Visar 10 av 5908 träffar
2021-03-13
Hej,
Tack för ni finns här och svarar på frågor.
Mina frågor är O1, kan jag ta Mittval 55+? 02, får jag en sämre bröstcancerprognos ? Om jag inte har fått hormonell eller antiöstrogen behandling?
Jag är 50 år, regelbunden mens. Har även fått veta att min moster genomgick äggstock och livmoder operation på 90 talet, vilket jag inte visste. Min ansvariga bröstkirurg dokumenterade som Oregelbunden mens sedan några månader tillbaka innan operation.
Diagnos:1. Mastektomipreparat med DCIS grad 2 i komplex skleroserande lesion. Ingen invasiv växt. 2. Axillära sentinel lymfnodes med endast reaktiva förändringar. Inget malignt.
Mastektomipreparat 20X15X4 cm, undersökning visar flera stråliga ärr varav några är konfluerade i en cirka 3 cm stor komplex skleroserande lesion. I denna ser man en 15X10 mm stor härd av duktal cancer in situ grad 2 ( solid typ, utan nekros). Inga tecken på infiltrativ tumörväxt i det undersökta materialet.
Immunpanelen: ER positivitet ( 100%), PR positivitet ( 70%). Ki- 67 proliferativ index på 12% och HER-2 negativitet ( 2+, icke amplifierat)
CK5/6 och CK 1 4 visar bevarat myoepitelialt cellager runt samtliga strukturer. Tumörcellerna är E- cadherin positiva. Inga tecken till vaskulär invasion. Radikal excision i mastektomin.
Två stycken axillära sentinel lymfnodes mätande 10X 5X 4 mm respektive 8X4 mm, undersökta i nivåsnittning i rutinfärgning och i immunfärgning. Endast reaktiva förändringar ses. Inget malignt.
Från journalen: 2 cm från mamillen är tumör.
MittVal 55 + innehåller 12 vitaminer och 9 mineraler, för personer över 55 år.
Kosttillskott med B12 och Folsyra för män och kvinnor över 55 år. Och bidrar till att minska trötthet och utmattning.
Vitaminer: A-vitamin, D3, E-vitamin, B1, B2, Nikotinamid, B6,Folsyra, B12, C-vitamin, Biotin, Pantotenat.
Mineraler: Zink, Koppar, Jod, Mangan, Krom, Selen, Molybden, Kalcium, Magnesium.
Tack för att ni kommer ha koll på den modell som ni brukar använda. Jag tror på att behandling gör stor skillnad.
Tacksam för svar.
Förresten : Nyss tagit blodprov, Ery-Mcv visar 97 FL, låg på nära högsta kanten (98). Därför har jag tanken att ta MittVal 55+ för mig som är 50 år.
Är det tecken att brist på vitaminer folsyra eller B12?
Är det trygg att ta MittVal 55+? Jag skulle förstås vilja få antiöstrogen behandling och strålning.
Mvh
En 50 år, bröstet nyss bortopererats
Hej, du har inte haft bröstcancer, utan "bara" cancer in situ. Det innebär att din prognos är mycket bra. Du kan tryggt ta dina vitaminpiller!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
SepsisHejsan!
Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %.
Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har?
Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Vad har jag för cancerJag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta.
Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Avsluta tamoxifenHej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter.
Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år.
Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling
Mvh Jenny
Funderingar kring behandlingHej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?Hej
Jag är medlem
Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell
Blev satt i förtida klimakterie
Onkolog läkare skrev ej ut Veoza
De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var
Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc
Känner mig besviken
VeozaHej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Korta uppehåll med letrozolHej! Jag har en syster som fått bröstcancer och behandlas med Letrozol. Nu upplever hon biverkningar av detta (svullanda i halsen). Hon undrar om man i Sverige i stället kan få Femara från Novartis förskrivet.
Läkemedel