Visar 10 av 6133 träffar
2019-06-19
Min bakgrund är följande: Jag fick diagnos bröstcancer 2018-11-27. Tumören uttrycker HER 2 och är hormonreceptorpositiv. Sentinel node: två körtlar varav en med makrometastas.
Jag fick neoadjuvant behandling med Docetaxel + Trastuzumab + Pertuzumab x 5, samt EC x 2. Sista kuren gavs 2019-04-23.
Jag opererades 2019-05-06 med sektorresektion och axillutrymning. Patologsvaret efter operationen visade ingen kvarvarade tumörvävnad i lymfkörtlar, men däremot att det fanns tumörvävnad kvar i tårtbiten, ett område på 17 x 6 mm och man såg också ett område som hade tecken till respons som var närmare 50 mm.
Min behandlande onkolog rekommenderar Kadcyla, men detta godkänns inte av klinikchefen - ingen off label godkännes. Jag for så till Docrates och fick en första dos Kadcyla där. Om dryga veckan är det dags för nästa Her2-blockad och jag vet inte vad jag bör ha då.
Har skickat egenremiss till mottagningar som ger Kadcyla enligt Katherinestudien, och fick ett svar i fredags där de skriver att de endast gett Kadcyla i särskilda fall, exvis där tumören växt under neoadjuvanta behandlingen och att de i mitt fall, eftersom tumören har krympt av neoadjuvanta behandlingen, skulle ha gett mig Herceptin (eventuellt med tillägg av Capecitabin, 6 kurer).
En annan onkolog menar att de inte skulle rekommenderat Kadcyla även om det var en etablerad behandling, då min tumör är långsamtväxande ( ki67 13% ) och hormonreceptorpositiv, och då det föreligger viss tveksamhet vad gäller definitionen av mitt Her2-övertryck.
Min tumör var borderline enligt ISH och immunohistokemi, men eftersom man sett i 7 av 20 celler fler eller lika med 5 HER2-genkopior vid ett väsentligen normalt antal centromerer har man betraktat detta som en HER2-amplifierad tumör. Vid första ISH fick man kvoten 1,97727; sedan gjordes nya räkningar, inför ett eventuellt deltagande i en studie, och då erhölls kvoter mellan 1,4 och 1,7.
Tumörmaterialet från min biopsi och min operation kommer nu att eftergranskas på Sahlgrenska avseende Her-2-uttrycket.
Herceptin/ Kadcyla? Hur kan Capecitabin komma in i bilden?
vänligen,
Hej
Jag förstår att du är förvirrad. FDA har ju godkänt adjuvant Kadcyla för patienter med neoadjuvant behandlad bröstcancer och där det funnits tumör kvar i operationspreparatet. Kadcyla har i Kathrine-studien visat sig halvera risken för återfall jämfört med enbart trastuzumab. Problemet är att data är så nya och att man inte kommit till konsensus vilka patienter som skall erhålla behandlingen här i Sverige ännu. Beslut om införande av ny behandling skall helst ske synkront i Sverige så att alla patienter kan få det nya läkemedlet om indikation föreligger. Du har ju påbörjat behandling med Kadcyla och det verkar helt rimligt att fortsätta med den. Jag antar att du har betalt själv för Kadcyla på Docrates.
Jag kan återkomma till dig när jag hört mig för hur läget är för Kadcyla i Sverige. Fråga också på kliniken där du är patient.
Capecitabin brukar ofta ges till kvinnor med trippelnegativ tumör och som fått neoadjuvant behandling och som har tumör kvar (Createstudien)
MVH Elisabet Lidbrink
Elisabet Lidbrink
Överläkare och onkolog, Radiumhemmet, Karolinska Sjukhuset, Stockholm
Dölj svarHej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstetHur skiljer sig biopsin åt phyllodes kontra fibroadenom? Jag har tagit biopsi 3 ggr och sista gången anser man att det inte går att säga om det är det ena eller det andra så undrar hur andra kunnat få diagnosen via biopsi? Nu vill man ta bort hela knölen som växt stadigt i ca 4-5 år. De två första gångerna var svaret tvärsäkert fibroadenom. Nu på ett annat sjukhus kan man inte utesluta phyllodestumör!
Phyllodes?Hej!
Jag är 23 år gammal och Jag hade en bröstabscess i februari utan anledning, är inte gravid eller ammar. Gjorde ultraljud och fick antibiotika Uppföljningsultraljudet var normalt, men nu har jag ensidig klåda/sveda i bröstvårtan och kan få fram en liten mängd klar vätska och känner en strängliknande struktur bakom bröstvårtan. När jag inte rör brösten och sitter vanligt så kan det svida och kännas från bröstet, kliar och känns obehagligt!
Kan detta vara något farligt, något underliggande?
Blir jätte oroligt.
BröstabscessHej,
Är 26 år gammal och har under flera år haft smärta i vänstra bröstet som på senaste tiden börjat stråla ut till armhålan och armen. Vänstra bröstet är fastare än det högra, bröstvårtan är styvare, och jag tycker mig känna en knöl i övre delen av bröstet och ibland en under bröstvårtan. Är inte säker om ”knölarna” ändrar storlek beroende på menscykeln, men har ibland svårt att urskilja dem. Två olika läkare har under åren palperat mina bröst och inte hittat något ovanligt, men senast jag gick till läkaren kände hen en liten knöl, så nu jag väntar på ultraljudsundersökning. Jag oroar mig mycket medan jag väntar skulle uppskatta insyn till vad det skulle kunna vara eftersom allt jag läser om symptomen ger mig mera ångest.
Smärta i vänster bröstHej! Står i kö för rekonstruktion med egen vävnad, troligtvis från magen. Är 63 år och en aktiv person. Vad är risken med operation? Har läst någon som böjer sig efteråt pga de har sydd magen för hård. Känns ovanligt dock. Vad är annars riskerna?
Hej!
Som med all kirurgi finns det risker, och ju större kirurgi, desto större risker. Att ta vävnad från magen är en stor operation. Som med all kirurgi finns det risker för blödning och infektion. Det blir stora ärr som stramar varför det kan vara svårt att räta ut sig i början innan huden har töjts ut igen. Den största risken är att blodförsörjningen inte räcker till till det nya bröstet och att vävnaden kan gå i nekros, dvs dö. Detta är ovanligt men man behöver vara medveten om riskerna innan man bestämmer sig. Jag hoppas att du väntar på ett läkarbesök till en plastikkirurg först? Vid det besöket kommer du att få all information och det är viktigt att du ställer frågor om det är något som är oklart.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Rekonstruktion