Visar 10 av 5920 träffar
2021-11-09
Hej,
Jag fick diagnosen inflammatorisk bröstcancer HER2 pos med spridning i mars 2021. Anamnes, undersökningar och behandling se nedan. Jag har förstått att inflammatorisk bröstcancer är ovanligt och jag hittar ingen information om min sjukdom och får heller inte så mycket information av den onkologklinik som jag tillhör. Jag har läst online om behandling med antibiotika och operation, men hittar inga nya rön kring sjukdomen. Kan ni hjälpa mig med vilka behandling som rekommenderas idag? Får jag den behandling som finns att få? Finns det någon forskningsstudie att delta i med den här diagnosen? Jag har läst att det pågår en studie med läkemedlet Enhertu, kan det vara en möjlig behandling för mig?
Anamnes: 2021-03-17 Opererad för benign tumör i vänster bröst 2001. Därefter hormonreceptiv bröstcancer i höger bröst 2007. Opererad och strålbehandlad i Singapore. Adjuvant cytostatikabehandling i Sverige.
2021 diagnos vänstersidig inflammatorisk bröstcancer, ingen tumör vid biospi. Biopsi från vänster axill visar metastaser från misstänkt HER2+ bröstcancer. Spridning till lever, skelett lgll. Har behandlats sedan mars 2021 med PAC och dubbelblockad samt Zoledronsyra. Kvarstående svullnad, ömhet i vänster bröst trots behandling
PADsvar: 2021-03-19 Ickeopererad vänstersidig inflammatorisk bröstcancer med metastaser till axill, lever och skelett.
Vid ultraljudsledd biopsi av levermetastas visar PAD metastas av lågt differentierad högt prolifererande cancer väl förenligt med metastas av bröstcancer. Positiva för cytokeratin, GATA3, E-cadherin. Tumören är HER2-positiv samt ER- och PR-negativ. Ki-67 visar 40%. Immunhistokemiskt förenligt med immunhistokemin på lymfkörtelmetastasen i vänster axill.
DT utlåtande 2021-10-09:
Det finns inga lungmetastaser och inga förstorade lymfkörtlar i mediastinum, hili eller i bägge axiller.
Liksom är känt från föregående undersökning från 2021-08-16 finns multipla sklerotiska metastaser i thoraxskelettet som är oförändrade i utbredning och storlek.
Levermetastas i segment 8 mäter vid dagens undersökning drygt 5 mm jämför med tidigare 8 mm.
Den andra metastasmisstänkta förändringen i segment 4b kan ej med säkerhet avgränsas.
Oförändrat är en hypodens lymfkörtel medialt om cardia - 10 mm.
Det finns inga förstorade retroperitoneala lymfkörtlar och inga körtlar i lilla bäckenet.
I ländryggsskelettet, bäckenet/sacrum och i collum femoris dx finns oförändrat multipla sklerotiska metastaser.
Mammografi utlåtande: 2021-10-28
Status väsentligen oförändrat jämfört föregående undersökningar
2021-06-03 respektive 2021-02-18. Liksom tidigare ses ingen avgränsbar
tumör i bröstet utan endast hudförtjockning som förefaller vara
bildmässigt väsentligen oförändrad jämfört tidigare.
Sin 3
Ultraljud vänster bröst och axill
Väsentligen oförändrat jämfört föregående undersökning 2021-06-03 ses
ödem i bröstet, mest uttalat i nedre mediala kvadranten. Ingen
avgränsbar tumör. Inga patologiska lymfkörtlar i vänster axill. Något
svårbedömt i anslutning till axillärret men inget
malignitetsmisstänkt. Ingen patologiska lymfkörtlar heller
infraklavikulärt vänster sida.
sin 3
Tack för en fantastiskt bra frågespalt! Jag hoppas få svar på mina frågor.
Hej, jag uppfattar att du lever med spridd HER2-positiv bröstcancer. I det perspektivet spelar det inte så stor roll (!) att man kallade den inflammatorisk vid diagnos. Inflammatorisk bröstcancer är sådan som växer i hudens ytliga lymfbanor. Det brukar se ut på liknande sätt som en bakterieinfektion i huden, erysipelas eller mastit. Jag anser inte att antibiotika har någon plats vid behandling av inflammatorisk bröstcancer, däremot är det inte ovanligt att man initialt uppfattar det som en bakterieinfektion och ger antibiotika innan man går vidare och tar hudbiopsier som ställer diagnosen. Det är viktigt att man inte ger sig på att operera en inflammatorisk bröstcancer med rodnad i huden eftersom det är stor risk att man då skär genom lymfbanor med aktiva cancerceller. Inflammatorisk bröstcancer ska alltid behandlas med medicinsk behandling före operation. I ditt fall är det inte säkert att man behöver operera bröstet, det finns studier som visar att det inte i sig medför någon avgörande nytta om det inte är så att det finns ett sår på bröstet som man har svårt att få att läka. Det låter som du får den bästa behandlingen vid spridd HER2-positiv bröstcancer med kemoterapi, dubbelblockad och zoledronsyra för att stärka skelettet. I händelse av att den behandling du nu får inte längre hjälper kommer annan behandling att vara aktuell, idag ger man vanligen Kadcyla, men i framtiden kommer man sannolikt att hellre ge enhertu som visat sig vara effektivare än kadcyla. Men nu ska du tuffa på med den pågående behandlingen!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej !
Undrar bara hur hormon behandlingar tex hormonspiral ,hur det påverkar brösten .är det möjligt att dess verkan kan göra så att små knölar och knutor uppstår ? Och stämmer det att hormonspiral kan påverka hur pass bra bild de kan se på mammografi?
Hormonspiral ,mammagrafiMamma har opererat bort en bröstcancer (tårtbit). Hon ska få strålbehandling.
Hjälper melatonin som skydd mot strålskador och biverkningar?
Hjälper melatonin mot strålskador?2026-05-05
Hej. Jag mastektomerades för lobulär cancer G2 NO dec 2024 och har stått på Letrasol sedan dess. Bytat till Exametasone Stada. Haft mycket biverkningar bl a fått osteopeni, vallningar, libidominskning och smärtor. Nu sedan januari smärtor i händerna med fingersvullnad och svårt sträcka/böja fingrar och svagt grepp. Dessutom vandrande smärtor i stora leder och muskler.
Mina frågor är:
Den inflammatoriska aktivitet som uppenbarligen försiggår, är den bestående/ leder till kroniska skador på leder/ligament/muskler?
Om jag slutar med antiöstrogenbehandlingen, hur förändras min prognos avseende metastaserande sjukdom?
Jag tycker min livskvalitet påverkas mycket negativt av medicineringen.
Mvh Ester
Biverkningars följdverkningar2026-05-05
Har precis fått min 6:e och sista injektion med zoledronsyra. Häromdagen bröt jag av en tand och väntar nu på att få en krona insatt. Har nu en molande värk i käkarna och undrar;
- Hur visar sig käknekros?
- Kan tandläkaren upptäcka det?
- Vart ska man vända sig om man är orolig?
- Kan man själv kontakta käkkirurg på sjukhuset eller måsta man ha en remiss? I så fall; vem skriver ut en remiss?
- Hur behandlas käknekros?
Käknekros2026-05-05
Äter tamoxifen sedan 5 månader. Har biverkningar oro sover dåligt förstoppning dålig koncentration snurrig. Min cancer var inte spridd. Operade bort tårtbit o sedan 5 dgr strålning. Har nu uppehåll på 1 månad i samråd med kirurg. Vad är riskerna att avsluta Tamoxifen ??? Kan man äta mindre dos ??
TamoxifenHej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Stor rodnad på bröstHej. Är en kvinna på 40 år som blivit återkallad till mammografin, Skriver in vad som står i min journal för kontext.
Kl. 24-13 i vänster bröst ses med hjälp av ultraljud en ungefär 9-10 mm stor något lobulerad lågekogen förändring av oklar genes. Punkteras med mellannål i ultraljudsledning. I vänster axill ses en prominent lymfknuta med cortex på 4 mm, punkteras med finnål.
Svar via Bröstmottagningen.
Kod M -/3
Kod U -/4
Vad menas med cortex? Är kod u-4 den näst högsta misstankegraden om malignitet?
Vad betyder det?Hej.
Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Hej!
Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar ADH/DCISHej.
Jag gjorde biopsi för microcalsifikationer för snart 4veckor sedan. Pratade med unilabs i tisdags morse och då sa de att provsvaret kommit in och bearbetades. Men sedan gick veckan och ingen hörde av sig. Kundtjänst där kan inte säga vad provsvaret säger och de lovade att någon från mottagningen skulle ringa men sedan gick tre dagar och ingen hörde av sig alls. Inget på 1177 heller. Är det rimligt att de kan sitta på ett ev malignt provsvar så länge utan att kontakta mig?
Kommunikationstid från inkommer provsvarHej! Fick båda brösten borttagna 2016 i augusti och behandlades neoadjuvant. Därtill 25 ggr strålning på höger sida, där en 10 cm stor tumör fanns, doch portvaktskörtlar var angripna och blev också utrymd. 10 år senare har jag brännande smärta och ömmar i hela detta område. Tycker också att höger sida " dragit in sig". Kan man få cancer igen på denna högra sidan. Vänster strålades inte då tumören var mycket liten.
Årerfall