Visar 10 av 6232 träffar
2022-01-23
Hejsan
Jag har i över ett år haft väldigt märklig värk i mitt högra bröst, efter en tid fick jag rörelse smärta i revbenen och sedan oktober har jag rörelsesmärta bak i ryggen också.
Rörelse smärtan går alltså från under höger bröst och längs hela sidan och bak i bakre revbenen.
Nu har jag värk/smärta i höger axel och överarm sedan 3 månader som inte vill ge med sig.
Kan knappt torka upp något med en trasa utan smärta.
Har varit på mammografi i oktober där dem tog prov på en knöl, senare på kvällen blödde det klart rött blod från bröstvårtan när jag klämde och några dagar senare gick det över till brun färgat.
Var på mammografi och ultraljud igen i tisdags då jag hittat en knöl och i helgen märkte jag att det fortfarande kommer brun vätska från bröstvårtan.
Är det gammalt blod tro som sitter kvar i gångarna?
Dem tog iaf prov på vätskan från bröstet så jag väntar på svar.
Knölen jag känner , kunde inte läkaren känna som en knöl på det sättet, utan menade på att det är nog bara fettkörtel/ körtel eller något annat ofarligt, hon titta även med ul där knölen är och kunde inte se något konstigt med den.
Ska iväg ändå om några dagar och ta biopsi på den.
Jag är såååå otroligt trött på min långvariga smärta, vaknar alltid av en djupt gnagande smärta i / bakom bröstet och en spänning i nedre delen av bröstet.
Trycker jag där spänning smärtan är så gör det jätteont.
Hur som helst så såg mammografin och ul bra ut, hon kände ingen oro över varken knölen eller ”blodet” från bröstet, hon sa även att det inte var blod i den bemärkelsen.
Jag är otroligt orolig för att jag ska ha någon form av bröstcancer som uppenbarligen är svårupptäckt isf,
Besvären började i oktober 2020 och under denna tid har jag gjort omfattande undersökningar som varit helt utan anmärkning.
Bla
Dt thorax lungor juni-21
Mr bröstrygg juli-21
Dt buk december -21
Lungröntgen,gastro,koloskopi,ul övre buk organ mellan mars-maj månad.
Två mammografi och 3 ultraljud.
Blodprover som är avvikande är blodvärde (järn) 105 och D-dimer 0,73 ( lätt förhöjt sa dem)
Kalcium,lever prover m m är fin fint
Kan det finnas en cancer med dessa smärtor?
Borde inte något ha synts efter så lång tid med smärtor på någon av dessa röntgen undersökningarna?
Detta är det värsta jag varit med om, tär på kroppen och psyket.
Tacksam för snabbt svar
Haft mina implantat sedan 1983. Ramlade på ena sidan och implantatet släppte från kapseln. Har fått röntgen via min försäkring där ser man att den är trasig men kapseln är hel de är också mycket kalk kring den båda
Min plastkirug finns inte kvar
Och försäkringen har de sagt att dom tar inte detta
Jag kan betala men rädd vill få en ärlig läkare jag har börjat få ont i bröstet
Vart kan jag vända migHej! Är gravid i v 36- upptäckte en liten knöl i armhålan- gick till VC dagen efter- läkaren med kollega bedömde inte behovet att utreda vidare bla då den var 6x4 mm, mjuk och kunde flyttas? Har dock hälsoångest så vill inte något missas..
Oro trots vc bedömningHej,
Jag genomgick förra året cellgiftsbehandling (sista i augusti) och strålning (sista i slutet av oktober) och har sedan dess gått på tamoxifen.
Har sedan augusti i år gått upp o jobbat 100% även om jag själv inte kände mig redo. Min läkare på vårdcentralen tyckte att jag fick diskutera om att gå ner i tid för att jag skulle inte göra mig sjukare än jag är och alla hade nog mått bra av att jobba 75%. Men jag är så trött. Jag är så ofattbart trött och innan lunch känns det som mitt batteri är på rött. Kan detta vara fatigue? Jag går på cancerrehabiliteringsprogram samtidigt och en skattning där tyder på att jag har en måttlig depression. Jag skulle tex vilja prova att börja träna men när arbetsdagen är slut kan jag bara lägga mig. Vet inte om jag vågar ta det en runda till med vårdcentralen, de känns inte så förstående för min situation.
Fatigue?Hej! Jag är 33 år och har varit öm i v bröst i ca 2 veckor. Idag hade jag även en rodnad på samma bröst. Denna rodnad har jag sett tidigare (är alltid på samma sida) men det kommer och går.
Är detta något man bör kolla upp eller kan man avvakta ?
RodnadHej! Jag är 36 år och har sedan 1.5 år tillbaka gulvit mjölkaktig vätska som jag kan pressa ut ur ena bröstet. Inget blod. Ser ut att komma från en mjölkgång. Har aldrig runnit spontant. Ammat för fem år sedan. Har inga nytillkomna knölar etc. Var på mammografi och ultraljud för ett år sedan som var ua men fick inte reda på vad det beror på. Nu orolig igen då min mamma haft bröstcancer två ggr (har ingen genmutation). Bör jag söka igen?
Vätska ur ena bröstetSvar på biopsi
ER 90 % PR 80%HER2 0 % KI-67 48 %
Vad innebär det
BiopsiJag har sedan 4 mån tillbaka haft klåda på/i mitt bröst. Klådan är svår att lokalisera och skiftar i intensitet. Jag har även en rodnad på bröstvårtan som skiftar i storlek under tid. Jag var på vc och fick rådet att smörja med dactacort vilket gjorde det sämre efter 6 dagar så jag avbröt det. Jag blev sedan remitterad till bröstmottagning som säger att det inte ser ut som cancer och han vill skona mig från en stansbiopsi för att det gör väldigt ont och blöder etc. Jag ska få en tid om 3 månader för uppföljning samt att jag ska prova mig fram med kortisonkrämer för och se vad som hjälper. Mina tankar är att det kan vara pagets. Det jag undrar är varför man blir avvisad med svar som ”pagets får man när man är 57 år” ”mammografin såg bra ut” ”pagets ändrar inte sig i utseende och storlek” ”du har inte bröstsjukdomar i familjen” ”du är för ung”. Pagets syns inte på mammografi, pagets avfärdas ofta som eksem” pagets kan inte ställas via hur det ser ut, ultraljud är det som det står rekommenderas att göra som nästa steg, stansbiopsi bekräftar eller utesluter pagets, man kan prova kortisonsalva men om det inte hjälper ska det undersökas vidare. varför gör man inte ett ultraljud? Varför ska man hålla koll på förändringar om de ändå inte tas på allvar? Jag vet att det är sällsynt att få det men ändå drabbar det 1-3 % . Det är inte första gången jag läser att läkare inte verkar ha koll på vad det är, hur kan det vara så? Pagets missas för att man tror att det är ett eksem, pagets är ett av de snällare åkommorna men om det inte upptäcks kan det sprida sig.
Hej!
Nu skriver du inte hur ung du är, men Paget är väldigt sällsynt (om det ens förekommer alls) i ung ålder. Jag har nog inte heller varit med om att det bara varit klåda utan att man har sett att bröstvårtan är förändrad (sårig eller åtminstone förtjockad). Det kan vara svårt att skilja från eksem, och som du skriver brukar man rekommendera utredning med provtagning om det inte ger med sig med kortisonbehandling. Man behöver prova några veckors behandling med kortison för at det ska ha effekt på eksem (Daktacort innehåller även medel mot svamp och det behövs inte utan kanske bättre att i så fall prova bara hydrokortison). Ibland kan det också behövas lite starkare kortisonsalva, som man då behöver ha recept på.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Pagets och läkares bemötandeHej,
Jag fick i samband med att jag ammade mitt första barn en godartad cysta (galactocele tror jag det kallades) i mitt högra bröst, det gjordes mammografi och biopsi för att konstatera detta. Jag har det senaste halvåret börjat få ont där cystan satt i samband med ägglossning och mens. Smärtan är förhållandevis påtaglig även om den inte hindrar mig från att göra saker som normalt, men den är mer än bara molande i bakgrunden. Smärtan avtar när jag inte är i dessa perioder av min cykel. Jag är idag 37 år gammal. Cystan är inte kvar vad jag kan känna.
Jag har flera vänner och bekanta som drabbats av bröstcancer i relativt ung ålder vilket ju sätter igång tankarna. Är detta något jag bör söka för att få kontrollerat?
MVH / E
Smärta runt tidigare cystaHej! Jag tog prov på en nyupptäckt knöl 2021 och fick då besked att det var ett fibroadenom och kände mig lugn med det. 2025 kände jag att det tillkommit en bredvid den första. Provet på denna nya knöl var samma som första; fibroadenom. Området fortsatte att störa mig med smärta och verkade bli större hela tiden. Sökte på annat sjukhus och den bröstkirurgen sa direkt utan varken nya bilder eller prov att hon misstänkte en phyllodestumör och satte upp mig till operation direkt. Ultraljud visade då tillväxt och biopsin kunde inte utesluta phyllodestumör. Nu visar det sig vara en phyllodestumör av minst borderline där malignitet inte kan uteslutas och jag måste opereras igen då det inte var radikalt borttaget. Har fibroadenomet plötsligt muterat och blivit en phyllodestumör?
Fibroadenom som muterade till en Phyllodestumör?Hej! Jag upptäckte för sex månader sedan en knöl på vänster sida av mitt vänstra bröst!
Jag har gjort både mammografi, ultraljud och biopsi och fått diagnosen att jag har bröstkörtelvävnad upp emot armhålan.
Denna knuta kvarstår och ömmar i takt med min menscykel. Den har inte blivit större men är där tydligt och ömmar mycket. Min första fråga är, är det normalt att EN körtel ömmar mer än resten av bröstet? (Tänker att jag har körtlar i hela bröstet ju?)
Och kan jag göra något åt detta?
Bröstkörtel