Visar 10 av 6133 träffar
2021-04-27
Min fråga är till Jana De Boniface angående artikeln från 29mars angående rekonstuktioner, Vi är många bröstcancer patienter som reagera på att du säger kvinnan har ett val om direktrekonstruktion eller senare rekonstruktion, Jag själv ville göra det men Kirurgen mena på att det endast görs på något fåtal sjukhus i storstadsregionen så det var helt omöjligt och mycket ovanligt, Menas det då att min kirurg då ljög för mig och då enligt min mening "stympat" mig i onödan? Det känns ju lite provocerande att då säga i en artikel att vi själva haft ett val, jag själv har inte valt att vara 30 år och enbröstad!
Hej, det som skrivs i artikeln är baserat på patientlagen och de nationella riktlinjerna för bröstcancer, där det konstateras att varje kvinna har rätt att få information om rekonstruktion. Direkt rekonstruktion, som alltså görs vid samma operation då bröstet tas bort, och som oftast görs med implantat, görs på de allra flesta sjukhus i Sverige (utom 6 enligt 2019s siffror från kvalitetsregistret), och har inte sjukhuset möjligheten ska man kunna remittera till närmast liggande rekonstruktiv enhet. Senare rekonstruktion görs oftast, men inte bara, på plastikkirurgiska kliniker, som finns på 7 sjukhus i landet. Här finns det även metoder som innebär mikrokirurgi (t ex då man förflyttar bukfett/hud till bröst), och det är så pass specialiserat att det inte görs på fler enheter. Här kan påståendet stämma att det görs på ett fåtal sjukhus i storstadsregionen, för direkt/omedelbar rekonstruktion stämmer det däremot inte.
Ett vanligt problem är att sjukhus som själva inte gör direkt (=omedelbar) rekonstruktion och således behöver remittera till en annan enhet eller ett annat sjukhus då inte kan erbjuda rekonstruktion utan att canceroperationen fördröjs. Men att säga att det inte går eller att det är ovanligt håller jag inte med om: I Sverige har år 2019 16 % av alla de kvinnor som opererades med mastektomi fått en direkt/omedelbar rekonstruktion; högst andel är det i Växjö och Stockholm (26-34 %), men också Luleå, Borås, Kristianstad och Umeå.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarHej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstetHur skiljer sig biopsin åt phyllodes kontra fibroadenom? Jag har tagit biopsi 3 ggr och sista gången anser man att det inte går att säga om det är det ena eller det andra så undrar hur andra kunnat få diagnosen via biopsi? Nu vill man ta bort hela knölen som växt stadigt i ca 4-5 år. De två första gångerna var svaret tvärsäkert fibroadenom. Nu på ett annat sjukhus kan man inte utesluta phyllodestumör!
Phyllodes?Hej!
Jag är 23 år gammal och Jag hade en bröstabscess i februari utan anledning, är inte gravid eller ammar. Gjorde ultraljud och fick antibiotika Uppföljningsultraljudet var normalt, men nu har jag ensidig klåda/sveda i bröstvårtan och kan få fram en liten mängd klar vätska och känner en strängliknande struktur bakom bröstvårtan. När jag inte rör brösten och sitter vanligt så kan det svida och kännas från bröstet, kliar och känns obehagligt!
Kan detta vara något farligt, något underliggande?
Blir jätte oroligt.
BröstabscessHej,
Är 26 år gammal och har under flera år haft smärta i vänstra bröstet som på senaste tiden börjat stråla ut till armhålan och armen. Vänstra bröstet är fastare än det högra, bröstvårtan är styvare, och jag tycker mig känna en knöl i övre delen av bröstet och ibland en under bröstvårtan. Är inte säker om ”knölarna” ändrar storlek beroende på menscykeln, men har ibland svårt att urskilja dem. Två olika läkare har under åren palperat mina bröst och inte hittat något ovanligt, men senast jag gick till läkaren kände hen en liten knöl, så nu jag väntar på ultraljudsundersökning. Jag oroar mig mycket medan jag väntar skulle uppskatta insyn till vad det skulle kunna vara eftersom allt jag läser om symptomen ger mig mera ångest.
Smärta i vänster bröstHej! Står i kö för rekonstruktion med egen vävnad, troligtvis från magen. Är 63 år och en aktiv person. Vad är risken med operation? Har läst någon som böjer sig efteråt pga de har sydd magen för hård. Känns ovanligt dock. Vad är annars riskerna?
Hej!
Som med all kirurgi finns det risker, och ju större kirurgi, desto större risker. Att ta vävnad från magen är en stor operation. Som med all kirurgi finns det risker för blödning och infektion. Det blir stora ärr som stramar varför det kan vara svårt att räta ut sig i början innan huden har töjts ut igen. Den största risken är att blodförsörjningen inte räcker till till det nya bröstet och att vävnaden kan gå i nekros, dvs dö. Detta är ovanligt men man behöver vara medveten om riskerna innan man bestämmer sig. Jag hoppas att du väntar på ett läkarbesök till en plastikkirurg först? Vid det besöket kommer du att få all information och det är viktigt att du ställer frågor om det är något som är oklart.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Rekonstruktion