Visar 10 av 5954 träffar
2019-10-01
Genomgick bröstbevarande kirurgi pga cancer för 14 dgr sedan och allt såg väl ut första veckan efter. Dag 8 efter op började det spänna mera och annorlunda än tidigare, jag sökte hjälp men fick veta att så kunde det vara. Natten till dag 12 sov jag inte mycket pga spänningar, stickningar och obehag. Svårt hitta sovställning. Sökte åter hjälp och på morgonen tappade man då ut 110 ml vätska och det var väldigt skönt (har normalt stl B). Men, redan samma kväll hade det fyllt på sig igen. Sökte hjälp dag 13 men då ville man inte tappa, kroppen skulle själv ta hand om det. Ringde idag eftersom det spänner ytterligare mera igen, svårare att lyfta armen över huvudet, men idag fick jag svaret att "1 dl sårvätska är helt normalt". Däremot sa de som gjorde ultraljudet och tappningen dag 12 att det "inte var konstigt att det spände. Det kan fylla på sig igen, men om du känner obehag är det bara att komma tillbaka för det är så lätta att göra tappningen." Nu vet jag inte vad jag ska tro. Tar smärtstillande (Naproxen) till natten. Har supportBH på dygnet runt.
Frågor: Kan trycket i bröstet påverka läkningen negativt? Kan det påverka igångsättandet och effekten av strålningsterapin? Behandlas serom på olika sätt på olika ställen i landet? Vad ska jag göra, behöver ju sova!
Hälsningar
Louise
Hej! Serom är vanligt! Jag brukar tappa (eller så tappar kontaktsköterskorna) om seromet är spänt och gör ont. Som du har märkt kommer vätskan ofta tillbaka, även om det minskar i mängd. Om det inte är väldigt spänt kan man egentligen vänta. Som du redan har hört - kroppen kan ta hand om en hel del själv och vätskan kan ibland försvinna om man ger det hela tid (flera veckor eller ändå längre). Upprepade tappningar kan i värsta fall resultera i infektioner, även om det är ovanligt. Strålbehandling kan du göra även om du har ett serom. Däremot får det inte finnas öppna sår.
Är det så spänt att det gör ont tycker jag inte att du behöver avstå från tappning.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarHej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
ArbetetHej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig.
Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det.
Vet någon vad detta är?
Förhårdnader på bröstvårtorHej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Inåt-bröstvårtaHej,
För omkring 10-15 veckor sedan upptäckte jag en liten knöl i armhålan. Jag lät den bara vara. Nu har den vuxit och är i storlek o form som en mandel. Huden runt omkring spänner. Det ser ut som en knöl eller böld. Jag vet inte om det är vätska i den. Hur länge bör man avvakta? Jag har gjort en mammografi för omkring 5 månader sedan, o allt var bra. Låter det mer som en ofarlig knöl?
Knöl i armhålanHej. Fick barn för 8 månader sen och har ej ammat. Men efter detta så har mitt ena bröst blivit mycket större än de andra. Ena bröstet är mycket fylligt och det andra är helt tomt. Något man bör kolla upp?
Ena bröstet större än de andraFått diagnos DCIS grad 3, rekommendation är total mastektomi eftersom den är utbredd i hela bröstet. På röntgenbilden kunde man se att förkalkningarna gränsar till bröstvårtan men är inte i.
Hur kan jag se till att behålla min bröstvårta och lita på att läkaren inte kommer stympa mig totalt??
Hej!
Det är väldigt svårt att ge råd om detta då jag ju inte har varit med i diskussionen eller sett bilderna. Man brukar säga att det bör vara ett avstånd på minst 1 cm för att man ska försöka behålla bröstvårtan. Det är dock inte alltid som måttet på röntgenbilden är sanningen. Man kan ju dock göra ett försök att behålla bröstvårtan och ta ett särskilt prov vid basen för att se om det finns någon tumör där. Du får då dock vara beredd på att man behöver ta bort bröstvårtan senare om provet visar att det finns tumör där (ofta kan man då göra det i lokalbedövning). När man behöver gå väldigt nära bröstvårtan finns det också risk att blodförsörjningen påverkas så pass mycket att bröstvårtan inte överlever.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DCIS Grad 3Opererades för snart 6 år sedan i vänster bröst för trippelnegativ bc.
Har inte haft några större problem vid operationsstället förrän nu.
Började för ca ett halvår sedan med tillfälliga smärtor .
Känns nästan som att det är på revbenen. En ganska skarp smärta som sitter i längre stunder nu.
Har naturligtvis funderingar om vad det kan bero på.
Bc vården i min region känns inte riktigt trygg och tyvärr så är bemötandet inte så bra. Man låter bli att kontakta någon pga det.
Ser fram emot svar.
SmärtaHej.
Jag har för en tid sen varit och hos mammografin efter att jag hittat en knöl i bröstet, jag läste i min journal följande:
57 årig kvinna som har börjat att känna en knöl i sitt vänstra bröstet. Motsvarande denna mammografiskt ej finns något avvikande men UL-mässigt ses i vänster bröst i riktning kl. 7, 4 cm från mamillen, ett strax under hudytan befinnande 12 x 5 mm stort lipom. Corebiopsi x 1 har utförts (2026-04-14) där PAD svar visar en B3-lesion.
Patologen rekommenderar diagnostisk biopsi
Jag blev förskräckt och ringde till dom och det enda stöd och hjälp jag fick var att dom läste upp det kallelse brev som dom skulle skicka till mig från kirurgen.
Vad betyder detta? jag har naturligtvis googlat och blev om möjligt ännu mer rädd, jag tänker på detta dygnet runt och är orolig.
Jag ska till kirurgen om 3 veckor och känner att jag blir tokig på mitt oroande dag och natt.
JournalanteckningHej!
Jag är 46 år och tar letrozol och har gjort i 8 år. Jag har osteopeni.
Jag stelopererade min fotled i april 2025 och det läkte inte så fick göra om steloperationen i december 2025.
Bör man förebygga benhälsan inför en steloperation på fotled? Hur isåfall?
Letrozol/osteopeni och steloperation av fotledMin tumör 7 mm duktal tubulär HER2 1, ER100%, PGR<10%, Ki67 2% utan spridning har opererats bort.
Jag ska äta Tamoxifen i 5 år och undrar över om risken för biverkningar och försämrad livskvalitet i min ålder 72 är värd att ta. Vad är återfallsrisken utan behandling? Hur mycket minskar behandlingen återfallsrisken med Tamixifen?
Funderingar kring nödvändighet av tamoxifenbehsneling