Visar 10 av 6074 träffar
2020-11-29
Hejsan!
Jag är en kvinna på 44 år och har några kompletterande frågor efter senaste möte med onkolog. Inledningsvis efter MR och biopisi fick jag följande info om min tumör: T3NOMO Ductal Luminal B-lik. ER 100%, PR 1%, HER2 negativ, Prolif 30%, tumör storlek 25x33x52. Därefter fick jag cyto med Doc 100x3 samt EC90x3 och gjorde mastektomi, då tumör var över 5 cm och liten byst. Efter operation visade PAD: duktal invasiv bc, 2 tumörer storlek 13x2mm samt 2,5 mm och DCIS grad 2 emellan, 3 neg Sentinel node, ER100%, PR neg, Elstongrad 1, HER2 neg och prolif 4%, ATM mutation - således T1c multifokal MO.
Innan operation var det sagt att jag skulle strålas efter men nu blir det capecitabine 6 kurer och därefter sekventionell behandling i 5 år.
Varför ingen strålning längre? Onkolog sa att man endast strålar mastektomi om tumör över 5 cm och det var ju min från början. Utgår man ifrån tumörstorlek vidtidig MR eller efter fynd efter operation? Strålning verkar ju ge mycket bra skydd för återfall? Vilka ger man capecitabine till? Min proliferation har minskat ifrån 30% till 4% vad innebär det? Vad är Elstongrad 1 - vad betyder det? Vad innebär T1c - vad står c för? När man tittar på överlevnad utgår man ifrån första informationen eller andra, dvs T3 eller T1c? Kan det vara så att den bedömning man gjorde först via MR var mina två tumörer och DCIS och inte en tumör på 5 cm?
Hej, jag kan inte i detalj reda ut detta. Jag tänker att då måste gå tillbaka till läkaren och få ytterligare information om varför man släppt strålbehandlingen.
När man bedömer prognosen tänker jag att både situationen före behandling och efter behandling spelar in. Det verkar i ditt fall som om du svarat fint på din kemoterapi med en begränsad kvarvarande tumörbörda och fin regress av Ki67. Elston Grad 1 ger likartad information. T1c refererar till tumörstorleken efter behandling som i ditt fall är 10-20 mm.
Jag tänker att du har god prognos.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej skulle ställa fråga gällande spänningar i båda brösten som kommit under senaste månaden, jag är 58år och har varit i klimakteriet ett tag, mensen slutade runt 50- 52. Står en del om att söka vård om det inte går över, pratas om bröstcancer med dessa symtom. Hur skall jag tänka. Tack på förhand.
Funderingar runt spänningar i båda brösten.Jag behandlades föf bröstcancer föf gvå åf sen. En mild variang som innebar operation och strålning. Nu har bröstvårtan på deg bröstet blivit märkbart större, är spänd och lite varm med klåda. Är det nprmalt efter behandling?
Ena bröstvårtan växerHej. Jag ska göra bröstundersökning imorgon med eventuell mammografi som jag kommer få vänta på. Har hälsoångest med stark cancerfobi och är förstås mycket orolig inför besöket. Inte känt någon knöl själv för vågar inte känna. Haft lite vätska från ena bröstet i några år som jag ska få kollat. Min oro och ångest nu är att jag väntat för länge med att söka och ältar nu att en eventuell bröstcancer kanske är spridd och svår att bota...Mvh, orolig kvinna på 33
OroligHej. Har fått utslag och rodnad på högra bröstet. Har smörjt med kortison men det blir inte bättre. Har på ca 2v blivit större från ca10cm till 17 cm. Är långsmalt inte så brett. Doktorn ordinerade kortison. Kliar ibland lite men försöker att inte klia. Vad kan det vara. Funderar att ringa vårdcentralen igen.
Bröstcanser.Hej de har kommit en vitt vätska från båda mina bröst, de börja för lite mindre en vecka sen, har haft min mens den här veckan ockås vet inte om de gå någon skillnad. Lider även av extremt ångest å har inte mått så bra på senaste ä har stress ätit å inte sovit så bra men böjar komma tillbaka nu å må bättre löste lite att de kan va på grund av hormonerna så de kanske har påverkat,men ä en väldigt orolig tjej överlag å nu ö jag rädd att de ä cancer. Har sätt att ni svarar så skulle betyda mycket om ni svara på de här
18 årig tjejHej jag är snart 18 år å de kommer lite vit genomskinliga värda ur båda mina bröst, märkte de fö någon dag sen bara. jag lider av extrem ångest å har stress ätit mycket på senaste vilket kanske har lätt till obalans i kroppen vilket jag läste kan va orsaken, men ä väldigt rädd att de ska va bröstcancer tycker ni de låter som något jag borde va orolig för
18 årig tjejHej!
Jag är 37 år och upptäckte en liten knöl i bröstet i maj och skickades på mammografi som jag var på i början av augusti. Då gjordes även ultraljud och läkaren kunde se att knölen var en cysta på ca 5 mm. Hon stack hål på den med en nål och vätskan var något grumlig så den skickades på analys. Jag fick snabbt svar att cystan inte var cancerogen och att jag inte skulle kallas för någon vidare undersökning/åtgärd. Redan efter någon vecka kändes jag cystan igen trots tömning och nu lite mer än två veckor efter är den lika stor som innan. Är detta något att oroa sig för? När jag har försökt läsa mig till på internet så verkar det som att det är rätt normalt? Jag vet ju att det är cystan som är tillbaka och ingen annan knöl eftersom den sitter på samma plats och läkaren undersökte hela bröstet och inget annat avvikande hittades.
Jag vill inte gå och oroa mig, men kan cystan utvecklas till något farligt eller kan man bara låta den vara?
CystaJag är i klimateriet och mina bröst har vuxit. Innan hade jag rätt jämnstora bröst, men nu hänger vänstra bröstet mer och är större än det högra. Bröötvårtan på vänster bröst är ca 2 cm längre ner än det högra. Är detta normalt? Har inte ont på något sätt. Är detta något jag behöver kolla upp? Eller kan jag vänta till mammografin om ett halvårbeller så. Känner inga knölar eller andra förändringar
Vänstra bröstet störreJag har så ont i mitt vänstra bröst och under armen och det ändå som hjälper är att jag ligger i sängen och har armen under en kudde och jag har varit hos doktorn i går och hon skickade en remiss till mammografi men den ska jag inte förrän på onsdag i nästa vecka
Har ontHej!
30-årig kvinna som hittade en knöl i ena bröstet som även var ömt för 1 år sedan. Blev skickad på mammografi och ultraljud men syndes inget (fick ingen biopsi?!) så fick förklaringen att de är så ditt bröst ser ut. Men nu 1 år senare har jag fortfarande ont och precis hört av mig till vårdcentralen för ytterligare kolla upp de . Men till min fråga varför har jag en öm knöl i bröstet men de syns inget fel? Va kan de vara när de ömmat i mer än 1 år?
Öm knöl