Visar 10 av 6120 träffar
2021-04-05
Hej,
min mamma blev felbehandlad på Sahlgrenska sjukhuset i Göteborg, under hennes bröst operation skapades ett brännsår som ledde till infektion och extrem blödning, det tog 4 månader att läka och Sahlgrenska försökte tystna ner misstaget och ingen vill ta ansvar.
Själva brösten ser dessutom riktigt illa ut, stora veck åt alla håll och andra läkare har också blivit chockade och reagerat på att det ser slarvigt gjort ut. Hon har även utsatts av att behöva åka till Sahlgrenska och vårdcentral flera gånger i veckan under rådande pandemi. Min fråga är, vad har hon för rättigheter att få en bedömning om operationen gick rätt till, om brösten ser slarvigt gjorda ut, att få medicinsk hjälp av andra läkare än dom på Sahlgrenska, då hon helt tappat förtroendet och aldrig skulle låta sig opereras eller behandlas av dom igen.
Sedan undrar jag också om det finns privata cancer kliniker i Göteborg? Jag har inte hittat nåt på google.
Tusen tack för svar.
Tråkigt att höra att Din mamma har fått vård hon inte är nöjd med.
1. Av din fråga drar jag slutsatsen att Din mamma redan har pratat med verksamhetschefen på den enhet där operationen utfördes. Om hon inte redan har gjort det så är det där som hon ska börja.
2. Om din mamma har pratat med verksamhetschefen och inte är nöjd med de svar hon fått kan hon vända sig till Patientnämnden i Västra Götaland. Patientnämnden bör kunna svara på hur Din mamma ska få hjälp med de problem som uppstått.
Här kommer kontaktuppgifterna till Patientnämnden:
Kontakta patientnämnden
1177 Vårdguidens e-tjänster
Inloggad i 1177 Vårdguidens e-tjänster (länk) kan du fylla i ett kontaktformulär till patientnämnden.
Ring patientnämnden 010-441 20 00
Måndag till fredag kl. 09:00-11:00
Tisdagar och torsdagar kl. 13:00-15:00
Observera! Torsdag 1 april, onsdag 7 april och fredag 16 april har kansliet stängt (ingen telefontid).
Brev
Använd blanketten för att kontakta patientnämnden via brev. Om klagomålet gäller en närstående över 18 år, bifoga en fullmakt från den personen. Skicka inte med journalkopior.
Blankett för synpunkter och klagomål till patientnämnden
Fullmakt (bifogas tillsammans med blankett för synpunkter och klagomål)
Ifylld blankett skickas med post till:
Patientnämndernas kansli
Regionens hus
405 44 Göteborg
3. Om din mamma vill göra en anmälan är det IVO som hon ska vända sig till. Så här skriver IVO på sin hemsida https://www.ivo.se:
”Först ska du kontakta den mottagning eller avdelning där du har vårdats. Vårdgivaren vid mottagningen eller avdelningen är skyldig att utreda vad som har hänt. Om det behövs ska vårdgivaren vidta åtgärder för att det inte ska hända igen.
Om du inte får något svar av vårdgivaren, eller om du inte är nöjd med svaret du har fått, kan du anmäla ditt klagomål till IVO. Vårdgivaren har fyra veckor på sig att besvara klagomålet innan du kan göra en anmälan till IVO. Du hittar både en e-tjänst och en blankett för anmälan av hälso- och sjukvården här.
För att använda e-tjänsten behöver du ha BankId.
IVO utreder inte alla klagomål på hälso- och sjukvård som kommer till myndigheten. Du kan läsa om vad IVO utreder under frågan: ”Vad utreder IVO?”
4. Din mamma kan också gå in på LÖFS hemsida (https://lof.se/patient/ersattning) för att se om hon uppfyller något av de villkor som gäller för ersättning enligt patientskadelagen. Man har alltid rätt att vända sig till LÖF för att få rätten till ersättning prövad, men enligt min erfarenhet så är det svårt att få ersättning för skador som uppkommer i samband med cancerbehandlingar.
5. Så vitt jag känner till så finns det ingen privat cancerklinik i Göteborg, men om man inte vill ha sin vård på Sahlgrenska sjukhuset så har man rätt att vända sig någon av landets övriga onkologiska mottagningar.
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarJag äter Anastrozole sedan drygt 7 år och har från början haft biverkningar i form av trötthet och ont i kroppen. Har det senaste året desutom upplevt att jag börjat oroa mig mycket, ibland t o m fått hjärtklappning eller andra kroppsliga symptom, inför t ex kalas, tandläkarbesök eller inköpsrundor, sådant som tidigare i livet har gått av bara farten. Kan detta vara en biverkan av Anastrozole?
Oro och ångestJag undrar om det finns något jag ska undvika och vara försiktig med, samt tvärtom äta mer av flr att undvika återfall av hormonell bröstcancer?
KostHej
Jag har tidigare i livet behövt äta Niferex eller Duroferon för att jag har ett lite lägre blodvärde. Nu äter jag Tamoxifen och har inte riktigt vågat ta järntablett för jag är lite orolig att läkemedlen påverkar varandra negativt. Går det att ta båda samtidigt?
JärntabletterHar tagit Tamoxifen under snart 5 år ( 5 års kontroll om några veckor ) och mått jättebra ,ingen antydan till någon biverkning !!!
Är livrädd för att jag ev måste sluta med dem snart. Har flera i.min närhet som efter några år av avslutat behandling fått tillbaka sjukdomen som då har spridit sig. OCH jag är livrädd för detta. Vissa får ju fortsätta i 10 år med denna medicin. Vad avgör när man slutar med medicinen ? Känner inte att jag får något gehör från kontaktsköterskan och känner mig ledsen och får lite ångest av dessa tankar så det påverkar mitt liv .
TamoxifenBär på genen BRCA1 som förts vidare från min mamma som dog äggstockscancer och som troligen fick genen av min morfar. Vet inte exakt vilken cancer han dog i. Jag har tagit bort bröst och äggstockar med äggledare. Inga spår av cancer hittades då. Men jag har först några år efter förstått om viss förhöjd risk för bukhinnecancer och i ukspottakörteln i å med genen. Vad vet man om det och vart ska jag vända mig för att veta mer om det här? Ingen inom sjukvården har nämnt detta för mig tidigare utan det har jag läst mig till. Kan jag förbygga även dessa cancerformer? Hur i så fall?
Risker med BRCA1Hej! Jag opererades i år med total mastektomi med direktkonstruktion (flytt av latissimus dorsi) pga en 100% hormonkänslig tumör, HER 2 neg, KI-67 5%. Sentinel node var u a så cancern var ej spridd. Behövde varken cellgifter eller strålning men rekommenderades 5 års antihormonell medicinering. Jag valde att opererades privat i Finland då vården i Sverige inte kunde uppnå tidsramen för SVF och jag mådde väldigt dåligt psykiskt av att vänta på åtgärd/behandling. Onkologen i Finland satte efter operationen in mig på Tamoxifen men fick så kraftiga biverkningar att denne ansåg att nyttan med medicinen inte var tillräckligt stor för att förstöra min livskvalitet (min återfallsrisk låg bara på drygt 1%). Jag fick därför sluta och började må bra igen. Blev sedan kallad på en obligatorisk uppföljning i Sverige där onkologen var mycket bestämd i att jag skulle återuppta den antihormonella behandlingen - han förstod inte alls hur onkologen i Finland resonerade. Jag gick då med på att testa aromatashämmare Letrozol i kombination med en Zoladex-spruta varje månad. Jag mår nu återigen extremt dåligt och klarar inte längre av att jobba. Lider av sömnlösa nätter med illamående, huvudvärk, svettningar, hjärtklappning, värk i kroppen. Vaknar vid 04 varje natt och kan inte somna om. Livskvaliteten och orken/energin är som bortblåst. De olika råden från onkologerna gör mig helt förvirrad. Vad råder Ni till att göra i detta läge? Borde det inte räcka med att jag kontrolleras med enbart regelbundna mammografier när min återfallsrisk är så låg? Tacksam råd från Er.
Hej. Jag kan förstå att olika rekommendationer kan ge huvudbry. Ofta provar vi olika läkemedel om ett inte fungerar, så på ett sätt kan jag förstå hur din läkare här i Sverige resonerar.
Det är en avvägning mellan hur mycket biverkningar man orkar "stå ut med" och vilken vinst man bedömer att tilläggsbehandlingen kan ge. Det låter ändå som att din risk för återfall är låg. Att ha en hormonsänkande behandling i 5 år med så påverkad livskvalitet som du har, låter för mig ytterst tveksamt. Jag har dock inte hela bilden (tex ålder och tumörstorlek) helt klar. Du har försökt de behandlingar som erbjuds, och då tänker jag att du verkligen försökt. Jag tycker att du ska ta en diskussion med din läkare igen. I slutändan är det du själv som bestämmer.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Funderingar kring antihormonell behandlingFick i våras klåda och utslag på ett bröst som strålades för 8 år sen. Inget ovanligt sa de på bröstmottagningen.Gick över efter intesiv smörjning med repairsalva. Har nu fått liknande på ryggen samma sida och höjd som bröst. Kan det också vara strålningsskador
StrålningsskadorJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
Tamoxifen