Visar 10 av 6148 träffar
2021-01-05
Hej, jag hade en lobulär bc som jag är rädd för att den sprider sig. Den var 45 i extent. Högt ki67 60 Har fått dostät cellgifter 4dc o 4ec och strålning både på bröst och axillen. I axillen hade jag två macrometastaser och två micrometastaser. Räknas det som fyra stycken när jag frågar efter min prognos? Gjorde mastektomi före behandling.
Nu tar jag leteozol och zoladex och får zoledronsyra.
Om jag har spridda celler. Kan de dödas med den behandlingen jag har eller ligger de bara och vilar och någon gång får fart.
Kan träning hjälpa till att få cellerna att vila eller ta död på dem? Har görat att träning kan hjälpa för att motverka återfall. Min cancer är lobulär och är rädd att inte cellgifterna tagit. Har förstått att lobulär inte är lika känslig för cyto.
Jag gjorde en ct bul och bål för två år sedan vid diagnos. Luminal b med er100 och prg på 7 ej her2 skickades på ishtest. Gjorde axillutrymning på ytterligare 7frisks körtlar.
Känns som att min prognos är så dålig på grund av många omständigheter.
Hej,
ja, jag skulle säga att man ska uppfatta det som fyra positiva körtlar.
Behandlingen kan ta kål på cancerceller, inte bara få dem att lägga sig i viloläge. Hur vet jag det?
Om man tittar på en gammal jämförelse mellan patienter som fick fem års tamoxifen efter sin operation och patienter som inte fick det så ser man en tydlig skillnad mellan antalet med återfall efter fem år. De som ätit tamoxifen har förstås färre återfall. Om man sedan tittar på skillnaden efter tio år, när vare sig den ena eller den andra gruppen ätit tamoxifen under de senaste fem åren så är skillnaden mellan de behandlade och de obehandlade STÖRRE än den var efter fem år. Om behandlingen endast fick celler att lägga sig i viloläge skulle man förvänta sig att skillnaden minskar med tiden.
Det är på liknande sätt med cytostatika. En av de första studierna av cytostatika efter bröstcancerkirurgi gjordes i Italien på 70-talet av Dr Bonnadonna. I den studien randomiserades (slumpades) patienter med körtelpositiv bröstcancer mellan CMF-behandling och ingen cytostatikabehandling. Man har redovisat 30-årsdata från den studien och ser fortfarande en tydlig skillnad mellan den behandlade gruppen och den icke behandlade gruppen. Efter 30 år är dubbelt så många i livet bland de behandlade som bland de icke behandlade. Om behandlingen endast la celler i viloläge skulle man förvänta sig att skillnaden skulle ha minskat med tiden.
Du oroas av att det finns negativa faktorer i din situation. Men glöm inte att det också finns en stor möjlighet att du fortsätter att vara frisk efter din bröstcancerresa! Och fortsätt att hålla igång kroppen, det är bra på många sätt.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarÄtit Letrozol i ett år (av 5). Är 58 år. Gjorde ett tre veckors uppehåll och då mådde jag fantastiskt. Nu är jag tillbaka i ledvärk och fatigue. Bentäthetsundersökningen var bra.
Läkaren tycker att jag ska byta till Tamoxifen. Men jag är tveksam. Inte lika starkt skydd och biverkningar som skrämmer mig mer, som lungemboli. Är det inte bättre att känna sig skruttig i 4 år till.
LäkemedelsbyteHej, Jag har en fråga angående mina provsvar , jag behandlades för 7år sedan för hormonell bröst cancer med metastas i portvakt körteln just nu är jag i stabil remission, jag har inte fått dropp behandlingar intravenöst för att stärka skelletet utan min onk skrivit ut istället Kalcium D forte 500/800 vilket jag tagit under alla dessa år. Nyligen tog jag prover visar att mitt kalciumvärde förhöjt Kalcium totalt 2,65 Kalcium joniserad 1,31 PTH 3.0 och fosfat 1,0 Kan jag fortsätta ta mina kalcium och vitamin D eller måste göra ett uppehåll, min onkolog är inte i tjänsten nu, Åldern 50++ lagom osteoporos finns , Tackar för svar ! Elen
Frågan om provsvarÄter kapicetabin omgång 5.Har väldigt biverkningar, men nu har börjat tappa ögonfransar. Har inte fått någon information om att hår skulle påverkas av denna behandling . Kommer övrig behåring påverkas?
Fundering kring biverkningarMin väninna i Nordmakedonien har opererats för bröstcancer för ca 3 v sedan - nu har hon börjat kemoterapi och har en kombination av dessa läkemedel Doxorubicin och Cyclophosphamide. Hon ska få 4 behandlingar. Är detta en god väg framåt enligt svenska standarder?
De har fått betala operationen själva (4000 Euro) då deras offentliga vårdsystem inte fungerar.
Kan det finnas ekonomiskt stöd att söka?
KemoterapiÄter Letrozol och tar Zoladex utifrån hormonell bröstcancer. Har nu fått Blissel utskriven utifrån torra slemhinnor. När jag läser på blir jag orolig om det är riskfritt att ta?
Tacksam för svar!
BlisselGår det bra att ta Taurin när man har hormonberoende bröstcancer. Har fått cellgifter, opererats med tårtbitsoperation och axillutrymning, ska strålas och ta Tamoxifen i 5 år, därefter aromatashämmare i 5 år och Verzenios parallellt med Tamoxifen i 2 år.
Taurin kosttillskottHej! Jag tar Tamoxifen och undrar om det går bra att ta omega-3, D-vitamin, kreatin, L-teanin och Magtein (magnesium L-threonate)?
Jag undrar även om riktlinjer ändrats och det numera anses bra för alla som tar antihormoner att fortsätta längre än fem år. När jag startade för 4 1/2 år sedan sades det fem år med eventuell förlängning. Och är det i så fall bra att byta till annan medicin än tamoxifen (äggstockarna gick i pension för fem år sedan). Jag har frågat min doktor om byte men får bara till svar att jag får byta om jag vill. Hur ska jag kunna veta vad som blir bäst… Jag känner att det är upp till mig att läsa på och det är jättesvårt och känns otryggt.
Kosttillskott och tamoxifenHej!
Jag fick cytostatika för 12 år sedan och mina fransar har aldrig riktigt kommit tillbaka. De är bara några millimeter långa, tunna och glesa. Det kan låta som en liten sak, men det påverkar och jag saknar något som ramar in ögat. Mascara fäster inte.
I bland annat USA finns bimatoprost godkänt som behandling för glesa fransar, och det skrivs ut på recept. I Sverige finns samma läkemedel, men bara som ögondroppar mot grönstarr. Som patient upplever jag att det är svårt att ens ta upp frågan med en läkare, och jag känner inte till någon som erbjuder det.
Mina frågor är:
Varför används inte bimatoprost för fransar efter cancerbehandling i Sverige, när det görs i andra länder?
Vart kan man vända sig om man vill få hjälp med det här?
Jag tror att fler än jag känner igen sig. Fransar och ögonbryn är en stor del av hur vi känner igen oss själva, även långt efter att behandlingen är slut.
Tack!
Varför skrivs inte bimatoprost ut för fransar efter cytostatika i Sverige?Hej, jag har hormonkänslig cancer, gjort mastektomi, 20 strålning och nu Verzenios i 2 år samt Anastrozol, Jag ska också få Zoledronsyra 6 ggr, ännu inte påbörjat.
Jag har opererat bort en visdomstand som strulat innan jag ska få Zoledronsyra, min andra visdomstand har aldrig strulat och sitter nära nerven, så jag vill helst inte ta bort. Måste man ta bort visdomstanden om jag aldrig haft problem av den? Är det regel snarare än undantag? Tack på förhand!
Zoledronsyra och borttag visdomstandHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomi