Visar 10 av 6074 träffar
2020-10-24
Hej!
För två år sedan upptäckte jag en mjuk knöl i vä bröst. Jag har täta bröst.Det var en 15 mm stor, invasiv bröstcancer. Den var hormon positiv och Her2 negativ ( i mellannåls biopsin var den dock Her2 positiv??) Ki 67 på 38 Ingen spridning till portvaktslymfkörtlarna.
Behandling, op tårtbit, cytostatika, strålning och aromatashämmare.
Redan efter op blev mina båda bröst väldigt knöliga, vilket de inte var innan.
initialt var det ingen som tog någon notis om det, men när onkologerna under cyto beh kände på brösten kunde de konstatera att de kände ett flertal knölar i båda brösten.
Jag har gjort två extra ultraljud och vid ett och två års kontrollen förutom mammografi även fått göra Mr, då någon av knölarna ej syntes på ultraljudet, även om den kändes.
Knölarna kommer och går i de båda brösten.
Det här upplever jag som väldigt psykiskt pressande. Vid två års kontrollen blev jag uppmanad att söka vid nya knölar.... om brösten följer samma mönster som senaste året skulle det typ innebära undersökning var annan månad...
Vilket inte känns rimligt...
Vad kan orsaken till de många knölarna i brösten vara?
Hur bör de följas upp?
Vilken undersökningsmetod är mest tillförlitlig?
Hur ska jag kunna hantera detta psykiskt?
Och hur kan en tumör på en mellannålsbiopsi vara Her2 positiv medan när den opereras bort vara Her2 negativ?
Tack för att det finns möjlighet att fråga!!
Katarina
Hej, jag kan inte förklara "knöligheten". Det rimliga är att du följs upp med årlig mammografiundersökning t ex under tio år. Vårt besked från sjukvården måste förstås vara att du måste säga till om du uppfattar att du har en ny knöl som inte försvinner efter mens.
Jag uppfattar att du inte fått preoperativ kemoterapi, utan att du opererats direkt. För patienter som fått preoperativ kemoterapi med HER2-antikroppar p g a HER2-positiv bröstcancer var ca 8 % negativa vid operation efter behandlingen. Det kan bero på att alla celler inte var positiva från början och att man "behandlat bort" de HER2-positiva cellerna med cytostatika och antikroppar.
Om du inte fått HER2-behandling före operationen kan det vara så att tumören uppfyller kriterier för HER2-positivitet just inom gränsen. Har att göra med grad av amplifiering av HER2-genen, och det finns förstås fall där man hamnar just innanför gränsen ("stolpe in") vid en mätning och just utanför gränsen vid en upprepad mätning med mer material (stople ut), det kan ju också berp på att graden av HER2-positivitet är olika i olika delar av tumören ("tumör-heterogenitet")
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej skulle ställa fråga gällande spänningar i båda brösten som kommit under senaste månaden, jag är 58år och har varit i klimakteriet ett tag, mensen slutade runt 50- 52. Står en del om att söka vård om det inte går över, pratas om bröstcancer med dessa symtom. Hur skall jag tänka. Tack på förhand.
Funderingar runt spänningar i båda brösten.Jag behandlades föf bröstcancer föf gvå åf sen. En mild variang som innebar operation och strålning. Nu har bröstvårtan på deg bröstet blivit märkbart större, är spänd och lite varm med klåda. Är det nprmalt efter behandling?
Ena bröstvårtan växerHej. Jag ska göra bröstundersökning imorgon med eventuell mammografi som jag kommer få vänta på. Har hälsoångest med stark cancerfobi och är förstås mycket orolig inför besöket. Inte känt någon knöl själv för vågar inte känna. Haft lite vätska från ena bröstet i några år som jag ska få kollat. Min oro och ångest nu är att jag väntat för länge med att söka och ältar nu att en eventuell bröstcancer kanske är spridd och svår att bota...Mvh, orolig kvinna på 33
OroligHej. Har fått utslag och rodnad på högra bröstet. Har smörjt med kortison men det blir inte bättre. Har på ca 2v blivit större från ca10cm till 17 cm. Är långsmalt inte så brett. Doktorn ordinerade kortison. Kliar ibland lite men försöker att inte klia. Vad kan det vara. Funderar att ringa vårdcentralen igen.
Bröstcanser.Hej de har kommit en vitt vätska från båda mina bröst, de börja för lite mindre en vecka sen, har haft min mens den här veckan ockås vet inte om de gå någon skillnad. Lider även av extremt ångest å har inte mått så bra på senaste ä har stress ätit å inte sovit så bra men böjar komma tillbaka nu å må bättre löste lite att de kan va på grund av hormonerna så de kanske har påverkat,men ä en väldigt orolig tjej överlag å nu ö jag rädd att de ä cancer. Har sätt att ni svarar så skulle betyda mycket om ni svara på de här
18 årig tjejHej jag är snart 18 år å de kommer lite vit genomskinliga värda ur båda mina bröst, märkte de fö någon dag sen bara. jag lider av extrem ångest å har stress ätit mycket på senaste vilket kanske har lätt till obalans i kroppen vilket jag läste kan va orsaken, men ä väldigt rädd att de ska va bröstcancer tycker ni de låter som något jag borde va orolig för
18 årig tjejHej!
Jag är 37 år och upptäckte en liten knöl i bröstet i maj och skickades på mammografi som jag var på i början av augusti. Då gjordes även ultraljud och läkaren kunde se att knölen var en cysta på ca 5 mm. Hon stack hål på den med en nål och vätskan var något grumlig så den skickades på analys. Jag fick snabbt svar att cystan inte var cancerogen och att jag inte skulle kallas för någon vidare undersökning/åtgärd. Redan efter någon vecka kändes jag cystan igen trots tömning och nu lite mer än två veckor efter är den lika stor som innan. Är detta något att oroa sig för? När jag har försökt läsa mig till på internet så verkar det som att det är rätt normalt? Jag vet ju att det är cystan som är tillbaka och ingen annan knöl eftersom den sitter på samma plats och läkaren undersökte hela bröstet och inget annat avvikande hittades.
Jag vill inte gå och oroa mig, men kan cystan utvecklas till något farligt eller kan man bara låta den vara?
CystaJag är i klimateriet och mina bröst har vuxit. Innan hade jag rätt jämnstora bröst, men nu hänger vänstra bröstet mer och är större än det högra. Bröötvårtan på vänster bröst är ca 2 cm längre ner än det högra. Är detta normalt? Har inte ont på något sätt. Är detta något jag behöver kolla upp? Eller kan jag vänta till mammografin om ett halvårbeller så. Känner inga knölar eller andra förändringar
Vänstra bröstet störreJag har så ont i mitt vänstra bröst och under armen och det ändå som hjälper är att jag ligger i sängen och har armen under en kudde och jag har varit hos doktorn i går och hon skickade en remiss till mammografi men den ska jag inte förrän på onsdag i nästa vecka
Har ontHej!
30-årig kvinna som hittade en knöl i ena bröstet som även var ömt för 1 år sedan. Blev skickad på mammografi och ultraljud men syndes inget (fick ingen biopsi?!) så fick förklaringen att de är så ditt bröst ser ut. Men nu 1 år senare har jag fortfarande ont och precis hört av mig till vårdcentralen för ytterligare kolla upp de . Men till min fråga varför har jag en öm knöl i bröstet men de syns inget fel? Va kan de vara när de ömmat i mer än 1 år?
Öm knöl