Visar 10 av 5915 träffar
2019-10-01
Hej
Jag hoppas det går att få några svar eller vägledning.
I maj i år kände jag en knöl i mitt högra bröst, efter att ha glömt bort att kolla mig själv under lång tid då jag fött 3 barn.
För ca 2 veckor sedan bokade jag tid hos läkare och blev kollad kliniskt i torsdags.
Läkaren hittade 3 knölar i samma bröst, alltså höger. Han drog genast igång ett Standardiserat vårdförlopp och dagen efter fick jag samtal om tid till mammografi, som ska ske på tisdag.
Min ångest är jättesvår att hantera då så många i min släkt haft bröstcancer. Så som mamma, mormor, mormors mor, farmor, farmors mor, syster och moster. 3 av dem avled på grund av spridning.
När jag fick beskedet i torsdags att läkaren kände 3 knölar så kunde jag inte komma på några frågor om vad som kommer hända nu.
Är det något ni kan hjälpa mig med?
Vad är det vanligaste som sker nu? (Mammografi ska göras i Halmstad)
Blir det mammografi och sedan väntan? Eller punktioner samma dag?
Jag mår så oerhört dåligt och vet inte vart jag ska vända mig med min panikångest!
Har försökt nå vårdcentralen utan tur.
Jag har även massor av andra symtom så som tecken på anemi, sår i munnen, nervsmärtor i fot, belastningssmärta i höft och svår trötthet. Slump eller risk för samband?
Hej
Mammografi och punktion brukar göras samma dag och efter det får du vänta på besked. På en del ställen får man besked samma dag men ibland kan det ta några dagar. Jag förstår att du är orolig och att det är extra jobbigt med tanke på dina många släktingar med bröstcancer. Du kommer sannolikt att bli erbjuden gentestning. Tyvärr vet jag inte var du bäst kan få hjälp med din oro men eftersom du inte har en säker diagnos utan utreds blir det husläkaren som måste hjälpa dig. Om det visar sig att det är bröstcancer kan du få stöd och hjälp från bröstmottagningen
Elisabet Lidbrink
Överläkare och onkolog, Radiumhemmet, Karolinska Sjukhuset, Stockholm
Dölj svarHej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Stor rodnad på bröstHej. Är en kvinna på 40 år som blivit återkallad till mammografin, Skriver in vad som står i min journal för kontext.
Kl. 24-13 i vänster bröst ses med hjälp av ultraljud en ungefär 9-10 mm stor något lobulerad lågekogen förändring av oklar genes. Punkteras med mellannål i ultraljudsledning. I vänster axill ses en prominent lymfknuta med cortex på 4 mm, punkteras med finnål.
Svar via Bröstmottagningen.
Kod M -/3
Kod U -/4
Vad menas med cortex? Är kod u-4 den näst högsta misstankegraden om malignitet?
Vad betyder det?Hej.
Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Hej!
Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar ADH/DCISHej.
Jag gjorde biopsi för microcalsifikationer för snart 4veckor sedan. Pratade med unilabs i tisdags morse och då sa de att provsvaret kommit in och bearbetades. Men sedan gick veckan och ingen hörde av sig. Kundtjänst där kan inte säga vad provsvaret säger och de lovade att någon från mottagningen skulle ringa men sedan gick tre dagar och ingen hörde av sig alls. Inget på 1177 heller. Är det rimligt att de kan sitta på ett ev malignt provsvar så länge utan att kontakta mig?
Kommunikationstid från inkommer provsvarHej! Fick båda brösten borttagna 2016 i augusti och behandlades neoadjuvant. Därtill 25 ggr strålning på höger sida, där en 10 cm stor tumör fanns, doch portvaktskörtlar var angripna och blev också utrymd. 10 år senare har jag brännande smärta och ömmar i hela detta område. Tycker också att höger sida " dragit in sig". Kan man få cancer igen på denna högra sidan. Vänster strålades inte då tumören var mycket liten.
ÅrerfallHej,
Jag har haft bröstcancer och opererat bort ett bröst. Efter min första operation (aug-25) tas bort en tumör och efteråt visade det sig att cancern hade spridit sig i hela bröstet, så det togs bort senare vid andra operation september-25.
Nu känner jag stor oro för att få cancer i mitt andra (friska) bröst. Jag har haft bröstimplantat i över 25 år, och jag upplever att det är svårare att kontrollera brösten ordentligt.
Jag har bett min läkare om att få ta bort även det friska bröstet, men de rekommenderar inte det. Samtidigt påverkar detta min livskvalitet mycket – jag känner mig otrygg, har svårt att slappna av och det påverkar min vardag. Tex jag måste ha bh hel dygnet ingår när jag sover. Accepterar inte en bröst med linne eller T-shirt när jag är hemma. Känner mig obekväm och ledsen, ångest osv.. jag har försökt begär från läkare att ta bort frisk bröst förra året.
Jag skulle vilja ha råd:
Hur brukar man resonera i sådana här situationer?
Har jag möjlighet att få igenom en sådan operation?
Hur kan jag prata med min läkare på bästa sätt inför nästa besök i maj månad som jag har begär få en tid.
Tack för ert stöd.
Operation frisk bröstetJag råkade gå in i rummet där patienten före mig röntgades, vände snabbt, nu i efterhand funder jag om jag utsatts för strålningen? Om det finns anledning till oro.
Fundering strålningsrisken vid mammografiOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
Sepsis