Visar 10 av 5958 träffar
2021-03-16
Hej
Jag fick bc sommaren 2020. Enligt biopsin var min bc Her2 negativ, ER100, ki 40 och enligt ul 25 mm stor invasiv cancer. En MR gjordes också och då syntes en 7,5cmx5 cm stort fält. Jag var då 41 år. Jag fick under hösten 3 doc och 3 Ec90. Jag upplevde inte att knölen krympte nämnvärt och påtalade det till onkologen. Efter andra Doc så verkade det som om att två nya sateliter på några millimeter hade tillkommit enligt ul så jag ifrågasatte om den sista dosen Doc skulle ges. Det skulle den. Efter sista Doc kände jag att bröstet stramade, strålade mot nyckelbenet och jag kände en knöl vid lymfkörteln. Det hade jdg inte gjort tidigare. Jag sa det till kirurgen och han klämde på mig men kände inget. Jag opererades innan jul, tårtbit och portvakt. 5 v senare fick jag reda på att de fann en metastas på 2,1mm och flera micrometastashärdar i lymfkörteln. Dessutom var tumören 20mm och nu Her2 positiv, grad 3. ER100, PR 20. Tillväxthastigheten hade sjunkit till 4%. Några sateliter sa de ingenting om.
En lymfkörtelutrymning gjordes och nu har jag fått svar att de var rena. Jag har påbörjat Kadcylabehandling (fått två doser) och påbörjade Tamoxifenbehandlingen vid jul. Strålning av bröst och armhåla ska jag påbörja nu på onsdag.
Jag har nu förstått att min prognos att överleva har sjunkit avsevärt när jag hade kvarvarande cancer i bröstet och i portvaktlymfkörteln vid operation. Hur ser min prognos ut nu? Enligt Katharinastudien av Kadcyla så är tre års överlevnaden 88% men är det tillämpbart på mig då jag inte har fått något herceptin under cyton?
Jag har gjort två CT av bålen, nu efter svar på pad och även i höstas, samt en CT och en MR av huvudet i höstas. Inga tecken på metastaser.
Sateliterna vet jag inte om de finns kvar i bröstet. Bör jag ta det vidare på något sätt?
I somras samtidigt som jag upptäckte knölen så kände jag en knöl i bakhuvudet som orsakar tryckkänsla. Detta tog jag upp med onkologen och ct och MR gjordes då. Nu med positiv lymfkörtel och HER2 positiv bc känns det än värre med bakhuvudet. Nu har jag tinnitus vilket jag inte hade tidigare. Dock verkar onkologen anse att tidigare utredningar räcker. Tycker ni det med?
Hej
Jag vågar mig inte på några %-utfästelser i ditt fall. Dock är det ju så att du faktiskt har svarat på din kemoterapi. Man får uppfatta nedgången av ditt Ki67 värde som ett behadnlingssvar, som är förenat med en bättre prognos än vid ett konstant Ki67-värde. Vidare är det så att den prognostiska betydelsen av att inte ha uppnått komplett remission är klart mindre vid en hormonkänslig bröstcancer än en receptornegativ, det gäller både med och utan HER2.
Jag anser att det var rätt att fullfölja kemoterapin.
När det gäller "satelliterna" skulle jag fästa ett större avseende vid den mikroskopiska bedömningen än vid ultraljudet.
När det gäller din prognos tänker jag att det viktiga är att inte uppfatta att situationen är sämre än den är, hopplös eller så. Så kan man inte säga att det är. Långt därifrån!
Jag kan däremot inte ha någon stark uppfattning om man bör göra om rtg av huvudet eller inte.
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarUpptäckte plötsligt en plommonstor knöl i ena armhålan samt två mindre i den andra för en vecka sedan.
Har nu fått gjort mammografi, ultraljud samt provtagning.
Har känt som jag hållit på att bli sjuk ( förlyld)i flera veckors tid, kan mina lymfkörtlar reagerat på detta eller tyder det mer på en annan förändring?
Fråga om knök i armhålanHej! Efter cellgiftsbehandling och inkastad i klimakteriet så upplever jag mitt hår väldigt glest. Står på zoladex och tamoxifen. Funderar på att göra en PRP-behandling men min sjuksköterska kunde inte svara på om jag kan göra det. Tänker att detta måste vara vanligt efter behandling och frågan kanske dykt upp innan.
PRPHej!
Jag opererades 2015, tårtbit,luminal B,2 cm.Hormonell och väldigt snabb tillväxt.Spridning till fler körtlar. Behandlades med cytostatika, 25 strålning och åt Tamoxifen i 10 år. Slutade för ett par månader sedan med dessa.
Idag är jag 55 år.
Hur stora chanser är att få återfall eller metastaser i kroppen?
Tacksam för svar.
PrognosHej!
Jag har en HER 2 Positiv bröstcancer och min 8 cm knöl i bröstet försvann efter 2 cytostatika behandlingar. Vid operationen av bröstet var 5 av 8 lymfkörtlar påverkade men samtliga var döda och visade inte på ytterligare spridning. Dec 2024 avslutades cytostatika behandling och jag opererade bröstet, strålades och fick fortsatt antikroppsbehandling t.o.m. juli 2025. Mars 2026 upptäcktes en hjärnmetastas efter att jag tappade synen totalt under en dag på ena ögat. Onkologen tror med ganska stor säkerhet att metastasen satt där redan innan första behandlingen och att det inte skulle vara ett återfall. Nu ska jag behandlas med Trazstuzumab deruxtekan på obestämd tid. Både kirurg och onkolog anser att jag egentligen är botad så metastasen är bortopererad med marginal, men vågar inte chansa på att det finns aktuella cancerceller kvar.
Varför vet man inte hur länge behandlingen ska pågå med cytostatikan? Finns det inte tillräckligt med forskning på denna cytostatika?. Går det inte att ta ett blodprov vid denna cancertyp för att se om det föreligger cancerceller i lymfsystemet?.
Har haft 2 behandlingar nu och mår fruktansvärt och ser inget ljus i tunneln framåt.
Tacksam för svar!
Trazstuzumab deruxtekanHej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
ArbetetHej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig.
Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det.
Vet någon vad detta är?
Förhårdnader på bröstvårtorHej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Inåt-bröstvårtaHej,
För omkring 10-15 veckor sedan upptäckte jag en liten knöl i armhålan. Jag lät den bara vara. Nu har den vuxit och är i storlek o form som en mandel. Huden runt omkring spänner. Det ser ut som en knöl eller böld. Jag vet inte om det är vätska i den. Hur länge bör man avvakta? Jag har gjort en mammografi för omkring 5 månader sedan, o allt var bra. Låter det mer som en ofarlig knöl?
Knöl i armhålanHej. Fick barn för 8 månader sen och har ej ammat. Men efter detta så har mitt ena bröst blivit mycket större än de andra. Ena bröstet är mycket fylligt och det andra är helt tomt. Något man bör kolla upp?
Ena bröstet större än de andraFått diagnos DCIS grad 3, rekommendation är total mastektomi eftersom den är utbredd i hela bröstet. På röntgenbilden kunde man se att förkalkningarna gränsar till bröstvårtan men är inte i.
Hur kan jag se till att behålla min bröstvårta och lita på att läkaren inte kommer stympa mig totalt??
Hej!
Det är väldigt svårt att ge råd om detta då jag ju inte har varit med i diskussionen eller sett bilderna. Man brukar säga att det bör vara ett avstånd på minst 1 cm för att man ska försöka behålla bröstvårtan. Det är dock inte alltid som måttet på röntgenbilden är sanningen. Man kan ju dock göra ett försök att behålla bröstvårtan och ta ett särskilt prov vid basen för att se om det finns någon tumör där. Du får då dock vara beredd på att man behöver ta bort bröstvårtan senare om provet visar att det finns tumör där (ofta kan man då göra det i lokalbedövning). När man behöver gå väldigt nära bröstvårtan finns det också risk att blodförsörjningen påverkas så pass mycket att bröstvårtan inte överlever.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DCIS Grad 3