Visar 10 av 6281 träffar
2021-03-19
Känt smärta till och från i höger bröst sedan ca 3 månader. Även ömt om man tar på bröstvårtan. Har senaste 3 veckorna känt som en som en svullnad på ca 5×3cm i bröstet, känns som en fettklump som flyttar sig när jag trycker på den. Är 35år, har hormonspiral sedan 3 år tillbaka och har ej mens sedan jag fick spiralen. Jag är orolig att det är cancer
Hej, känner du en knöl bör du ju söka din husläkare för en undersökning. Men tänk på att det är mycket vanligare att det inte är cancer än att det är det!
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarHej!
Jag har en fråga angående användning av Blisell som jag fått ordinerat av min gynekolog då jag har sköra slemhinnor och problem med torra slemhinnor mm. Här säger min gynekologläkare att det är riskfritt.
Till saken hör att jag är opererad för cancer två gånger- senast bröstcancer 2022 där de tog en tårtbit av bröstet.
Postoperativ PAD visar, tubulär bröstcancer, NHG-tumör utan vaskulär invasion. Östrogen och progesteron receptor positiv. HERZ-negativ, Ki 67 lågt på 1%.
Kan jag börja använda Blisell då det innehåller lite östrogen? Använder sedan tidigare gele Vagivital men har ökade problem med slemhinnor i underlivet, urinträngningar ibland och torra slemhinnor försvårar ju också ett bra samliv. Efter min bröstcanceroperation sa onkologläkaren på uppföljningen att all östrogen skulle undvikas då det minsta kunde trigga igång cancern igen.
Vågar jag börja använda Blisell och hur säkra är studierna om detta?
Har även försökt kontakta onkologen där jag är opererad men de hänvisar till min gynekolog.
Tacksam för svar
Solrosen
Bliselljag opererades för en 8 mm tumör i vä bröst den 18/9. jag har en resa bokad och betald sen länge i sju veckor 12/10-30/11. tumören bedömdes som den ”snällaste” man kan ha, ingen spridning till lymfkörtel.
strålningen bör ju göras inom 12 veckor, skulle bli senast 12/12, men med handlingstiden mellan första besöket och strålning som tar två veckor så hamnar man i v 13. Min fråga är då hur ska man bedöma risken med en vecka senare? jag äter också anastrozol.
strålning i vecka 13 ?Fick BC år 2000 opererade bort Vä bröst, Tamoxifen i 5år, men ingen annan behandling.
År 2016 återfall i BC behandlades då med cellgifter i 5 månader, sedan Perjeta och Herceptin i 6 år. Fick biverkning i fötterna, neuropati, efter 3 månader med cellgiftet, som nu har börjat sprida sig uppåt vader och underben. Samtidigt har jag fått led och muskelvärk i ben och höfter. Har inte fått någon hjälp med lindring. Vart ska jag vända mig, min vc är inte kunniga i frågan, ej intresserade att hjälpa mig.
Biverkningar efter cellgifterHej
BC 2022.
Radikalt avlägsnad invasiv micropappilär BC 10mm BRE6, grad2, utan kärlinväxt, Er 60, Pr20, Ki 15 procent, Her 2 positiv, 3 friska sent. Nodes
Behandlad Paklitaxel 6 ggr full dos, 3 ggr sänkt dos. Hereceptin 17 ggr. Zolodronsyra 6 ggr.Antihormon anastrozole 5 år varav jag nu har ett år kvar.
Har vid DEXA unders konstaterats ha osteoporos tämligen uttalad. Efter 4 år med Anastrozole ny Dexa, nu något om än lite förbättrad. Rekomemderad Prolia i 5 - 6 år
Min fråga: känner mig oroad för mitt skelett och undrar om det vore bättre att nu sista året byta till Tamoxifen. Eller avbryta antihormonbehandlingenHar även läst fass om Prolia och känner mig mycket TVEKSAM till den behandlingen och dess biverkningar och att den skall pågå så länge.Är mkt vårdtrött.
Lider även av Sjögrens syndrom med torrhet och värk.
Jag behöver råd.
74 år
Antihormonbehandling vid osteoporos.Hej
Jag opererades o strålades våren -25.
Min cancer var hormonell så bort med medicinen för klimakteriet.
Ska äta medicin i fem år.
Provade först den på namnet L som står här i frågorna men fick efter uppehåll testa Anastrozol.
Jag har så ont i hand- och fotleder så det känns som de ska gå av.
Även ständigt trött och lider också av vallningar.
Tips på vad jag kan göra då detta börjar sätta sig i huvudet när jag mår så dåligt av dessa biverkningar?
Mina biverkningarHej! Jag har blivit rekommenderad 5 års antihormonell behandling efter att ha genomgått en total mastektomi i år pga hormonkänslig bröstcancer. (Dock med en väldigt låg återfallsrisk på drygt 1%). Jag provade först med Tamoxifen men biverkningar gjorde min situation outhärdlig, så nu gör jag därför ett försök med Letrozol. Ett test innan insättningen av Zoladex visade ett FSH på 30 och östradiol på 390, så min onkolog ansåg att jag måste komplettera behandlingen med denna spruta för att försätta mig i klimakteriet. (Trodde själv dock jag redan var i klimakteriet då jag inte haft mens på över ett år). Jag behandlas nu allt med Letrozol samt Zoladex och har det väldigt kämpigt med biverkningarna. Jag lider av stora sömnproblem; vaknar vid 03-04-tiden varje natt med illamående, huvudvärk, hjärtklappning, svettningar och det är omöjligt att somna om. Får alltså bara några få timmars sömn per natt. Känner mig väldigt trött och har värk i muskler och leder. Har de sista veckorna känts som att jag håller på att ”gå in i väggen ” - är helt slutkörd, har känt mig svimfärdig och allt har bara ”snurrat”. Kontaktade min onkolog om han kunde vara behjälplig med deltidssjukskrivning under en kortare period då jag hört att biverkningarna antagligen bara är värst i början. Känner att jag kan jobba deltid men full tid klarar jag inte som läget är nu. Har istället tvingats ta ut strödagar med semester för att orka. Fick dock till svar av min onkolog att han inte kunde bevilja sjukskrivning då Försäkringskassan ändå inte brukar godkänna den typen av sjukskrivning. Känner mig helt uppgiven nu och vet inte vad jag ska göra. Enligt Socialstyrelsens rekommendationer står det ju i klartext att en deltidssjukskrivning är fullt rimlig vid dessa typer av besvär och behandlingar. (Får dessutom värk och svullnad över operationsområdet efter en hel dags arbete - sitter vid dator). Vilka är Era råd i min situation? Vet Ni om man borde bli berättigad sjukskrivning på deltid i min situation? Känner mig som sagt helt uppgiven och förvirrad och vet inte vad jag ska ta mig till.
Biverkningar av antihormonell behandlingHej,avslutade bröstcancerbehandling,her2 positiv hormonell spridd till lymfkörtlar i armhåla- för ca tre år sen
Är nu 49 år
Tar ej någon cancermedicin
Har ännu problem med illamående och magen krånglar- diarré/förstoppning,gaser,knip.
I ca tre år fått utskrivet Postafen och loperamid,men ingen läkare har frågat eller undersökt något
Upplever ingen hjälp mot illamående samt hjälper ej loperamid alltid samt pendlar magbesvär
Illamåendet är ej kräkning utan molande illamående
Hjälp
Halland medlem
Problem med mage och illamående tre år efter bröstcancer HER2Hej
Jag är 43 år och står på Tamoxifen sedan 2,5 år tillbaka. Bröstcancer utan spridning, op och strålning. Har kraftiga biverkningar som påverkar livskvaliten mycket. Jag pratade med en onkolog ifall minskad dos kan vara ett alternativ eftersom jag läst några studier samt den nu pågående i Sverige om individanpassad dos. Han tyckte inte det var säkert för att få ner biverkningarna. Däremot sa han något annat intressant: Han menar på att de första 2 åren av Tamoxifen behandlingen är viktigast och har störst effekt på skyddet för återfall. Visserligen ger 5 år bättre skydd än 2 år men att det är marginellt bättre. Jag hade en bra prognos från början, låg delningshastighet på 12 % också.
Hans råd är snarare, efter övervägning av risk/nytta/biverkningar/livskvalitet att sluta helt. Han säger att det finns studier som visar detta.
Min fråga är:
Stämmer detta? Har läst lite men inte hittat något konkret.
Vilka studier har det gjorts? Jag vill gärna läsa på så tacksam om länkar.
Och huruvida är det skillnad på premenopausala kontro postmenopausala kvinnor?
Sluta med Tamoxifen efter 2,5 av 5 år?Före operation, 2/6-2021, jag 39 år.
ER 50 %
PR 0 %
PROFILERATION (ki67) 65 %
HER2-NEGATIVITET
Invasiv cancer, grad 3
Efter operation, 23/6-2021
PAD visar radikalt avlägsnat invasivt carcinom grad 3 som mäter 16 mm. Närmast basal likeutseende. Svagt ER-positiv 40%, PR-negativ Ki-67 80%, HER2-negativ. 2 friska SN.
Behandling
EC 75 x 1 28/7-2021
EC 90 x 2 18/8 & 8/9-2021
DOC75(100) 29/9-2021 (allergisk reaktion)
NAB-PACLITAXEL x 10
15, 22, 29/10, 5, 12, 19, 26/11, 3, 10,-2021
Andningstyrd strålning x 15 & BOOST x 8 från den 24 jan 2022
Slutade både med Zoladex och Tamoxifen mars 2022, klarade inte av biverkningarna och mådde psykiskt dåligt. Skulle ha tagit Zoladex i 3 år och Tamoxifen i 10 år.
Började med Zoladex juni 2025 och tog var 3:e vecka under ett år, fick sluta med den och har sedan juli 2026 tagit en halv tablett Tamoxifen, dvs 10 mg istället för 20 mg. Testade 20 mg men blir otroligt ångestfylld och tillvaron känns mörk.
Min fråga, hur stor risk är det att få återfall eller ny cancer om jag slutar med Tamoxifen? Jag har läst en del om POWER-studien och kan det funka att ta en halv Tamoxifen? Jag går upp i vikt och är rätt låg till och från. Jag har kikat på Predict Breast cancer-vertyget men verkar som det skiljer ca 5 procent om jag tittar på 10 år efter operation. Men jag förstår inte riktigt verktyget.
Effekt av endokrin behandlingJag vill gärna göra regelbundna kontroller när jag blir kallad, men mammografi gör då förfärligt ont på mig att jag inte vågar gå dit. Det ger mig massor av ångest att missa kontrollen men jag klarar det inte. Vad ska jag göra?
Jag tycker att du ska kontakta mammografiavdelningen när du blir kallad och berätta om att du har svårt att delta på grund av att det gör ont.
Det är viktigt att pressa ihop bröstet vid undersökningen, dels för att mindre strålning ska kunna användas, men också för att vävnaden sprider ut sig och blir lättare att bedöma.
Det finns dock ganska mycket man kan göra för att det ska bli mer uthärdligt, som att vara noggrann när man lägger in bröstet i maskinen, att ta det lugnt och att ibland anpassa hur mycket tryck man använder. Ofta blir också undersökningen mindre smärtsam när man blir äldre, kanske på grund av att brösten förändras något med åldern.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Mammografi