Visar 10 av 6196 träffar
2022-04-13
Vilken rättighet har man att få sitt egna bröst korrigerat när åldern förändrar dess utseende?
Opererade för snart 10 år sedan bort ett bröst med direkt rekonstruktion, har fungerat bra till för ett par år sedan när klimakteriet och UMS kom med i bilden och min kropp förändrades. Mitt naturliga bröst har åldrats och tappat stunsen, jag efterfrågade då den justerande kirurgi jag tidigare erbjudits men tackat nej till. Svaret blev då att jag isf behöver gå ner i vikt först. Jag var nyss fyllda 40 när jag opererade mig, närmar mig nu 50 med en 50-årings kropp, det är ju orimligt att jag ska tillbaka till min 40-åriga kropp? Brösten är rejält osymetriska och en bh klarar inte att heller att fixa symetrin längre.
En medicinsk bedömning av en läkare går tyvärr inte att överklaga. Det är bara vid livshotande eller särskild allvarlig sjukdom som man har rätt till ”second opinion”. Jag föreslår därför att du i första hand tar kontakt med kirurgklinikens verksamhetschef för att höra om du har möjlighet att träffa en läkare som du har förtroende för. Finns det fler sjukhus inom din region som utför bröstrekonstruktioner? I så fall kan en vårdkontakt där göra att du får en möjlighet till en ny bedömning. För att söka vård utanför regionen krävs att vården räknas som öppenvård.
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarFick remiss från VC pga knöl i bröstet. På mammografin tog vi först bilder. Sedan ultraljud. Läkare tillkallades som bad om skiktröngenbilder om jag inte missförstod. Så vi tog fler bilder på olika håll. Sedan ultraljud igen. Fick höra att hon inte kunde förstå hur jag själv kännt knölen eftersom den satt på ett ställe där man inte brukar känna själv. Sedan fick jag ta 3 grovnålsbiopsier. Nu ska jag gå och vänta på provsvar i ca 2 veckor. Har lätt till ångest och jag undrar hur vanligt det är att man gör denna proceduren. De pratade om att knölen drog i vävnaden.
OroligHej jag är 21 och har en knöl i mitt vänstra bröst. Jag upptäckte den för ca ett halvår sedan men den kan ha varit där tidigare. Den är ca 4cm i bredden och sitter ganska långt ovan för bröstvårtan och går in i själva bröstet men känns som en del av själva bröstet. Den är flyttbar och jag kan få in fingrarna under. MEN på mitt högra bröst kan jag känna samma struktur på samma plats men betydligt mindre på ca 2cm. Har jag bara ojämna bröst eller är det något annat? När jag känner längs den främre delen av armhålan, alltså i ett ”nyp grepp” med tummen på utsidan av armhålan och fingrarna i armhålsgropen, så är vänster armhåla vid lymfkörtlarna ca 1cm större än höger sida. Ingen historik av bröstcancer i släkten. Tack för hjälpen!
21 år och knölJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?