Visar 10 av 6196 träffar
2022-03-19
Hej, jag fyller 40 år i juni och har genomgått en mastekomi och 8 kurer cytostatika (EC och Docetaxel). Jag diagnostiserades med en hormonkänslig cancer med spridning till två lymfkörtlar. I april ska jag strålas och påbörja hormonbehandling zoladex och aromatashämmare (Anastrazol, Letrozol, Exemestan). Längtan efter barn är stor så innan cytostatikabehandlingen frös jag ner ägg. Så vilka risker tar jag att först försöka genomgå en graviditet (om/när kroppen återhämtat sig) och sen påbörja de två hormonella behandlingarna? När är rekommendationen att tidigast bli gravid? Tack på förhand!
När en kvinna eller ett par väljer att skaffa barn är en sak som jag som läkare inte riktigt har att göra med, men kanske kan jag bidra med en viss input. Detta kan vara en riktigt svår sak, längtan efter barn kan ju vara stark och en bröstcancerbehandling ställer verkligen till det. Om sjukvården hjälpt till med att frysa ner ägg är det förstås en signal om att en graviditet kan tänkas även efter en bröstcancerbehandling, eller snarare under pågående behandling. Det är inte helt lätt att studera detta, men de flesta studier beskriver att det i sig inte innebär en tydligt ökad risk för återfall att genomgå en graviditet. Samtidigt kan inte detta vara riktigt hela sanningen eftersom graviditeten förutsätter att man tar en rätt lång paus i den hormonella behandling, vilket man måste befara gör den något mindre effektiv. Och är det så att man har en allvarlig prognos är det kanske något man måste väga in. Det finns ytterligare en aspekt, fertiliteten minskar normalt hos kvinnor med ålder, efter 35 eller så. Kemoterapin bidrar ytterligare till minskad fertilitet. Så det är ju förstås långt ifrån säkert att det går även om man gör ett IVF-försök. Det finns data att 2 års hormonell behandling leder till en långsiktig riskreducerande effekt avseende allvarliga återfall, 5 år är mer effektivt, men även 2 år innebär en bra effekt. Man kan tänka att det därför kunde vara klokt att avvakta 2 år med hormonell behandling innan man ger sig på ett IVF-försök. I så fall måste man därefter sätta ut den hormonella behandlingen under minst 2 månader innan. I ditt fall tickar ju den biologiska klockan på, så det är i ditt fall inget enkelt ställningstagande. Det kan även finnas åldersrestriktioner för när man kan få detta inom den offentliga vården. Du måste förstås tala med din läkare och troligen även med en fertilitetsläkare.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarFick remiss från VC pga knöl i bröstet. På mammografin tog vi först bilder. Sedan ultraljud. Läkare tillkallades som bad om skiktröngenbilder om jag inte missförstod. Så vi tog fler bilder på olika håll. Sedan ultraljud igen. Fick höra att hon inte kunde förstå hur jag själv kännt knölen eftersom den satt på ett ställe där man inte brukar känna själv. Sedan fick jag ta 3 grovnålsbiopsier. Nu ska jag gå och vänta på provsvar i ca 2 veckor. Har lätt till ångest och jag undrar hur vanligt det är att man gör denna proceduren. De pratade om att knölen drog i vävnaden.
OroligHej jag är 21 och har en knöl i mitt vänstra bröst. Jag upptäckte den för ca ett halvår sedan men den kan ha varit där tidigare. Den är ca 4cm i bredden och sitter ganska långt ovan för bröstvårtan och går in i själva bröstet men känns som en del av själva bröstet. Den är flyttbar och jag kan få in fingrarna under. MEN på mitt högra bröst kan jag känna samma struktur på samma plats men betydligt mindre på ca 2cm. Har jag bara ojämna bröst eller är det något annat? När jag känner längs den främre delen av armhålan, alltså i ett ”nyp grepp” med tummen på utsidan av armhålan och fingrarna i armhålsgropen, så är vänster armhåla vid lymfkörtlarna ca 1cm större än höger sida. Ingen historik av bröstcancer i släkten. Tack för hjälpen!
21 år och knölJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?