Visar 10 av 6196 träffar
2021-12-19
Hej! För ca ett halvår sen upptäckte jag en knöl i ena bröstet. Jag gick till vårdcentralen för någon månad sen och läkaren där bedömde att den var ca 5cm i diameter och skrev remiss till mammografienheten för mammografi, ultraljud och finnålspunktion.
Var idag där och är jättemissnöjd med bemötandet där. Jag är bara 22 år så förstår att man kanske inte gör mammografi då men jag hade velat göra cellprovet bara för att vara säker. Läkaren där kände knappt på mitt bröst, högst 2 sekunder. Sen gjorde han ultraljud och sa att allt såg normalt ut bara. Jag frågade då om finnålspunktionen och han sa att det görs bara om det inte skulle se normalt ut på ultraljudet. Han sa sen åt mig att sluta vara orolig och ”släppa det”. Jag förklarade då att jag inte tror att jag kan släppa det utan att kolla ordentligt.
När han gick ut sa jag till sjuksköterskan att jag ville ha en annan läkare och att jag tyckte att han var slarvig och knappt undersökte mig. Det gick inte att fixa och jag fick gå hem utan en riktig undersökning eller svar på vad det var.
Jag vet att bröstcancer är ovanligt i min ålder och det är nog antagligen inte det men kände att han inte kollade ordentligt och gissa vad det är kan jag göra själv.
Så jag undrar mest vad jag som patient har för rättigheter? Kan jag kräva finnålspunktion?
Sen undrar jag om fibroadenom kan ändra storlek under menscykeln? Knölen känns alltid men innan mens känns den tydligare. Vet inte om den är större då eller om det är för att brösten är mer spända generellt. Sist mina bröst kändes spända så kände jag en knöl ungefär som en mandarin.
Kändes så nedvärderande också när han sa att det var ”inget” när jag tydligt känner den och förra läkaren också. Han sa att det var normalt att ha olika bröst och jag kände mest att jag vet själv hur mina bröst brukar kännas och den här knölen har jag inte haft förut.
Jag har också ett mikroprolaktinom om det kan spela någon roll? Har aldrig fått någon bröstmjölk som symtom och hade inte jättehögt prolaktin. Nu tar jag cabergoline och har prolaktin strax under referensvärdet så känns som att det inte borde vara det?
Hej, det är alltid tråkigt att höra att en patient inte känt sig väl bemött. Jag har en synpunkt. Du upplever att han inte kände på ditt bröst, utan bara gjorde ultraljud. Jag tänker att ultraljudet är den viktigaste undersökningen, och det var ju därför du var där. Man kan förstås göra en finnålspunktion med ledning av det man känner, ifall man inte ser något på ultraljudet. Troligen har läkaren, visserligen snabbt, men ändå bedömt att det inte kändes avvikande på ett sätt som gör att man bör göra en sådan punktion. Den läkaren är ändå trots allt troligen mer van att göra den typ av bedömning än "din" doktor. Jag vet inte hur det är organiserat hos er, men på vissa ställen kan man skriva en remiss till cytologmottagningen som punkterar utan ultraljud. Jag skulle i första hand verkligen tro att den bedömning man gjort är korrekt, men det är klart att det är viktigt att du känner dig trygg med att så är fallet. Det man är på jakt efter är förstås att utesluta cancer, cancerknutor brukar aldrig ändra sig i takt med menstruationscyklerna. Jag tänker att du får söka igen hos den läkare som skickade dig till mammografin och ta en ny diskussion.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarFick remiss från VC pga knöl i bröstet. På mammografin tog vi först bilder. Sedan ultraljud. Läkare tillkallades som bad om skiktröngenbilder om jag inte missförstod. Så vi tog fler bilder på olika håll. Sedan ultraljud igen. Fick höra att hon inte kunde förstå hur jag själv kännt knölen eftersom den satt på ett ställe där man inte brukar känna själv. Sedan fick jag ta 3 grovnålsbiopsier. Nu ska jag gå och vänta på provsvar i ca 2 veckor. Har lätt till ångest och jag undrar hur vanligt det är att man gör denna proceduren. De pratade om att knölen drog i vävnaden.
OroligHej jag är 21 och har en knöl i mitt vänstra bröst. Jag upptäckte den för ca ett halvår sedan men den kan ha varit där tidigare. Den är ca 4cm i bredden och sitter ganska långt ovan för bröstvårtan och går in i själva bröstet men känns som en del av själva bröstet. Den är flyttbar och jag kan få in fingrarna under. MEN på mitt högra bröst kan jag känna samma struktur på samma plats men betydligt mindre på ca 2cm. Har jag bara ojämna bröst eller är det något annat? När jag känner längs den främre delen av armhålan, alltså i ett ”nyp grepp” med tummen på utsidan av armhålan och fingrarna i armhålsgropen, så är vänster armhåla vid lymfkörtlarna ca 1cm större än höger sida. Ingen historik av bröstcancer i släkten. Tack för hjälpen!
21 år och knölJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?