Visar 10 av 6272 träffar
2022-05-05
Hade tnbc -17 och fick rehabvistelse. Men nu efter ett återfall och läkarremiss har 2 av
3 möjliga ställen tackat nej - de har ingen "recidivgrupp" svarar dom.
Vad kan jag göra? Känns som
jag behöver ännu mera nu den rehabvistelse.
Får det verkligen vara så här?
Bor i Sthlm city med busshållplats nedanför sovrums-
fönstret har inte tillgång till
"sommarställe" & tror snart jag får hjärnblödning också!
Hjälp! Vart vänder jag mig?
Hej Anna!
Den cancerrehabilitering som finns i Stockholm är i första hand tänkt att ske i öppenvården. Om läkaren bedömer att man behöver stanna på kliniken för att få rehabiliteringen under en sammanhängande period kan en sådan vistelse beviljas på någon av de tre rehabiliteringsenheter som Region Stockholm samarbetar med. Något krav på att dessa alltid ska erbjuder rehabilitering för spridd cancer finns tyvärr inte.
Min personliga åsikt är att möjligheten att få resa iväg för rekreation/rehabilitering och på så sätt kombinera rehabilitering med ”miljöombyte” är mycket värdefull. Värdet av ”miljöombyte” är tyvärr inget som man längre tar hänsyn till när man bedömer inriktningen på cancerrehabiliteringen.
Om du inte får din vistelse beviljad via Region Stockholm kan du ta kontakt med kuratorn på den onkologklinik där du får din behandling. Kuratorn kan hjälpa dig att söka fondmedel. Bland annat sjukhus förvaltar ofta fondmedel som kan användas för rekreation/rehabilitering. Stockholms donationsfonder hittar du på följande adress. https://www.1177.se/Stockholm/sa-fungerar-varden/kostnader-och-ersattningar/soka-bidrag-fran-stiftelser/
På nedanstående hemsida finns uppgifter om samtliga fonder och stiftelser i Sverige:
https://stiftelser.lansstyrelsen.se/
På bröstcancerföreningen Amazonas hemsida finns följande förteckning på fonder där man kan söka bidrag till cancerrehabilitering:
Dessa är de mest använda fonderna som ger bidrag till privatpersoner. De flesta gör dock en inkomstprövning innan bidrag beviljas. Läs mer på deras hemsidor.
Cancerhjälpen
Sandhamnsgatan 62, 115 60 Stockholm
Tel: 08- 612 42 42
Facebook: @cancerhjalpen
E-post: info@cancerhjalpen.se
Hemsida: www.cancerhjalpen.se
Cancer- och allergifonden, Insamlingsstiftelsen
Tomtebogatan 39
113 38 Stockholm
Tel: 08-34 59 90
E-post: info@cancerochallergifonden.se
Hemsida: cancerochallergifonden.se
CancerRehabFonden
Eriksbergsgatan 10A, Box 56047, 114 30 Stockholm
Tel: 08-522 001 00
Fax: 08-522 00110
E-post: info@cancerrehabfonden.se
Hemsida: www.cancerrehabfonden.se
CURO, Riksföreningen för cancersjuka
Sveavägen 91, 113 50 Stockholm
Tel: 08-720 30 81
Fax: 08-720 30 82
E-post: info@curo.nu
Hemsida: curo.nu
Fredrika-Bremer-Förbundets förvaltade stiftelser
Tfn: 08-644 32 60
E-post: info@fredrikabremer.se
Hemsida: www.fredrikabremer.se
FVO (Föreningen för Välgörenhetens ordnande)
Köpmang. 15
11131 STOCKHOLM
Tel: 08-200340
Hemsida: www.foreningenfvo.se
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarJag vill gärna göra regelbundna kontroller när jag blir kallad, men mammografi gör då förfärligt ont på mig att jag inte vågar gå dit. Det ger mig massor av ångest att missa kontrollen men jag klarar det inte. Vad ska jag göra?
Jag tycker att du ska kontakta mammografiavdelningen när du blir kallad och berätta om att du har svårt att delta på grund av att det gör ont.
Det är viktigt att pressa ihop bröstet vid undersökningen, dels för att mindre strålning ska kunna användas, men också för att vävnaden sprider ut sig och blir lättare att bedöma.
Det finns dock ganska mycket man kan göra för att det ska bli mer uthärdligt, som att vara noggrann när man lägger in bröstet i maskinen, att ta det lugnt och att ibland anpassa hur mycket tryck man använder. Ofta blir också undersökningen mindre smärtsam när man blir äldre, kanske på grund av att brösten förändras något med åldern.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar MammografiFått återkallelse ang sista mammografi
Om du har blivit återkallad från screeningundersökningen är det på grund av att man har sett något på bilderna som man behöver undersöka närmare för att ta reda på om det kan vara en bröstcancer. Oftast tar man ytterligare några bilder och gör en ultraljudsundersökning av bröstet. Ibland kan det också bli aktuellt att ta prov från bröstet.
Det är viktigt att delta i undersökningen för att man ska upptäcka en eventuell bröstcancer så tidigt som möjligt, men undersökningen kan också visa att bröstet är helt normalt eller att det man såg på bilderna är en godartad förändring.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Vad händerVar på mammografi 7 september. Idag ringer de och vill ta kompletterande bilder och ultraljud den 8 november. Har haft bröstcancer och min ena syster har dött i bröstcancer. Blir VÄLdIGT orolig. Vill inte prata med mina barn just nu då båda har tentaperioder på universitetet. Finns det någon jag kan vända mig till med frågor och oro?
Oro ny mammografiJag är en kvinna på 46 år som gör mammografier enligt screeningprogrammet och självundersöker brösten/armhålorna noga däremellan. Har ingen ärftlighet för bc i släkten. Har gjort extra mammografier och UL genom åren pga egenhittade knölar där alla varit ofarliga.
I april i år kände jag för första gången lite mer "utanför" armhålan. Ungefär två centimeter utanför behåringslinjen mot ryggen sett (alltså ej in mot bröstet) har jag en samling pyttesmå ljusa (nästan vita) prickar i huden. Stryker jag med fingret över dem så känns de inte alls men lägger jag fingret mot och trycker lätt så känns en (1) av dessa vass. Den är liten, mindre än ett knappnålshuvud och känns nästan som ett lite större sandkorn. Högre upp och ytterligare några centimeter längre ut mot ryggen har jag en liknande ljus prick som är pyttelite större och som känns likadan (vass) men den kan jag även känna om jag bara stryker lätt med fingret över huden (alltså att den står upp lite). Min fråga är om bröstcancer/lymfkörtlar kan se ut som små ljusa prickar just under huden och kännas som vassa små korn? Har läst om aterom och milier men dessa två känns vassa när jag trycker lätt med fingertoppen vilket gör mig fundersam. De andra ljusa små prickarna ser i stort sett likadana ut men känns inte vassa (de känns inte alls, varken med eller utan lätt tryck). Vill inte belasta vården i onödan men eftersom min vita vassa prick inte försvunnit sedan i april kände jag att det var dags att fråga bästa frågelådan. Tack för att ni finns!
Kan cancer och/eller lymfkörtlar ligga just under huden?Varit på kompletterande ct och ultraljud och fått kod 2. Dock har man upptäckt en lågekogen struktur bestående av kärl som kan följas från hud till muskel. Läkaren gav lugnande besked och sa att hon inte var orolig men skickar mig ändå vidare på MR. Min oro kvarstår dock, hur vanligt är det att man upptäcker saker på magnetröntgen och kodar om fynden? Hur orolig bör jag vara?
Kod 2Hej,
Har haft detta så länge jag kan minnas. Men när jag klämmer på bröstvårtorna så kommer det ibland vitt/genomskinligt eller grön-vattnig vätska ut mjölkgångarna. Det är ingenting som ”läcker” eller så utan det kommer endast när jag masserar/trycker. Är det normalt?
Vätska ut bröstvårtorÄr 39 år och har de senaste två veckorna uppmärksammat att det kommer en liten mängd vätska (som en liten droppe, rinner inte utan hänger kvar) ur höger bröstvårta efter träning eller ansträngning. Aldrig annars. Det ser ut att endast komma från ett ställe, klar till lite mjölkaktig. Inga andra förändringar. Ingen bröstcancer i familjen. Bör jag söka vidare för detta?
VätskaHej!
På mammografin upptäcktes man i vänster bröst sett ett 8 cm långt stråk som går fram till mamillen. Man har beskrivit detta som en linjär non mass-uppladdning bedömd som kod 4. Första biopsin visade enbart B2-lesion och man gick därför vidare med VAB. Efter VAB har jag fått svar från patologen att det ser ut som DCIS grad 3, man har inte fått någon invasiv komponent med i proverna.
I min journal står att det är oklart om det går att göra någon bröstbevarande kirurgi på detta.
Jag ska träffa läkare till veckan och diskutera en sektorresektion med sentinel node eller en mastektomi med sentinel node.
Jag vill göra en mastektomi med platt stängning. För symmetri och för att minska problem med rygg pga ojämn vikt (jag har E-kupor) vill jag att de tar bort båda brösten helt.
Är detta en rimlig åtgärd?
Dubbel mastektomiHej, Opererade bort hela höger bröst år 2007 efter bröstcancer. (Har ett bröstimplantat för att rekonstruera.) Har helt känselbortfall i huden där. Sen några månader tillbaka får jag klåda då och då i det området. Igår eftermiddag kom det igen och nu håller det i sig fortfarande. Är det troligt att det är nervtrådarna som spökar så här lång tid efter?
Klåda där jag har känselbortfallKan seromet komma tillbaks igen efter 6 månader
Serom igen