Visar 10 av 6032 träffar
2021-10-03
Hej
och tack för snabba svar om mina frågor kring skadat bröst, åratal av komplikationer och rekonstruktioner.
Då blir min följdfråga om att anmäla vårdskada, som eventuellt Aina kan hjälpa mig med?
Hur går det till, vad behöver jag tänka på, veta och vilket underlag behöver jag? Eller om det är något annat jag behöver känna till?
Tacksam för hjälp.
Hur man gör för att anmäla en patientskada beror på vad syftet med anmälan är.
Patientförsäkringen: Om du vill ha ersättning för inkomstförlusten och /eller det obehag som skadan har orsakat ska du vända dig till Patientförsäkringen. Denna försäkring hanteras av LÖF, Regionernas ömsesidiga försäkringsbolag. Anmälan görs på www.lof.se. Det kan även ladda ner en blankett på Löfs webbplats eller få blanketten hemskickad. När du gör anmälan är det viktigt att du är tydlig med vilken personskada som du tycker att vården har orsakat dig. När anmälan kommer in gör LÖF en utredning som bygger på de fakta du har åberopa i din anmälan. Därför är därför det är så viktigt att du är noggrann när du beskriver skadan.Löf begär in de handlingar i form av journalutdrag, yttrande etc som man anser behövs för att handlägga ärendet. Du behöver därför inte skicka in några egna handlingar. I flera regioner hjälper kuratorer eller särskilda patentombud till med att göra anmälan.
IVO (Inspektionen för vård och omsorg): IVO kontaktar man om man vill påtala allvarliga brister i vård. Anmälningsblankett finns på IVOs hemsida. Innan man anmäler ett klagomål ska man ha framfört klagomålet till den verksamhet där man har fått vård.
Patientnämnden: Man kan också vända sig till Patientnämnden i den region där du fått vård och lämna synpunkter. Patientnämnden gör inga egna medicinska bedömningar och tar inte heller ställning till om vårdgivaren har gjort är rätt eller fel.
Om du vill ha ett förtydligande eller behöver hjälp på vägen får du gärna återkomma.
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicinSvettas vansinnigt mycket, trippelnegativ bröstcancer opererad för 3 år sen, har nu fått veoza utskrivet efter leverprov o har ätit i tre dagar men inte märkt nån skillnad än o blir nu fundersam då jag ser tidigare svar. Vore oerhört tacksam att inte svettas så jag ser ut som jag duschar men är det lämpligt?!
VeozaHej,
Mitt biopsisvar visade mikrogranulärt adenom och ev intraduktalt papillom. Tog bort knölen för några veckor sedan med VAE. Vad är mikrogranulärt adenom och medför det en ökad risk för cancer?
Hej!
MikroGLANDULÄRT adenom är tydligen en ganska ovanlig variant. Ordet är en beskrivning av att körtelvävnad (körtel=glandula) växer i små "bollar". På grund av växtsättet kan det i mikroskopet vara svårt att skilja från bröstcancer i vanliga små biopsier (och man vill därför ha större prov som vakuumexcision (VAE). Det finns teorier om att det skulle kunna vara ett förstadium till cancer, men det är som sagt ovanligt och finns inte jättemycket studier. Men man vill ta det säkra före det osäkra och ta bort dessa typer av förändringar.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Mikrogranulärt adenom och papillomHej!
Sökte, och fick tidigarelagd mammografi/ultraljud pgr a nytillkomna knöligheter.
7 år efter operation, cytostatika och strålning, har det opererade bröstet börjat utveckla fettcellsnekros med förkalkningar, samt förtjockning av huden med indragningar. Förutom det estetiska så har jag fått svårt att ligga på mage, det gör för ont.
Det jag undrar över är, varför händer detta? Är det immunförsvaret som har börjat reagera, och hur länge kan det här pågå? Tacksam för att det inte handlade om tumörer, men undrar ändå lite över slutresultatet.
Tack på förhand!
Hej!
Både kirurgi och strålning har stor påverkan på vävnaden. Det bildas alltid ärrvävnad som innehåller mer bindväv och brukar vara lite hårdare. Fettvävsnekroser orsakas av att fettväv skadas, till exempel om området inte har fått tillräckligt med syresättning för att blodtillflödet varit otillräckligt, och medför ofta att det blir förkalkningar i vävnaden. Vid kirurgi skär man av små blod- och lymfkärl (och dessa skador förvärras ofta av strålning) vilket påverkar vätskeavflödet från området och ger då en svullnad och förtjockning av huden bland annat. Allt detta förekommer hos alla som genomgått behandling men det varierar mycket hur omfattande besvären blir. Det mesta blir bättre med tiden, men tex svullnad kan uppstå även efter längre tid då framför allt strålning kan leda till en process i vävnaden som pågår under lång tid. När det gäller svullnaden och indragningen blir det ofta bättre om man masserar över området, och drar med handen ut mot armhålan.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Icke-maligna förändringar efter ingreppHej, jag upptäckte igår en pytteliten knöl/förhårdnad i mitt högra bröst, ungefär en cm från vårtgården. Jag skulle beskriva den som om det skulle sitta ett sandkorn i bröstet rent storleksmässigt, men den sticker ut på så sätt att den känns hårdare än resterande vävnad. Står eller sitter jag känner jag den direkt men den är svårare att hitta om jag ligger ned även om jag känner den då också till sist. Svårt att säga om den är flyttbar eller inte i och med storleken, hela bröstet följer liksom med när jag drar med fingertopparna över. Ömmar inte, utan den liksom bara är där plötsligt.
Jag är snart 38 år, tar inga hormonpreparat alls. Jag är skräckslagen och kan inte tänka på någonting annat än detta nu. Ringde mammografin och ska få en kallelse, men fick ingen vidare information annat än att det KAN vara en cysta men det är omöjligt att svara på utan att kontrollera. Jag har försökt leta information själv men ingenstans hittar jag något om såna här små, hårda knölar.
Orolig över liten knölHej!
Jag är en 32 åring som börjar bli lite orolig. Jag har under ett års tid haft ont och hugg i ena bröstet. Alltså inte p bröstkorgen utan i själva bröstet. Känner jag på det så är det svullet på olika ställen vilket det inte varit förr. Är inte precis innan mens ont utan kan komma till och från under månadens gång. Håller i sig i kanske ett dygn och sen försvinner. Är det något jag bör kolla upp? Vet att man inte brukar komma på mammografi förens man passerat 40. Tack
Fundering på om jag bör söka vårdHej! Jag gjorde biopsi 2/6 och har redan fått kallelse 17/6 för ny punktion? Kan inte läsa om varför någonstans? Nu orolig och ska vänta 2 veckor?
PunktionVar hos vc pga känt lite diffus smärta i armhålan till och från senaste tiden och läkaren gjorde ett ultraljud med sin telefon och hittade en förstorad lymfkörtel 1,6 cm sa han. Inget man kan känna själv. Har fått en remiss till bröstenheten men väntan är jobbig. Är det stor risk att det är något farligt eller kan jag ändå hoppas att det är något ofarligt? Är 32 år.
Förstorad lymfkörtelHej! Har haft trippelnegativ bröstcancer och är bärare av brca1 genen. Gick på årliga kontroller i ca 20 år innan jag blev sjuk vid 60 års ålder. Opererade bort äggstockar o livmoder vid 41 års ålder. Tyvärr har mina barn ärvt genen, dottern får samma kontroller som jag haft men sonen har inte erbjudits ngn uppföljning, är det enligt rekommendationerna eller har det blivit ngn miss?
Brca1