Visar 10 av 6138 träffar
2022-02-18
Hej, jag har ett Fibroadenom och de senaste dagarna har jag känt och tryckt lite omkring det och känner som en liten sträng eller avlång körtel precis bredvid min knöl. Det känns som att den lilla strängen eller vad det nu är sitter ihop med just knölen. Den är väldigt mjuk och jag skulle beskriva det som att det känns som jag tar på ett blodkärl? Eller som bubbelplast. Är detta normalt? Jag var på ultraljud för 3 veckor sedan och läkaren sa bara fibroadenom (vet dock inte om strängen var där då). Strängen sitter liksom precis vid bröstbenet (lodrätt) bara någon centimeter in mot bröstet och några millimeter under känner jag likadant fast inte lika tydligt. För två månader sedan kände jag samma sak i mitt andra bröst, som att det hoppar till när jag trycker och drar längst bröstbenet. Dessa har försvunnit i det andra bröstet nu. Kan dessa uppstå för att jag trycker och känner väldigt mycket? Har ju tryckt mycket runt knölen den senaste veckan och undrar om det kan bli irriterad under huden och dessa har kommit fram? För när jag slutade känna på andra bröstet då för en månad sen, har de ju försvunnit i det bröstet. De känns bara när jag trycker ganska hårt och ”drar” fingret nedåt vilket gör att jag blir öm. Och ändå trycker jag när jag får ont.. har också läst något om brustet blodkärl. Jag berättade för min läkare att jag trycker och känner mycket och hon sa att det finns som en hinna över bröstet och att jag inte ska trycka och klämma hela tiden. Jag berättade att jag kände någon liten förhårdnad och de sa att jag skulle avvakta om de inte tillväxter. Ska också på en till kontroll om 5 månader då jag har flera fibroadenom i brösten. Vad tror ni? Strängen är väldigt liten och väldigt mjuk och rörlig. (22 år)
Hej, jag är 29 år gammal och har smärta i vänster bröst. Det gör ont och känns ömt när man rör på bröstet och man vågar inte röra det så mycket. Har undersökt bröstet med mammografi, ultraljud och biopsi. Resultat visade att det inte är säkert att det är ett fibroadenom, och att de föredrar att det är godartade fibrocystiska förändringar i det vänstra bröstet. Jag har haft ont, stickningar och svidningar sedan februari och det känns fortfarande ömt. Jag har nu lindrig värk under armhålan då och då ? Jag har inga barn och använder inte preventivmedel. Behöver jag vara orolig ? Behöver jag be om ultraljud igen och om en ny biopsi? Tack Med vänlig hälsning, Merai
Smärta på vänster bröst i mer än 6 månaderJag genomgick operation av tumör förra året i vänster bröst och sedan strålning mot samma bröst. Nu i ett halvår har jag besvärats av en klump som sitter under bröstet längs revbenen och min bröstmottagning gör inget de säger bara att det är en del av läkningen och att strålning kan orsaka att vävnaden tjocknar. Jag känner att hela bröstet är ändrat och det är inte alls lika mjukt som det högra. Jag har dessutom implantat sen 2022 och de är fastare än vanliga bröst men det vänstra har ändrats totalt. Vad kan jag göra? Läkarna gör absolut ingenting och jag vill känna mig bra igen. Detta påverkar mig negativt varje dag och det enda jag fått är att dra i ärren men det är ibte ärren som är problemet det är denna klump som sitter och irriterar mig. Samt att jag känner mig uppsvälld i bröstet och är rädd för mer biverkningar.
Tjock klump under bröstetHej
Är en kvinna på 69 år . Haft lite ont / öm i vänster armhåla två dagar . I morse kände jag en liten knöl där oxå. Blev jätteorolig.
Cancer eller ?
OroligHej! Jag är en 30-årig kvinna, som sedan några månader tillbaka märkt av ömhet i båda brösten och de har båda växt. Jag går inte på några preventivmedel och har inte heller ökat i vikt. I samband med ömheten i brösten har jag i mitt vänstra bröst upptäckt en förhårdnad/knöl, som ömmar mycket och gör mer ont tätt inpå mensen. Jag var på vårdcentralen under veckan där läkaren undersökte brösten och också kände denna knöl. Jag fick en remiss till mammografi enligt SVF. Jag har också sen nån månad tillbaka haft ländryggssmärta, som blivit värre när jag stått upp ett tag eller gått på en promenad. Men sedan en vecka tillbaka så känns min ländrygg mycket bättre och gör enbart ont om jag skulle stå upp en kortare stund eller tar en promenad, annars inte. Jag är nu väldigt rädd att jag har fått bröstcancer som spridit sig till skelettet och att jag därför har ont i ryggen (som nu dock känns bättre än för nån vecka/några månader sen). Skulle dessa symptom kunna ha med varandra att göra?
Under år 2022 började mitt vänstra bröst växa och ömma. Det vänstra bröstet blev ungefär dubbelt så stort som det högra bröstet. Jag fick då remiss till mammografi och ultraljud, som visade på inget då. Läkaren sa att det förmodligen då var en normal celltillväxt. Några månader efter mammografin och läkarbesöket på bröstmottagningen började vänstra bröstet "krympa" och gick tillbaka till storleken den var från början.
Eftersom det är vänstra bröstet jag igen har problem med (förutom smärtan då som sitter i båda brösten), kan detta ha att göra med problemen jag hade under 2022?
Funderingar kring en knöl jag nyligen upptäcktHej!
Jag gjorde en madtektomi för 12 år sedan. På höger bröstcancer. Lite senare gjorde jag en diep lambå. Det blev väldigt fint! Allt bra så långt. Efter ett tag började jag vantrivs med lambån. Det gjorde inte ont. Inga fysiska problem. Men känslan har varit fel hela tiden
Nu har åren gått. Jag är 67 år nu. Och tycker brösten blivit ett problem efter detta. Även det friska. Min önskan är att få ta bort lambån. Operera bort det friska och bli platt! Jag är inte deppig. Jag är positiv. Och gammal undersköterska sedan 40 år. Även om jag är pensionär nu. En liten silikon protes i byn. Och för övrigt platt. Hade man kunnat göra det? Samtidigt skäns jag. Allt är bra. Frisk från cancer. Men detta hänger med hela tiden
Min mamma hade också bröstcancer. Hon avled av ålderdom.
Mvh
Att bli platt!Hej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstet