Visar 10 av 6288 träffar
2021-06-11
Jag har läst min journal och ser att jag haft en invasiv ductal cancer, 28 mm stor tumör utan kärlinvasion, BRE 7 grad 2, Ki67 på 12 %, ER 100 och PR 99. Den är HER2 negativ och de hittade två mestastaser i lymfa där den största var 12 mm.
Läkaren vill inte svara på min fråga om prognos.
Jag har opererats, fått cellgifter och strålning och ska nu ta tamoxifen, efter att först ha provat anastelb som gjorde mig djupt deprimerad. Får också skelettstärkande syra.
Hej, du omtalar inte din ålder vilket är en faktor som behövs för att helt enkelt mata in dina uppgifter i den sk Predictmodellen som ger en uppfattning up prognosen i form av siffror. Det är kanske inte den enda relevata aspekten, men något såger det i alla fall. Modellen kan t ex ange sannolikheten att vara i livet efter 10 år. Åldern spelar ffa roll för hur modellen värderar sannolikheten att dö av något annat än bröstcancer. Den är förstås högre ju äldre man är. Om jag gissar att du är 60 år gammal, du måste ju vara postmenopausal för att ha fått anastozol, så blir sannolikheten att vara i livet om 10 år med endast operation som behandling 71 %, tillägget av kemoterapi och hormonbehandling gör att sannolikheten ökar till 76 % respektive 82 %, och tillägget av den skelettstärkande medicinen ger ytterligare ca 1,8 %, modellen summerar det hela till 83 %. Den uppskattar även risken att råka ut för något annat till 9 % så summa summarum blir risken att dö av bröstcancer inom 10 år med full behandling ca 9 % (Jag vet det stämmer inte riktigt med avrundningen, men man får ta det för vad det är, en uppskattning).
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarKan jag ta Anastrozol på kvällen istället för på morgonen?
FunderingHur lång tid tar det innan man tappar håret när man får cytostatika före operation av bröstet.
Tappa hårHej. Har använt Bluefish Anastrozole i 1,5 år utan några biverkningar. Nu skulke jag hämta ut ett nytt oaket och helt plötsligt kostar det över 1000 kr! Vilken anban aort jan jag använda utan biverkningar? Antar att det ör olika biämnen, konserveringsmedel etc. i de olika fabrikaten och jag är väldigt känslig. Fick en amnan sort tidigare som jag inte mpdde bra av, Anestrozol Ebb. Vilken annan, som är billigare men mest lik Bluefish, vågar jag be om?
Mvh, Ann-Marie
Funderingar kring fabrikatJag har gulvita, tjocka skorpor och hudflagor på själva bröstvårtan. Skorporna sitter fast på huden. Jag har ingen klåda, rodnad eller smärta. Det är mer på den ena bröstvårtan än på den andra.
Är inte gravid och ammar inte.
OroligVad betyder dessa tre invasiva tumöter:
1. ER 100%, PR 65%, Ki-67 6%, HER2 negativ
2. ER 95%, PR 0%, Ki-67 5%, HER2 negativ
3. Invasiv cancer grad 2, ER 95%, PR 0%, Ki-67 7%
Tacksam för svar, opererades 2019-09-10
Diagnos betyderMamma 85 år opererades för bröstcancer februari -25. Inga tecken på spridning, kom in tidigt. Fem strålbehandlingar och därefter medicin. (Första medicinen Anastrozol fick halsen att svullna, fick bytas ut.) Äter nu Tamoxifen men hon upplever att hon går på kuddar, blir ostadig och det gör ont. Detta gick tillbaka när hon gjorde ett uppehåll på kontaktsjuksköterskans rekommendation. Låter som symptomen på neuropati. Hon undrar också om urinträngnigarna som gör nätterna jobbiga kan bero på Tamoxifen? Hon får gå upp flera gånger per natt. Är det vanlig att cancern kommer tillbaka på äldre personer? Har hört att allt går långsammare när man blir äldre, även tillväxt av cancer. Försöker utvärdera om det är bättre för mamma att behålla en hög livskvalitet vid hennes ålder (snart 86) ställt mot risken för återfall. Hon är i övrigt pigg, bytt knä för ett år sen, kör bil osv. Vi hoppas att hon kan få fortsätta vara pigg och glad några år men behöver ju kunna röra sig! Nu går hon upp för trapporna 7 våningar en gång om dagen. :-) Mvh dottern
Tamoxifen, biverkningar ställt mot risk för återfallPå TV 1 i måndags (eller tisdag) var det en person (uppfattade att hon var fysioterapeut) från bröstcancer förbundet och informerade om besvär efter bröstcancerbehandling t.ex. ledbesvär, vaknar på natten, huvudvärk, klimaterie liknande besvär. Var kan jag få mer information om detta?
EfterbehandlingsbesvärHar nu tagit Tamoxifen i 7 månader efter 5 år med abastrozol. Jag mår inte bra. Ingen livslust och tydliga tecken på depression, sömnen är en katastrof och jag har långa segdragna vallningar som bla stör sömnen.
Sedan ett par månader har min IBS löpt amok. Jag får ont i mellangärdet när jag ätit och det är väldigt bråttom till toan med diaree flera gånger om dagen.
Kan det vara Tamoxifen som är boven?
Nu ska jag göra uppehåll en månad och därefter möte med onkologen. Om det visar sig att alla "biverkningar" försvinner, är det återgång till Anastrozol då eller vad brukar man göra?
Det är sagt att jag ska ta antihormoner i 10 år.
Tamoxifen och IBSHej!
Jag har en fråga angående användning av Blisell som jag fått ordinerat av min gynekolog då jag har sköra slemhinnor och problem med torra slemhinnor mm. Här säger min gynekologläkare att det är riskfritt.
Till saken hör att jag är opererad för cancer två gånger- senast bröstcancer 2022 där de tog en tårtbit av bröstet.
Postoperativ PAD visar, tubulär bröstcancer, NHG-tumör utan vaskulär invasion. Östrogen och progesteron receptor positiv. HERZ-negativ, Ki 67 lågt på 1%.
Kan jag börja använda Blisell då det innehåller lite östrogen? Använder sedan tidigare gele Vagivital men har ökade problem med slemhinnor i underlivet, urinträngningar ibland och torra slemhinnor försvårar ju också ett bra samliv. Efter min bröstcanceroperation sa onkologläkaren på uppföljningen att all östrogen skulle undvikas då det minsta kunde trigga igång cancern igen.
Vågar jag börja använda Blisell och hur säkra är studierna om detta?
Har även försökt kontakta onkologen där jag är opererad men de hänvisar till min gynekolog.
Tacksam för svar
Solrosen
Bliselljag opererades för en 8 mm tumör i vä bröst den 18/9. jag har en resa bokad och betald sen länge i sju veckor 12/10-30/11. tumören bedömdes som den ”snällaste” man kan ha, ingen spridning till lymfkörtel.
strålningen bör ju göras inom 12 veckor, skulle bli senast 12/12, men med handlingstiden mellan första besöket och strålning som tar två veckor så hamnar man i v 13. Min fråga är då hur ska man bedöma risken med en vecka senare? jag äter också anastrozol.
strålning i vecka 13 ?