Visar 10 av 5908 träffar
2021-11-14
Min bästa vän 55 år gammal sedan oktober 2020 använde HRT Activelle pga klimakteriebesvär. Redan i december sökte upp läkare hjälp pga att palpationsfynd i höger bröst. Efter detta noterades att brösten började tillväxa och blev spända, det hela har lagt sig ner på vänster sida men på höger sida finns kvarstående förtjockning i övre delen av bröstet och redan början i maj 2021 efter mammografi på område kl 12-1 som mäter 5-6mm där man ser ordentlig förtätning tumörmisstanke M5,U5. Även patologisk körtel i höger axill även skuggbildning åt kl 8 i samma bröst.
MNB visar receptornegativ HER-2 positiv invasiv duktal cancer med histologisk grad 3. Ki67 65%. Punktion av patologisk körtel i höger axill visar axillmetastas. I höger axill palperas 2-3cm stor och mobil körtel. Höger bröst har lätt rodnad och hudförtjockning i form av Peau d`orange samt även mamillretraktion med viss eksematöst inslag i basen av mamillen. I brösten finns 6x5cm stor välavgränsad och fritt förskjutbar mot underlaget en resistens. Mamilen ser påverkad ut och retraherad samt viss misstanke om tumörinfiltration. I nedre polen av bröstet kan man enbart palpera hudförtjockningen men inga palpabla resistenser. Åt kl 3 finns det lätt rosaktig missfärgning av huden.
planerades neoadjuvant behandling först. HuvuddiagnosCO509
55 årig blev insatt på 6 cellgifter även att planerades 7 men efter visa komplikationer avbröts den 7 -de behandling.
Därefter efter en månad paus bortopererades den hela höger bröst tillsammans med alla körtlar i höger arm.
Hon mådde relativt bra efteråt, endast hon kände stor lymfa tryck och flera gånger tömdes på sjukhuset.
I början på denna vecka hon har fått infektion i såret, igår sättes drän som hon måste byta påsen själv eller gå till Akuten för att vänta 3 gg om dagen stor kö. Fattar inte att de så sjuka patienter kan inte få vårdnad hjälp under helgen?
Vi vill fråga vilken typ är denna cancer eftersom det står negativ samt positiv osv.
Är cancern känslig mot hormoner eller inte. Snälla en kortare förklaring om hela detta?
Hur stor risk är till återfall?
Är den spridit sig i hela kroppen ?
Varför är nu ovanpå huden där bröst har blivit bortopererad rödaktig igen ( inte på hela ytan utan tillfäligt)?
Hon väntar på strålning i Lund i december månad.
Min väninna har nu massor med frågor, känner sig dålig, rädd och vill veta mycket mer. Hittills hon ville inte höra någonting om sjukdomen, hon orkade inte, hon var i stor chock.
Hur kan bli på detta sättet även att hon 10 år tillbaka i tiden alla mammografi har varit u.a. dessutom den från februari 2020?
Hon har varit helt frisk arbetande kvinna, 173 cm, 65 kg, icke rökare, aldrig drack alkohol, ingen som har eller har haft cancer i familjen, båda föräldrar lever 80 och 83 år.
Hon tror att hon har fått allt detta av Activelle pga att hon sa till gynekologen redan en månad efter att hon började äta Activelle att hon märkte rödaktig flytning från underlivet även att hennes mens slutade några år tidigare än hon har påbörjat med Activelle.?
Är det möjligt att denna typ av cancer kommer bara så utan anledning och att finns inga tecken varken vid palpation eller på mammografi?
Hur säkra är mammografi undersökningar?
Gynekolog läkare ignorerade hennes symptom och bekymmer även att hon återvände till honom december 2020, januari 2021, 15 mars 2021 när hon kontaktade första gång mig oc h när jag sa till henne att hon skulle kräva mammografi igen vilket gynekolog läkare inte har gjort. Hon väntade tills den 7 april när jag sa att hon måste gå till sin Vårdcentral och kräva akut mammografi vilket var 14 dagar väntetid igen, så att denna cancer typ har vuxit upp till den III stadium från oktober 2020-05.05.2021 när konstaterades diagnosen.
Min fråga är: om vara läkare på Vårdcentral, specialist läkare i gynekologi, bröst spec läkare osv vet en specifikum att invasiv bröst cancer är väldigt väldigt snabbt varför tillåts till patienter att väntar så lång tid till undersökningen??
1. 55 årig frisk kvinna i övrigt har haft sömnsvårigheter och rekommenderas oralt Activelle och när hon inom kort tid beskriver underlivs flytningar, bröst förändringar osv, varför då denna gynekologen inte har skickat henne vidare till undersökningar?? Istället inte ens ville titta på hennes bröst och rekommenderade att fortsätta samma medicin??
Alla nämnda bekymmer han noterade också men misstänkte bara en fibrom???? Gynekolog specialist som har 40 år erfarenhet?
2. Hon återkom i slutet av januari 2021 samma "saga"
3. Hon återkom 15.03.2021 när hon i panik krävde remis till undersökningen med mammografi, men det blev ingenting. Hon ringde upp flera gånger till Mammografi i Malmö och frågade om den väntade tid men de svarade att de inte har fått någon remis (remis går elektronisk så den skulle anlända samma dag som blev utskriven)??!! eller hur! Allt detta patient har tolka på olika sätt eller hur? Vem täcker nu mammografi ? Läkare eller patienter?
4. Den 07 april 2021 55 årig väninna sökte läkare hjälp på sin Vårdcentral för en remis till mammografi och allmän spel läkare skriver: önskad undersökning mammografi fullständig undersökning och ULJ inklussive hö och vä bröstkörtlar i axill MEN HON BLEV TVUNGNA ATT VÄNTA PÅ MAMMOGRAFI TILLLS DEN 19.04.2021, därefter hon väntade tills den 05.05.2021 till att bröst spec läkare berätta att hon har invasiv cancer stadium III?!
Återstår fråga VARFÖR? VARFÖR ? NÄR ALLA VET HUR AGRESSIV ÄR VISA BRÖST CANCER?
VARFÖR PRIRITERAS VI INTE OCH ISTÄLLET MÄRKS MED A K U T, AKUT, A K U T vilket skulle leda bara positivt till oss alla. Ni kan se i ovan att om bara min väninna har blivit trodd och rätt undersökt från alla första början , vidare på väg också, då skulle hon säkert kunna hamna i stadium I eller II vilket är stor skillnad.
P.S. jag är medlem i bröstcancerföreningen och hoppas på ett svar. Tack
Hej,
du är verkligen en engagerad väninna! Det är fint. Jag tror inte att din väns cancer har med activelle att göra, för det första hade hon fått det litet för kort tid för att man ska tro att det hänger ihop, för det andra är det inte så troligt att denna hormonokänsliga bröstcancer har med hormonbruk att göra. Tumören är hormonOkänslig, men däremot känslig för HER2-riktade mediciner. Det verkar som om det dragit ut på tiden i den diagnostiska perioden. Om din vän känner sig felaktigt behandlad ska man förstås skriva en sk avvikelserapport för att man ska kunna titta på om det skett något fel. Om hon inte kan få någon läkare att göra det, t ex på onkologen, kan hon höra av sig till förtroendenämnden.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
SepsisHejsan!
Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %.
Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har?
Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Vad har jag för cancerJag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta.
Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Avsluta tamoxifenHej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter.
Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år.
Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling
Mvh Jenny
Funderingar kring behandlingHej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?Hej
Jag är medlem
Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell
Blev satt i förtida klimakterie
Onkolog läkare skrev ej ut Veoza
De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var
Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc
Känner mig besviken
VeozaHej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Korta uppehåll med letrozolHej! Jag har en syster som fått bröstcancer och behandlas med Letrozol. Nu upplever hon biverkningar av detta (svullanda i halsen). Hon undrar om man i Sverige i stället kan få Femara från Novartis förskrivet.
Läkemedel