Visar 10 av 6059 träffar
2021-11-09
Hej,
Jag fick diagnosen inflammatorisk bröstcancer HER2 pos med spridning i mars 2021. Anamnes, undersökningar och behandling se nedan. Jag har förstått att inflammatorisk bröstcancer är ovanligt och jag hittar ingen information om min sjukdom och får heller inte så mycket information av den onkologklinik som jag tillhör. Jag har läst online om behandling med antibiotika och operation, men hittar inga nya rön kring sjukdomen. Kan ni hjälpa mig med vilka behandling som rekommenderas idag? Får jag den behandling som finns att få? Finns det någon forskningsstudie att delta i med den här diagnosen? Jag har läst att det pågår en studie med läkemedlet Enhertu, kan det vara en möjlig behandling för mig?
Anamnes: 2021-03-17 Opererad för benign tumör i vänster bröst 2001. Därefter hormonreceptiv bröstcancer i höger bröst 2007. Opererad och strålbehandlad i Singapore. Adjuvant cytostatikabehandling i Sverige.
2021 diagnos vänstersidig inflammatorisk bröstcancer, ingen tumör vid biospi. Biopsi från vänster axill visar metastaser från misstänkt HER2+ bröstcancer. Spridning till lever, skelett lgll. Har behandlats sedan mars 2021 med PAC och dubbelblockad samt Zoledronsyra. Kvarstående svullnad, ömhet i vänster bröst trots behandling
PADsvar: 2021-03-19 Ickeopererad vänstersidig inflammatorisk bröstcancer med metastaser till axill, lever och skelett.
Vid ultraljudsledd biopsi av levermetastas visar PAD metastas av lågt differentierad högt prolifererande cancer väl förenligt med metastas av bröstcancer. Positiva för cytokeratin, GATA3, E-cadherin. Tumören är HER2-positiv samt ER- och PR-negativ. Ki-67 visar 40%. Immunhistokemiskt förenligt med immunhistokemin på lymfkörtelmetastasen i vänster axill.
DT utlåtande 2021-10-09:
Det finns inga lungmetastaser och inga förstorade lymfkörtlar i mediastinum, hili eller i bägge axiller.
Liksom är känt från föregående undersökning från 2021-08-16 finns multipla sklerotiska metastaser i thoraxskelettet som är oförändrade i utbredning och storlek.
Levermetastas i segment 8 mäter vid dagens undersökning drygt 5 mm jämför med tidigare 8 mm.
Den andra metastasmisstänkta förändringen i segment 4b kan ej med säkerhet avgränsas.
Oförändrat är en hypodens lymfkörtel medialt om cardia - 10 mm.
Det finns inga förstorade retroperitoneala lymfkörtlar och inga körtlar i lilla bäckenet.
I ländryggsskelettet, bäckenet/sacrum och i collum femoris dx finns oförändrat multipla sklerotiska metastaser.
Mammografi utlåtande: 2021-10-28
Status väsentligen oförändrat jämfört föregående undersökningar
2021-06-03 respektive 2021-02-18. Liksom tidigare ses ingen avgränsbar
tumör i bröstet utan endast hudförtjockning som förefaller vara
bildmässigt väsentligen oförändrad jämfört tidigare.
Sin 3
Ultraljud vänster bröst och axill
Väsentligen oförändrat jämfört föregående undersökning 2021-06-03 ses
ödem i bröstet, mest uttalat i nedre mediala kvadranten. Ingen
avgränsbar tumör. Inga patologiska lymfkörtlar i vänster axill. Något
svårbedömt i anslutning till axillärret men inget
malignitetsmisstänkt. Ingen patologiska lymfkörtlar heller
infraklavikulärt vänster sida.
sin 3
Tack för en fantastiskt bra frågespalt! Jag hoppas få svar på mina frågor.
Hej, jag uppfattar att du lever med spridd HER2-positiv bröstcancer. I det perspektivet spelar det inte så stor roll (!) att man kallade den inflammatorisk vid diagnos. Inflammatorisk bröstcancer är sådan som växer i hudens ytliga lymfbanor. Det brukar se ut på liknande sätt som en bakterieinfektion i huden, erysipelas eller mastit. Jag anser inte att antibiotika har någon plats vid behandling av inflammatorisk bröstcancer, däremot är det inte ovanligt att man initialt uppfattar det som en bakterieinfektion och ger antibiotika innan man går vidare och tar hudbiopsier som ställer diagnosen. Det är viktigt att man inte ger sig på att operera en inflammatorisk bröstcancer med rodnad i huden eftersom det är stor risk att man då skär genom lymfbanor med aktiva cancerceller. Inflammatorisk bröstcancer ska alltid behandlas med medicinsk behandling före operation. I ditt fall är det inte säkert att man behöver operera bröstet, det finns studier som visar att det inte i sig medför någon avgörande nytta om det inte är så att det finns ett sår på bröstet som man har svårt att få att läka. Det låter som du får den bästa behandlingen vid spridd HER2-positiv bröstcancer med kemoterapi, dubbelblockad och zoledronsyra för att stärka skelettet. I händelse av att den behandling du nu får inte längre hjälper kommer annan behandling att vara aktuell, idag ger man vanligen Kadcyla, men i framtiden kommer man sannolikt att hellre ge enhertu som visat sig vara effektivare än kadcyla. Men nu ska du tuffa på med den pågående behandlingen!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag är 25 år och har haft ömhet i vänster bröst i 4–5 veckor, främst på sidan och ovanför bröstvårtan. Just det ömma området på sidan av bröstet är mer svullet och buktar ut, och vänster bröst ser generellt lite fylligare ut än höger. Det känns även varmare. Huden är helt normal utan rodnad, apelsinhud eller andra förändringar. Jag gjorde ett normalt ultraljud för 2–3 månader sedan. Kan detta vara IBC?
BröstsmärtaHej! Då och då upptäcker jag gult ”fnas” från bröstvårtan, alltså som små skorpor som går att plocka bort lätt. Ibland ser jag lite i klädesplagg, ibland bara på bröstvårtan, vänster. Detta har pågått i några år. Jag har aldrig haft någon spontan rinnande vätska! Aldrig något blod! Normal CRP och blodstatus. Lätt förhöjt TSH. Låter min beskrivning som tecken på bröstcancer? Hur vanligt är det att vätskan är cancer? Tack för svar! Mvh, Mikaela 34 år
Funderande 34-åringTräffade läkare och sjuksköterska för några veckor sedan. Fick besked om att jag har en trippelnegativ bröstcancer. Fick besked om att planen var att göra en sektorresektion. På operationsavdelningen träffade jag en läkare precis innan operationen. På honom lät det väldigt allvarligt och stor risk för spridning och vi kom därför överens om att det bästa var att ta hela bröstet. Dagen efter ringde jag min kontaktperson i ett annat ärende. Hon hade svårt att förstå mitt beslut att operera bort hela bröstet ”det var ju inte planen”. Jag blev chockad dels att det lät som min önskan enl det som står i journalen och att man gjort något som inte skulle ha gjort. Ältar detta ibland arg ibland jätteledsen. Har man gjort fel?
Hej!
När det gäller valet mellan mastektomi och bröstbevarande kirurgi är det svårt att säga säkert vad som är rätt eller fel. Valet kan bero på många olika saker (som tex tumörens storlek i förhållande till bröstets storlek och eventuell fördel av att kanske kunna slippa strålbehandling), och det finns för- och nackdelar med bägge. Däremot är det väldigt beklagligt att olika läkare, med kort varsel, säger olika saker till dig utan att förklara i lugn och ro varför man kan se olika på det, och utan att ge dig tid att fundera. Det är inte heller bra att du inte tycker att det som står i journalen stämmer. När det gäller formuleringen i journalen kan du be att de rättar det. Jag tror också att det vore bra om du kan få en tid bokad med en läkare och gå igenom det som hänt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Hantering av val av behandlingJag har nyligen op för Her2 negativ. Ingen spridning i lymfan, borttaget med god marginal. Jag har genomgått en 5 dagars strålning och är färdig behandlad. Efter att jag nu slutat med östrogen- lenzetto, har klimakteriebesvären kommit med vallningar, nedstämdhet, humörskiftnigar. Min fråga är om det finns alternativ till östrogenet mot klimakteruebesvären?
Fundering kring alt medicin mot klimakteriebesvärHej! Jag har fått dessa journalsvar:
*Tumörstorlek 20 mm (T1c)
* Inga lymfkörtelmetastaser (N0)
* Grad 1
* Luminal A-lik
* ER- och PR-positiv
* HER2-negativ
* Ingen multifokalitet
Det jag undrar är varför man fortfarande ger östrogen som kan orsaka bröstcancer? Jag har använt östrogen + hormonspiral mot klimakteriebesvär i 3 år.
Hej. Riskökningen för bröstcancer med tex östrogen har genom åren varit väldigt omdebatterad. Riskökningen är inte så stor de första 5 åren och när man ger östrogentillskott till en kvinna som kommit in i klimakteriet bör man ge så kort tid som möjligt. För vissa kvinnor är klimakteriesymtom väldigt livskvalitetssänkande och det är därför bra ändå att det finns hjälp. Tidigare gavs östrogentillskott i många år, ibland 10-15 år. Det var innan man visste om riskerna.
En ung kvinna som tappat sin östrogenproduktion tidigt, tex pga cancerbehandling, ges tillskott en längre tid eftersom det då ersätter kroppens egen produktion som nu försvunnit för tidigt.
Jag vet inte om du blev klokare av detta.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Östrogen kan orsaka bröstcancer?Fick cancerdiagnos 16/3. En cancer som sannolikt missats på mammografi i slutet av augusti då man inte tog kompletterande UL, täta bröst som undersöktes med UL 2023. Hade total tumörmassa 5X3X1,5 cm. Lokal metastas i bröstets periferi medförde total mastektomi 27/4. Man tog enbart 1 lymfkörtel och i denna fanns en mindre makrotumör. Fick vänta 3 v på PAD-svar och sedan ytterligare drygt 3 v på kompletterande PAM50 som visade ROR 14. Det var både duktal typ B och lobulär. ER 98%, PR85%, Ki67% 4 (men i biopsin 16/3 var den 17). Det har nu beslutats om enbart strålning 15 ggr samt aromatashämmare. Dessvärre start strålning 9/7, dvs nästan 12 v postop. Det är oerhört långa väntetider på KS.
Enligt forskningsrön är det ökad risk för lungcancer vid strålning av bröstkorgen, 50% ökad för rökare.
Jag är f d rökare och är nu väldigt orolig för ökad risk för lungcancer och om det står i proportion till minskad risk för recidiv av bröstcancern när strålningen påbörjas så sent. Hur stor andel av de som strålas får lungcancer?
Hej. Risken att få tillbaka bröstcancer utan strålbehandling är större än risken att få en lungcancer på grund av strålbehandling. Studier har visat att risken för att få en lungcancer efter strålbehandling fördubblas. Strålbehandlingstekniken utvecklas hela tiden för att minska risken för akuta och sena biverkningar, tex lungcancer, så risken är möjligen lite mindre idag än den tiden studierna baseras på. Vad innebär det då? Om man tittar i den statistik som finns på tex Cancerfondens hemsida har en kvinna en risk på drygt 3% att få lungcancer innan hon fyller 80 år och det innebär då att risken ökar till 6,5% om man fått strålbehandling (på ett ungefär). Andra riskfaktorer är rökning eller om man har exponerats för tex radon och asbest. Hur många som får lungcancer efter en bröstcancer kan jag inte svara på, men risken ökar inte för att du kommer igång med behandlingen först efter 12 veckor.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Strålning start 12 v postop, risk för lungcancer?PAD både duktal och lobulär cancer samt omgivande DCIS grad 1 + 2, totalt extent 47 x 36 mm. Tumörerna 6 respektive 2 mm. Hormonreceptorpositiv. En frisk lymfkörtel. Tog Exemestan en månad med många biverkningar bl a höga levervärden. Avslutade behandlingen. Min fråga är kan jag använda Blissel mot torra slemhinnor eller rekommenderar ni hormonfria preparat?
Fundreringar kring torra slemhinnorFick tubulär cancer (0,7mm) i vä bröst utan spridning i januari 2025. Tog bort en tårtbit och strålades 5 dagar. Började äta Tamoxifen i jan/februari med biverkningar som stickningar, sendrag, ont i leder och svårt att sova. Fick komplettera med E-vimin kaplsar mot svettningarna, vilket fungerade bra. Vid kontakt med onkolog i juni så beslöt jag mig att avbryta med Tamoxifen eft det var 0,7% chans att jag skulle få tillbaka cancer.
Dock har mina skakningar i armar, huvud och ryckningar i underbenen fortsatt. Kan dessa skakningar och ryckningar bero pga klimakteriet eft allt började när jag åt Tamoxifen? Nu har jag en tid hos neurologen för att utreda mina skakningar och har även genomfört en hjärnröntgen. Har även börjat äta Inderdal (40mgx2) för misstänkt Tremor.
Jag gissar att det är klimakteriet som har utlöst detta och vilket även min läkare också misstänker men HUR går jag vidare i detta?
Mvh Susann, 57 år
Biverkningar efter Tamoxifen?Äter kisqali 400mg och letrozol och nu när jag har hög smärta i rygg och axel fick jag recept belagd naproxen 500mg som jag ska ta 2gånger om dagen. Kan jag kombinera dessa mediciner?
Funderingar kring interaktion