Visar 10 av 6113 träffar
2022-03-26
Hej!
Min 80-åriga mamma drabbades av bröstcancer år 2020. Hon genomgick cytostatikabehandling, operation samt strålning, och "friskförklarades" i april 2021.
Hon tar Tamoxifen-tabletter, och jag undrar lite över risken för benskörhet.
1 oktober 2021 fick hon en behandling med Zoledronsyra. Därefter fick hon besked att ta Calcichew-tabletter (innehåller 800 mg D-vitamin och 500 mg kalcium) i 14 dagar, vilket hon gjorde.
Därefter har ingenting hänt.
Det här känns lite märkligt. Jag trodde att hon skulle få regelbunden behandling med Zoledronsyra då och då, men det var tydligen en engångsföreteelse.
Det ter sig också svårbegripligt för mig att hon blev tillsagd att ta Calcichew i precis 14 dagar; varken mer eller mindre.
Det sägs ju att många äldre människor behöver kalciumtillskott, och i synnerhet kvinnor. Och äter man dessutom en medicin som Tamoxifen, så tänker jag att behovet av kontinuerlig tillförsel av kalcium (och vitamin D) måste vara ÄNNU större. Till yttermera visso motionerar inte mamma i någon nämnvärd utsträckning.
Kan mamma på eget bevåg börja ta något kalcium- och D-vitamintillskott? Är Calcichew i så fall ett lämpligt val, eller finns det bättre alternativ? Kan ett sådant tillskott tas dagligen, eller ska det på något sätt tas i "intervaller"?
Eller ska hon höra av sig till KS och fråga om det, och samtidigt höra om det blir någon mer Zoledronsyra-behandling?
Mycket tacksam för svar!
// L.
Hej, det låter som om det föreligger något slags missförstånd. Jag tänker mig att behandlingen är sådan som syftar till att förebygga återfall, vanligen ges då en behandling var 6e månad vid 6 tillfällen under 3 år, men det kan även finnas andra liknande regimer. EN enstaka zoledronsyrabehandling ger man ju inte om det inte är så att man sett att det finns något problem som gör att behandlingen bör avslutas, eller om det var så att det finns någon annan orsak till att inte behandla. Din mor måste kontakta enheten som ansvarar för behandlingen så att man får möjlighet att få en ny chans att förklara hur man tänkt, inklusive med kalktabletterna. Det är bättre än att börja med dem igen på egen hand.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?