Visar 10 av 6139 träffar
2021-01-23
Hej och tack för att ni finns. Er närvaro underlättar för oss anhöriga. Jag skriver gällande min mor som år 2007 drabbades av bröstcancer i hemlandet. Där har hon behandlats med 3 cytostatika och efter att hon flyttade till Sverige i början av året 2008 behandlades hon med ytterligare 3 cytostatika Taxotere, strålbehandling i 25 dagar och hormonbehandling med Femar i 5 år. Efter 5 års behandling blev hon friskförklarad och vi hade det bra tills allt blev upp och ner för oss. I våren mars och april 2020 började min mor mår dåligt då hon kräktes. Efter DT visade sig att hon hade stråkighet kring buken i bukfettet och förändringar i skelettet. Allt gick snabbt och sedan juni 2020 äter hon Letrozol och Ibrance ( Palbociklib ) och får Zoledronsyra. Palbociklib äter hon 75 mg i 3 veckor med paus 2 veckor medicinen trycker ner vita blodkropparna. Min mor har redan varit på återbesök vid två tillfälle vardera DT var tredje månad. Enligt DT inga nya tillkomna metastaser, alla organet är friska och enligt läkaren betyder detta att hon svarar bra på behandlingen. Jag förstår att jag ställer en dum fråga men men, när jag läser på olika hemsidor står det att man lever längre med skelett metastas. Vad är definitionen leva längre? Samtidigt på vissa ställe läser jag att man pratar om 5 år. Kan ni vara snälla och ge en allmän information om detta? Finns det någon annan behandling än Letrozol och Ibrance? När det går som ovan för min mor hur ser prognosen ut? Återigen kanske dum fråga men förstå mig snälla.
Hej, det är svåra och viktiga frågor du ställer. Jag tänker att det dock är svårt att ge bra svar, men jag ska försöka.
I din mors fall har det uppkommit ett återfall i skelett och kanske bukhåla ett par år efter avslutad tilläggsbehandling (adjuvant) efter operation. Det är bra på det sättet att recidivet gett sig till känna i en situation där hon inte stod på hormonbehandling. Det är bra på det sättet att det då finns en större chans att ha nytta av att sätta in en hormonell behandling. Intill för ett par år sedan hade vi i denna situation gett henne en ren hormonbehandling, t ex femar igen eller tamoxifen. Nu har vi möjlighet att lägga till ett läkemedel ur gruppen CDK4/6 hämmare (som Palbociklib t ex), vilket är en stor fördel eftersom sådan behandling på ett effektivare sätt en bara hormonbehandling trycker ner sjukdomen och skjuter upp den tidpunkt vid vilken behandlingen inte längre är effektiv.
I din mors fall verkar det vara så att den nu pågående behandlingen har effekt. Det är mycket bra, och i sådan fall kan en sådan behandling pågå under "lång tid", som kan räknas i år. Men det kommer troligen en dag då den nu pågående behandlingen inte längre hjälper. I en sådan situation, som vi kallar "progressiv sjukdom" är det dags att byta behandling. Det finns flera som kan bli aktuella, men det är nu alltför spekulativt att fundera på exakt vad man då ska ge.
Som du märker är jag vag när det gäller "hur länge" och "längre" och så. Det är avsiktligt. Var och en får avgöra vad som är lång tid. Det jag kan säga är att det blir "längre" med palbo än utan palbo, och att det i en framtid efter palbo också finns behandlingar som kan hjälpa din mor till ett rimligt gott liv trost en svår situation.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomiHej, jag är 29 år gammal och har smärta i vänster bröst. Det gör ont och känns ömt när man rör på bröstet och man vågar inte röra det så mycket. Har undersökt bröstet med mammografi, ultraljud och biopsi. Resultat visade att det inte är säkert att det är ett fibroadenom, och att de föredrar att det är godartade fibrocystiska förändringar i det vänstra bröstet. Jag har haft ont, stickningar och svidningar sedan februari och det känns fortfarande ömt. Jag har nu lindrig värk under armhålan då och då ? Jag har inga barn och använder inte preventivmedel. Behöver jag vara orolig ? Behöver jag be om ultraljud igen och om en ny biopsi? Tack Med vänlig hälsning, Merai
Smärta på vänster bröst i mer än 6 månaderJag genomgick operation av tumör förra året i vänster bröst och sedan strålning mot samma bröst. Nu i ett halvår har jag besvärats av en klump som sitter under bröstet längs revbenen och min bröstmottagning gör inget de säger bara att det är en del av läkningen och att strålning kan orsaka att vävnaden tjocknar. Jag känner att hela bröstet är ändrat och det är inte alls lika mjukt som det högra. Jag har dessutom implantat sen 2022 och de är fastare än vanliga bröst men det vänstra har ändrats totalt. Vad kan jag göra? Läkarna gör absolut ingenting och jag vill känna mig bra igen. Detta påverkar mig negativt varje dag och det enda jag fått är att dra i ärren men det är ibte ärren som är problemet det är denna klump som sitter och irriterar mig. Samt att jag känner mig uppsvälld i bröstet och är rädd för mer biverkningar.
Tjock klump under bröstetHej
Är en kvinna på 69 år . Haft lite ont / öm i vänster armhåla två dagar . I morse kände jag en liten knöl där oxå. Blev jätteorolig.
Cancer eller ?
OroligHej! Jag är en 30-årig kvinna, som sedan några månader tillbaka märkt av ömhet i båda brösten och de har båda växt. Jag går inte på några preventivmedel och har inte heller ökat i vikt. I samband med ömheten i brösten har jag i mitt vänstra bröst upptäckt en förhårdnad/knöl, som ömmar mycket och gör mer ont tätt inpå mensen. Jag var på vårdcentralen under veckan där läkaren undersökte brösten och också kände denna knöl. Jag fick en remiss till mammografi enligt SVF. Jag har också sen nån månad tillbaka haft ländryggssmärta, som blivit värre när jag stått upp ett tag eller gått på en promenad. Men sedan en vecka tillbaka så känns min ländrygg mycket bättre och gör enbart ont om jag skulle stå upp en kortare stund eller tar en promenad, annars inte. Jag är nu väldigt rädd att jag har fått bröstcancer som spridit sig till skelettet och att jag därför har ont i ryggen (som nu dock känns bättre än för nån vecka/några månader sen). Skulle dessa symptom kunna ha med varandra att göra?
Under år 2022 började mitt vänstra bröst växa och ömma. Det vänstra bröstet blev ungefär dubbelt så stort som det högra bröstet. Jag fick då remiss till mammografi och ultraljud, som visade på inget då. Läkaren sa att det förmodligen då var en normal celltillväxt. Några månader efter mammografin och läkarbesöket på bröstmottagningen började vänstra bröstet "krympa" och gick tillbaka till storleken den var från början.
Eftersom det är vänstra bröstet jag igen har problem med (förutom smärtan då som sitter i båda brösten), kan detta ha att göra med problemen jag hade under 2022?
Funderingar kring en knöl jag nyligen upptäcktHej!
Jag gjorde en madtektomi för 12 år sedan. På höger bröstcancer. Lite senare gjorde jag en diep lambå. Det blev väldigt fint! Allt bra så långt. Efter ett tag började jag vantrivs med lambån. Det gjorde inte ont. Inga fysiska problem. Men känslan har varit fel hela tiden
Nu har åren gått. Jag är 67 år nu. Och tycker brösten blivit ett problem efter detta. Även det friska. Min önskan är att få ta bort lambån. Operera bort det friska och bli platt! Jag är inte deppig. Jag är positiv. Och gammal undersköterska sedan 40 år. Även om jag är pensionär nu. En liten silikon protes i byn. Och för övrigt platt. Hade man kunnat göra det? Samtidigt skäns jag. Allt är bra. Frisk från cancer. Men detta hänger med hela tiden
Min mamma hade också bröstcancer. Hon avled av ålderdom.
Mvh
Att bli platt!Hej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnad