sådan notering..
Nu undrar jag såklart om detta är vanligt med återkom? Kan jag vara hyfsat lugn i helgen? Mår jättedåligt över detta.
Är strax över 40, ingen cancer i släkten..
Tacksam för svar!
Vid mammografiundersökning i screeningprogrammet finns ett begrepp som heter att man blir "selekterad". Det betyder att det är något som gör att man ska genomgå ytterligare undersökningar utöver mammografin. Det kan vara något doktorn ser på bilderna, men det kan också vara att du som kvinna sagt att det finns en ny knuta i bröstet. Det du sagt måste tolkas som det senare. Även om man inte sett något på mammografin måste man alltså "selektera" dig för att man ska kunna genomföra korrekt diagnostik, i detta fallet en punktion mot det angivna området.
Jag brukar säga att såna här sammanhang är det vår uppgift inom sjukvården att vara misstänksamma. Eh en erfaren mammografidoktor berättade en gång för mig att andelen som efter att ha selekterats till sist visar sig ha cancer är ungefär en av tio, 10 %.
Jag vill uppfatta denna situation som att man är noggrann och tar sin uppgift på allvar på din mammografienhet. Det är bra! Givet det jag skrev ovan och baserat på det du beskriver får man ändå tro att risken för att du ska ha cancer inte är så stor, men att du naturligtvis bör fullfölja den planerade utredning.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej skulle ställa fråga gällande spänningar i båda brösten som kommit under senaste månaden, jag är 58år och har varit i klimakteriet ett tag, mensen slutade runt 50- 52. Står en del om att söka vård om det inte går över, pratas om bröstcancer med dessa symtom. Hur skall jag tänka. Tack på förhand.
Funderingar runt spänningar i båda brösten.Jag behandlades föf bröstcancer föf gvå åf sen. En mild variang som innebar operation och strålning. Nu har bröstvårtan på deg bröstet blivit märkbart större, är spänd och lite varm med klåda. Är det nprmalt efter behandling?
Ena bröstvårtan växerHej. Jag ska göra bröstundersökning imorgon med eventuell mammografi som jag kommer få vänta på. Har hälsoångest med stark cancerfobi och är förstås mycket orolig inför besöket. Inte känt någon knöl själv för vågar inte känna. Haft lite vätska från ena bröstet i några år som jag ska få kollat. Min oro och ångest nu är att jag väntat för länge med att söka och ältar nu att en eventuell bröstcancer kanske är spridd och svår att bota...Mvh, orolig kvinna på 33
OroligHej. Har fått utslag och rodnad på högra bröstet. Har smörjt med kortison men det blir inte bättre. Har på ca 2v blivit större från ca10cm till 17 cm. Är långsmalt inte så brett. Doktorn ordinerade kortison. Kliar ibland lite men försöker att inte klia. Vad kan det vara. Funderar att ringa vårdcentralen igen.
Bröstcanser.Hej de har kommit en vitt vätska från båda mina bröst, de börja för lite mindre en vecka sen, har haft min mens den här veckan ockås vet inte om de gå någon skillnad. Lider även av extremt ångest å har inte mått så bra på senaste ä har stress ätit å inte sovit så bra men böjar komma tillbaka nu å må bättre löste lite att de kan va på grund av hormonerna så de kanske har påverkat,men ä en väldigt orolig tjej överlag å nu ö jag rädd att de ä cancer. Har sätt att ni svarar så skulle betyda mycket om ni svara på de här
18 årig tjejHej jag är snart 18 år å de kommer lite vit genomskinliga värda ur båda mina bröst, märkte de fö någon dag sen bara. jag lider av extrem ångest å har stress ätit mycket på senaste vilket kanske har lätt till obalans i kroppen vilket jag läste kan va orsaken, men ä väldigt rädd att de ska va bröstcancer tycker ni de låter som något jag borde va orolig för
18 årig tjejHej!
Jag är 37 år och upptäckte en liten knöl i bröstet i maj och skickades på mammografi som jag var på i början av augusti. Då gjordes även ultraljud och läkaren kunde se att knölen var en cysta på ca 5 mm. Hon stack hål på den med en nål och vätskan var något grumlig så den skickades på analys. Jag fick snabbt svar att cystan inte var cancerogen och att jag inte skulle kallas för någon vidare undersökning/åtgärd. Redan efter någon vecka kändes jag cystan igen trots tömning och nu lite mer än två veckor efter är den lika stor som innan. Är detta något att oroa sig för? När jag har försökt läsa mig till på internet så verkar det som att det är rätt normalt? Jag vet ju att det är cystan som är tillbaka och ingen annan knöl eftersom den sitter på samma plats och läkaren undersökte hela bröstet och inget annat avvikande hittades.
Jag vill inte gå och oroa mig, men kan cystan utvecklas till något farligt eller kan man bara låta den vara?
CystaJag är i klimateriet och mina bröst har vuxit. Innan hade jag rätt jämnstora bröst, men nu hänger vänstra bröstet mer och är större än det högra. Bröötvårtan på vänster bröst är ca 2 cm längre ner än det högra. Är detta normalt? Har inte ont på något sätt. Är detta något jag behöver kolla upp? Eller kan jag vänta till mammografin om ett halvårbeller så. Känner inga knölar eller andra förändringar
Vänstra bröstet störreJag har så ont i mitt vänstra bröst och under armen och det ändå som hjälper är att jag ligger i sängen och har armen under en kudde och jag har varit hos doktorn i går och hon skickade en remiss till mammografi men den ska jag inte förrän på onsdag i nästa vecka
Har ontHej!
30-årig kvinna som hittade en knöl i ena bröstet som även var ömt för 1 år sedan. Blev skickad på mammografi och ultraljud men syndes inget (fick ingen biopsi?!) så fick förklaringen att de är så ditt bröst ser ut. Men nu 1 år senare har jag fortfarande ont och precis hört av mig till vårdcentralen för ytterligare kolla upp de . Men till min fråga varför har jag en öm knöl i bröstet men de syns inget fel? Va kan de vara när de ömmat i mer än 1 år?
Öm knöl