Visar 10 av 5973 träffar
2021-10-18
Jag lyssnade på ett seminarium med Martin Bergö för ett par veckor sedan som handlade om antioxidanter, kosttillskott och bröstcancer. Det var väldigt bra och informativt. Intressant att det nu finns ett påvisat samband mellan tumörtillväxt och antioxidanter.
Jag brukar inte äta kosttillskott, men började med nyponpulver (Litomove utan fytoöstrogen) pga att jag äter atomatashämmare och lederna är allmänt gnissliga och stela. Jag tyckte det gjorde skillnad.
Efter föredraget slutade jag med det eftersom det innehåller c-vitamin som är en "potent antioxidant".
Jag är öm och stel i lederna nu, men jag bytte tilverkare på anastroxolen nyligen så det beror nog sannolikt på det, eller...?
Finns det någon undersökning som påvisar att nyponpulver har effekt på "ledgnissel"?
Många beskriver att man upplever olika biverkningar av olika preparat av samma medicin. En tablett består av aktiv substans och av substanser, till exempel laktulos som binder ihop och utgör själva tabletten. Jag tänker såhär: man kan känna sig helt trygg med att effekten av medicinen är samma, läkemedelsverket kontrollerar att det aktiva substansen är rätt och i rätt mängd. Jag tänker att de flesta biverkningar beror på den aktiva substansen, snarare än av bindemedlena. Men ibland kan det kanske spela en roll för upplevelsen av tabletten vad som ingår utöver den aktiva substansen. Det finns också en möjlighet att det finns ett psykologiskt inslag i detta, man vet ju att den sk placeboeffekten är något som finns på riktigt, kanske kan den typen av reaktioner även spela roll om man byter från en tillverkare till en annan. Och nu till nyponpulver och ledgnissel. Man anger ju från de som säljer nyponpulver att det kan hjälpa och att det finns studier som stödjer detta. Pulvret innehåller antioxidanter, så om du är fundersam till antioxidanter så bör du kanske avstå från nyponpulvret. Men jag ska ärligt säga att jag inte säkert vet hur man ska tolka detta. Jag tror inte det finns någon studie som visar att man inte har någon effekt av sin medicin om man lägger till antioxidanten. Men det är inte heller så lätt att genomföra en sådan studie som ger ett bra svar på frågan.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2026-05-31
Jag har haft bröstcancer ! Har varit fri från det ” i 11år fick det runt 2015 ! Men är nu 61 år har plågats både med psykisk ohälsa , samt klimakteriet hemska påföljder ! Men har hört hela tiden att man inte fick ta östrogen för risk med få ny cancer! Vi vet inte om vi har ärftligt cancer ! Men troligtvis ” mormor fick livmoderhalscancer, pappa fick lugncacer , jag dera äldsta dottern fick bröstcancer ! Men nu har mamma fått ny bröstcancer som spred sig till lungorna ! Hon kommer inte klara sig ! Men jag vet inte riktigt varför Hon höll på dö av medicin som skulle ta cancer ! Men jag tycker allt detta är så hemskt ! Förstår inte varför hon inte kunde få någon form av bromsmedicin hon har medicin men det har vården låst in så vi vet inte vad hon får ! Men jag kan kanske få kontakt med er för ev se om vi har ärftliga cancerformer ! Så jag kan hjälpa mina älskade barn ! Ledsen mamma , kvinna
Om cancerJag tar Tamoxifen på morgonen för bröstcancer men blir väldigt trött under dagen, kan jag istället ta det på kvällen?
TamoxifenJag har spridd östrogenkänslig bröstcancer. I dag fick jag ett meddelande från röntgen på Ryhovs sjukhus i Jönköping om att jag inte längre får gå på årlig mammografi. Jag är helt förstörd, det har känts som en pålitlig årlig uppföljning och nu har den plötsligt upphört. Varför? Borde inte spridd bröstcancer ha någon form av uppföljning från sjukvården?
Uppföljning av spridd bröstcancerHej!
Min mormor gick bort i bröstcancer när hon var 67 (hade då haft det i ca 3 år) och även mamma har haft det när hon var runt 50. Jag vet tyvärr ingen annan i släkten som haft det, men mamma är ensambarn så ingen syster att jämföra med. Jag är snart 25, men undrar om det skulle vara relevant att kolla risken för ärftlighet/mutation i BRCA-generna? Och hur man i så fall går till väga?
Jag har även käkat p-piller under en lång tid, ca 10 år, men ingen i familjen har fått blodpropp eller stroke och jag har lågt blodtryck, så det är framförallt bröstcancer jag funderar på som "biverkning" i långa loppet.
Tacksam för svar!
Risk för bröstcancer/mutation i BRCA pga cancer i familjJag behandlades 2020 för hormonkänslig bröstcancer med spridning till lymfkörtlar. Efter cellgifter, operation och strålning behandlades jag under 3 år (vid totalt 6 tillfällen) med zoledronsyra. Vad jag förstod skulle den minska risken för spridning till skelettet. Den skulle också göra skelettet starkare, och motverka benskörhet pga antihormonella behandlingen med anastrozol. Men efter 6 gånger skulle jag ha fått min "livsdos", därefter riskerade skelettet att bli skört istället för starkt.
2025 upptäcktes skelettmetastaser i ryggraden. Jag har fått strålning och behandlas med spruta Fulvestrant och tabletter Ibrance.
Nu säger min behandlande läkare att jag ska få Zoledronsyra var 3e månad utan någon tidsgräns. Skälet nu är inte att förhindra spridning utan att stärka skelettet. Men jag förstår inte riktigt varför jag ska ta den. Tidigare har ju min behandlande läkare sagt att det är skadligt att ta Zoledronsyra för länge, att skelettet blir sprött som porslin istället för starkt. Jag har inte ont i skelettet. Kan ni hjälpa mig att förstå?
Hej. Jag kan förstå att det inte är lätt att hänga med ibland. När vi ger förebyggande efter operationen ger vi 6 doser som fördelas var 6:e månad under 3 år, precis som du fått. Det minskar risken för bland annat återfall i skelettet. Nu är det så det är i ditt skelett och då brukar det vara gynnsamt att ge zoledronsyra var 3:e månad som den del i behandlingen av sjukdomen. Däremot brukar vi numera inte ge den "tills vidare utan tidsgräns", utan vi brukar pausa behandlingen efter 2-3 år. Då är skelettet mättat och, precis som du beskriver, riskerar skelettet att bli skört istället. Zoledronsyran sitter kvar i skelettet i flera år, men försvinner successivt, så för en del blir det aktuellt att starta upp behandlingen igen, längre fram. Det är alltid en individuell bedömning exakt hur behandlingen läggs upp.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Zoledronsyra vid skelettmetastaserJag gjorde mammografi härom dagen
Jag glömde säga att jag hade inplantat,
Jag har haft ont i ena bröstet sen dess , kan inte ligga på den ena sidan?
mammografiFör två veckor sedan började min bröstvårta som i vanliga fall är indragen stå rakt ut och det har värkt och ilat i den. Vaknade mitt i natten av att det gjorde ont. Ett område på ca 5cm runt bröstvårtan har varit knallrött och varmt. Efter ett par dagar kom det tjockt, illaluktande var med blodstrimmor ur bröstvårtan. Nu kliar och flagnar det rund bröstvårtan samt är en hård knöl kvar. Kan tillägga att jag är 66 år och har aldrig kunnat amma mina barn.
Fundering kring mastit (abcess)Hej.
Har gjort en bröstrekonstruktion med sk diep lambå (gjorde en mastektomi 2017) den 13/5. Är så trött, känner igen tröttheten från mina tidigare utmattningssyndrom (2005 o 2015). Är det normalt att vara så trött efter en lambå-operation?
Trötthet efter lambå-operationHej! Jag är gravid i vecka 17 och känner mig ganska nervös. Mitt vänstra bröst är ömt och gör ont till och från, och jag tycker att det känns som att jag känner något där inne. Min mamma hade bröstcancer för några år sedan. Hur tycker ni att jag ska gå vidare?
Tack
Ont i bröstetHej är kvinna som är 44 år senaste 2 månader ca 14-10 dagar innan menstration så har jag fått ömma bröst. Brösten blir mer ömma svullna, spända och knöliga dagen före mensen börjar. Håller i sig i ca 2-3 dagar efter påbörjad mens. Men eftersom jag är så orolig så går jag och känner hela tiden på dom för att uppmärksamma något avikande men det känns bättre förutom att de ömmar fortfande inte lika mycket. Kan det vara så att jag triggar i gång muskelspänningar när jag går och känner efter hela tiden?
Ömma bröst