Visar 10 av 6040 träffar
2021-03-16
Hej
Jag fick bc sommaren 2020. Enligt biopsin var min bc Her2 negativ, ER100, ki 40 och enligt ul 25 mm stor invasiv cancer. En MR gjordes också och då syntes en 7,5cmx5 cm stort fält. Jag var då 41 år. Jag fick under hösten 3 doc och 3 Ec90. Jag upplevde inte att knölen krympte nämnvärt och påtalade det till onkologen. Efter andra Doc så verkade det som om att två nya sateliter på några millimeter hade tillkommit enligt ul så jag ifrågasatte om den sista dosen Doc skulle ges. Det skulle den. Efter sista Doc kände jag att bröstet stramade, strålade mot nyckelbenet och jag kände en knöl vid lymfkörteln. Det hade jdg inte gjort tidigare. Jag sa det till kirurgen och han klämde på mig men kände inget. Jag opererades innan jul, tårtbit och portvakt. 5 v senare fick jag reda på att de fann en metastas på 2,1mm och flera micrometastashärdar i lymfkörteln. Dessutom var tumören 20mm och nu Her2 positiv, grad 3. ER100, PR 20. Tillväxthastigheten hade sjunkit till 4%. Några sateliter sa de ingenting om.
En lymfkörtelutrymning gjordes och nu har jag fått svar att de var rena. Jag har påbörjat Kadcylabehandling (fått två doser) och påbörjade Tamoxifenbehandlingen vid jul. Strålning av bröst och armhåla ska jag påbörja nu på onsdag.
Jag har nu förstått att min prognos att överleva har sjunkit avsevärt när jag hade kvarvarande cancer i bröstet och i portvaktlymfkörteln vid operation. Hur ser min prognos ut nu? Enligt Katharinastudien av Kadcyla så är tre års överlevnaden 88% men är det tillämpbart på mig då jag inte har fått något herceptin under cyton?
Jag har gjort två CT av bålen, nu efter svar på pad och även i höstas, samt en CT och en MR av huvudet i höstas. Inga tecken på metastaser.
Sateliterna vet jag inte om de finns kvar i bröstet. Bör jag ta det vidare på något sätt?
I somras samtidigt som jag upptäckte knölen så kände jag en knöl i bakhuvudet som orsakar tryckkänsla. Detta tog jag upp med onkologen och ct och MR gjordes då. Nu med positiv lymfkörtel och HER2 positiv bc känns det än värre med bakhuvudet. Nu har jag tinnitus vilket jag inte hade tidigare. Dock verkar onkologen anse att tidigare utredningar räcker. Tycker ni det med?
Hej
Jag vågar mig inte på några %-utfästelser i ditt fall. Dock är det ju så att du faktiskt har svarat på din kemoterapi. Man får uppfatta nedgången av ditt Ki67 värde som ett behadnlingssvar, som är förenat med en bättre prognos än vid ett konstant Ki67-värde. Vidare är det så att den prognostiska betydelsen av att inte ha uppnått komplett remission är klart mindre vid en hormonkänslig bröstcancer än en receptornegativ, det gäller både med och utan HER2.
Jag anser att det var rätt att fullfölja kemoterapin.
När det gäller "satelliterna" skulle jag fästa ett större avseende vid den mikroskopiska bedömningen än vid ultraljudet.
När det gäller din prognos tänker jag att det viktiga är att inte uppfatta att situationen är sämre än den är, hopplös eller så. Så kan man inte säga att det är. Långt därifrån!
Jag kan däremot inte ha någon stark uppfattning om man bör göra om rtg av huvudet eller inte.
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarHej,
Nästan tre år efter behandling av bröstcancer och mina ögonbryn har fortfarande knappt kommit tillbaka mer än enstaka strån. Tycker inte om att alltid behöva sminka mig. Kan man få bidrag och någon sorts behandling?
Fortfarande inga ögonbryn (!?)Hejsan, jag har tagit letrozol i 1 år och 3 månader, har biverkningar som ledvärk och illamående emellanåt men det är övergående och jag lider inte så mycket av det, man vänjer sig då det inte är så ofta. Jag fyller 57 år och jag vet att det händer saker med kroppen och knoppen ändå men jag har just nu problem med ena ögonbrynet som är mycket tunnare och hårstråna är vita och det är svårt att färga dem och ögonbrynspenna är svårt att använda då jag vill försöka att få båda lika men eftersom det fattas lite hårstrån så ser jag it som en clown.
Kan man få hjälp ekonomiskt av sin läkare att gå till någon som tatuerar ögonbryn och då även få båda lika ?
Funderingar om ögonbryn som blir tunnare och blir vitaFinns det något annat alternativ än Veoza om man svettas otroligt mycket ? Blir ändå fundersam om det inte är testat?
VeozaHej! Är 39 år och fick bröstcancer för 12 år sedan, har sedan dess haft ett mindre återfall (oligometasatsering) för fyra år sedan. I remission sedan över tre år med hormonterapi och Kisqali. Välmående fysiskt och mentalt. Fått till mig att jag aldrig kan bli mamma. Söker mer kunskap om detta och om det verkligen inte finns alternativ för mig. Finns det någon med mer kunskap i ämnet fertilitet och bröstcancer?
BarnönskanFör drygt ett år sedan fick jag diagnosen: "60 x 45 mm stort DCIS Hollandgrad 2 samt en invasiv tumör 2 cm. Tumören är NHG 2, ER 95 %, PR 100 %, Ki-67 12 % och HER2-negativ. I armhålan 1 av 5 lymfkörtlar med mikrometastas 0,9 mm." Är 43 år gammal.
Jag gjorde mastektomi och fick dostät cellgiftsbehandling (EC 90 och DOC 75) samt 15 ggr strålning med boost pga att tumörområdet låg nära bröstmuskeln. Dock sa kirurgerna att de fick bort allt.
Nu får jag zoladex och exemestan. Hade tidigare Anastrozol, men bytte för att se om biverkningarna skulle bli mindre. Biverkningarna är fortfarande jobbiga (ledsmärta, inflammerade senor, torra slemhinnor, ingen sexlust, vallningar, svårare att sova och blir lätt nedstämd) och jag funderar på om jag borde avsluta den endokrina behandlingen. Samtidigt är jag ju rädd för återfall. Hur ser prognosen ut, med och utan behandling?
Kan lägga till att jag tränar tungt 4 dagar i veckan, så jag tror inte mer träning skulle minska biverkningarna.
Prognos utan endokrin behandling?Hej! Jag fick lymfmassage fyra veckor efter min operation. Jag har tagit bort både en tumör från ena bröstet och alla lymfkörtlar i armhålan på samma sida. Jag upplever att massagen hjälpte mot både svullnad och lymfsträngar.
Nu har jag påbörjat min cystostatikabehandling och läser att lynfmassage då kan få negativa konsekvenser. Jag får en behandling var tredje vecka i totalt sex omgångar.
Mina funderingar:
Stämmer det att det kan vara dåligt/farligt med lymfmassage under pågående behandling?
Gäller det under hela treveckorsperioden eller kan det vara okej i slutet och inför nästa behandling?
Lymfmassage under cytostatikabehandlingHej!
Använder Blissel och har nu haft en stroke. Blissel är krångligt att hantera med fyllning av sprutan, rengöring m.m. Finns det något enklare alternativ?
Är 75 år.
Vänliga hälsningar
Kerstin
BlisselFick en bröstcancer diagnos,HER2 positiv hormon känslig,steg 3, fick ven port och olika sprutor mediciner kortison ,cell gifter ca 5 månader ,en dag/vecka, sen ’tårtbit” operation,sen 15 strålningar,sen cellgifter ca 7 månader-can 1 dag varannan vecka,sen avslutad,ej letrosol eller något då kraftiga biverkningar och enbart ”hjälp” till 2 %
Opererad år 2023
Nu 49 år
Ännu svåra svettningar/humörsvängningar med mera
Kan ej ta anti depressiva
Tar vagivital akti gel och elexir pharma Happy vagina
Upplevde bemötande med mera som illa,traumatiskt med så klart
Vill veta om återfall i cancer,allt!
Olika cancer finns i min släkt,båda sidor och flera har dött av cancer och vissa lever med cancer-min pappa har kol min mamma har haft nån form av gyn cancer(opererad tre gånger varav två på grund av slarv av läkare) hon fick även bröstcancer strax efter mig
Tack på förhand för svar
Her2 återfalls riskHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicin