Visar 10 av 5958 träffar
2021-06-30
Genomgick bröstbevarande operation av vänster bröst för 25 år sedan. Cancern var HR 2 negativ. Fick strålbehandling efteråt och gjorde också total axillutrymning. För 2 år sedan fick jag förstadium till cancer i höger bröst. Gjorde då bröstbevarande operation även då och efterföljande strålbehandling samt att endast 2 lymfkörtlar togs bort. Tumören satt ytligt och en mycket liten del av bröstet togs bort.
Har nu fått cancer i vänster bröst igen. Denna gång HR2 positiv. Hormonbehandlas. Efter 2 ct röntgen med ett halvår emellan och biopsi i nedre skelettet som visade ospecefika förändringar beslöts om mastektomi som gjordes för knappt 2 månader sedan. Då man inte lyckades få bort all cancer gjordes ytterligare en operation 3 veckor efter. Då tumören satt i ärret efter den förra för 25 år sedan och alldeles inpå revbenen men fortfarande rörlig, är min fråga om man skadat nerver vid revbenen. Har haft en del problem med smärta där även efter den första operationen för 25 år sedan. Men nu betydligt värre. Detta gör att jag har svårt att bära någon som helst bh mer än några timmar.
Finns någon annan lösning än den jag föreslagit nämligen att ta bort även höger bröst och därmed kunna vara utan bh. Har en mycket välvd bröstkorg. Har framfört mitt önskemål, men fått svar att man är tveksam till fler operationer, men att det kan tas upp till diskussion vid ettårskontrollen.
Finns det en möjlighet att överkänsligheten och den ständiga smärtan vid revbenen i vänster sida kan gå över.
Kan nämna att operationerna för 25 år sedan orsakade känselbortfall i över 15 år. Detta var inget problem för mig. Men när känseln långsamt kom tillbaka började också smärtan göra det.
Hej!
Då du har blivit opererad vid så många tillfällen och också fått strålbehandling vid två tillfällen (oftast brukar man bara kunna ge strålbehandling en gång) är det mycket troligt att nerver i området har blivit skadade, dels på grund av att man vid operationen skär av nerver, dels då operation och strålbehandling gör att det blir bindvävsomvandling i området som kan påverka nerver. Ofta blir det bättre med tiden då nerver växer ut och kan återhämta sig, och det kan vara klokt att avvakta ett år, beroende på hur mycket besvär du har. Om du har väldigt mycket besvär tycker jag att du ska ta ny kontakt med din läkare då kan det vara motiverat med kontakt med en smärtklinik.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svarUpptäckte plötsligt en plommonstor knöl i ena armhålan samt två mindre i den andra för en vecka sedan.
Har nu fått gjort mammografi, ultraljud samt provtagning.
Har känt som jag hållit på att bli sjuk ( förlyld)i flera veckors tid, kan mina lymfkörtlar reagerat på detta eller tyder det mer på en annan förändring?
Fråga om knök i armhålanHej! Efter cellgiftsbehandling och inkastad i klimakteriet så upplever jag mitt hår väldigt glest. Står på zoladex och tamoxifen. Funderar på att göra en PRP-behandling men min sjuksköterska kunde inte svara på om jag kan göra det. Tänker att detta måste vara vanligt efter behandling och frågan kanske dykt upp innan.
PRPHej!
Jag opererades 2015, tårtbit,luminal B,2 cm.Hormonell och väldigt snabb tillväxt.Spridning till fler körtlar. Behandlades med cytostatika, 25 strålning och åt Tamoxifen i 10 år. Slutade för ett par månader sedan med dessa.
Idag är jag 55 år.
Hur stora chanser är att få återfall eller metastaser i kroppen?
Tacksam för svar.
PrognosHej!
Jag har en HER 2 Positiv bröstcancer och min 8 cm knöl i bröstet försvann efter 2 cytostatika behandlingar. Vid operationen av bröstet var 5 av 8 lymfkörtlar påverkade men samtliga var döda och visade inte på ytterligare spridning. Dec 2024 avslutades cytostatika behandling och jag opererade bröstet, strålades och fick fortsatt antikroppsbehandling t.o.m. juli 2025. Mars 2026 upptäcktes en hjärnmetastas efter att jag tappade synen totalt under en dag på ena ögat. Onkologen tror med ganska stor säkerhet att metastasen satt där redan innan första behandlingen och att det inte skulle vara ett återfall. Nu ska jag behandlas med Trazstuzumab deruxtekan på obestämd tid. Både kirurg och onkolog anser att jag egentligen är botad så metastasen är bortopererad med marginal, men vågar inte chansa på att det finns aktuella cancerceller kvar.
Varför vet man inte hur länge behandlingen ska pågå med cytostatikan? Finns det inte tillräckligt med forskning på denna cytostatika?. Går det inte att ta ett blodprov vid denna cancertyp för att se om det föreligger cancerceller i lymfsystemet?.
Har haft 2 behandlingar nu och mår fruktansvärt och ser inget ljus i tunneln framåt.
Tacksam för svar!
Trazstuzumab deruxtekanHej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
ArbetetHej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig.
Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det.
Vet någon vad detta är?
Förhårdnader på bröstvårtorHej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Inåt-bröstvårtaHej,
För omkring 10-15 veckor sedan upptäckte jag en liten knöl i armhålan. Jag lät den bara vara. Nu har den vuxit och är i storlek o form som en mandel. Huden runt omkring spänner. Det ser ut som en knöl eller böld. Jag vet inte om det är vätska i den. Hur länge bör man avvakta? Jag har gjort en mammografi för omkring 5 månader sedan, o allt var bra. Låter det mer som en ofarlig knöl?
Knöl i armhålanHej. Fick barn för 8 månader sen och har ej ammat. Men efter detta så har mitt ena bröst blivit mycket större än de andra. Ena bröstet är mycket fylligt och det andra är helt tomt. Något man bör kolla upp?
Ena bröstet större än de andraFått diagnos DCIS grad 3, rekommendation är total mastektomi eftersom den är utbredd i hela bröstet. På röntgenbilden kunde man se att förkalkningarna gränsar till bröstvårtan men är inte i.
Hur kan jag se till att behålla min bröstvårta och lita på att läkaren inte kommer stympa mig totalt??
Hej!
Det är väldigt svårt att ge råd om detta då jag ju inte har varit med i diskussionen eller sett bilderna. Man brukar säga att det bör vara ett avstånd på minst 1 cm för att man ska försöka behålla bröstvårtan. Det är dock inte alltid som måttet på röntgenbilden är sanningen. Man kan ju dock göra ett försök att behålla bröstvårtan och ta ett särskilt prov vid basen för att se om det finns någon tumör där. Du får då dock vara beredd på att man behöver ta bort bröstvårtan senare om provet visar att det finns tumör där (ofta kan man då göra det i lokalbedövning). När man behöver gå väldigt nära bröstvårtan finns det också risk att blodförsörjningen påverkas så pass mycket att bröstvårtan inte överlever.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DCIS Grad 3