Visar 10 av 6113 träffar
2020-11-05
I december 2019 fick jag en bröstcancerdiagnos. Dels en hormonstyrd tumör som inte spridit sig, dels en tumör som var HER2+ och som spridit sig till 7/10 lymfkörtlar.
Jag har opererats (hela bröstet samt axillutrymning), fått 5 månader cellgiftsbehandling, till en början kombinerat med antikroppar, därefter strålbehandling 15 dagar och nu har jag 6 månaders antikroppsbehandling kvar. Dessutom äter jag hormonreglerande tabletter.
Nu när det är dags för mig att återgå till mitt jobb som högstadielärare, har vår region just fått skärpta restriktioner då coronaspridningen ökar mycket snabbt. Jag undrar nu:
1. Löper jag större risk att bli smittad pga att jag går på antikroppsbehandling?
2. Löper jag större risk att vid smitta bli svårt sjuk? (Är 57 år, normalviktig och i övrigt frisk).
3. Vad händer om min antikroppsbehandling måste avbrytas för att jag blir sjuk?
1) Det tror jag inte. Antikropparna påverkar inte immunförsvaret.
2) Det tror jag inte heller.
3) Behandlingsförloppet skulle dras ut. Antikropparna har vad man kallar lång halveringstid i kroppen. Det är inte så att antikropparna försvinner mellan behandlingstillfällena, utan de ligger kvar i blodet. När man ger nu behandling efter 3 veckor "fyller man på". Det betyder att man vid ett kortare uppehåll endast får en mindre nedgång i koncentrationen. Jag tä'nker att det i praktiken inte spelar så stor roll. Skulle man behöva göra ett långt uppehåll på ett par månader kan förstås antikropparna försvinna, och det skulle kanske kunna innebära en viss nackdel, men knappast så att effekten av medicinen försvinner.
I en av de studer som ligger till grund för trastuzumab-behandling (HERA) såg man en tydlig effekt av trastuzumab även för de patienter som fick medicinen långt efter avslutad kemoterapi. Man erbjöd nämligen de som tillhörde kontrollgruppen medicinen när man såg att de som fått medicinen hade nytta av den. Det kunde vara flera år senare.
Jag tror alltså inte att ett kortare uppehåll skulle vara ett avgörande problem om man skulle vara tvungen att göra det. Men som jag uppfattar din situation är det litet hypotetiskt att du skulle råka ut för just det.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?