Visar 10 av 5923 träffar
2022-05-05
Hade tnbc -17 och fick rehabvistelse. Men nu efter ett återfall och läkarremiss har 2 av
3 möjliga ställen tackat nej - de har ingen "recidivgrupp" svarar dom.
Vad kan jag göra? Känns som
jag behöver ännu mera nu den rehabvistelse.
Får det verkligen vara så här?
Bor i Sthlm city med busshållplats nedanför sovrums-
fönstret har inte tillgång till
"sommarställe" & tror snart jag får hjärnblödning också!
Hjälp! Vart vänder jag mig?
Hej Anna!
Den cancerrehabilitering som finns i Stockholm är i första hand tänkt att ske i öppenvården. Om läkaren bedömer att man behöver stanna på kliniken för att få rehabiliteringen under en sammanhängande period kan en sådan vistelse beviljas på någon av de tre rehabiliteringsenheter som Region Stockholm samarbetar med. Något krav på att dessa alltid ska erbjuder rehabilitering för spridd cancer finns tyvärr inte.
Min personliga åsikt är att möjligheten att få resa iväg för rekreation/rehabilitering och på så sätt kombinera rehabilitering med ”miljöombyte” är mycket värdefull. Värdet av ”miljöombyte” är tyvärr inget som man längre tar hänsyn till när man bedömer inriktningen på cancerrehabiliteringen.
Om du inte får din vistelse beviljad via Region Stockholm kan du ta kontakt med kuratorn på den onkologklinik där du får din behandling. Kuratorn kan hjälpa dig att söka fondmedel. Bland annat sjukhus förvaltar ofta fondmedel som kan användas för rekreation/rehabilitering. Stockholms donationsfonder hittar du på följande adress. https://www.1177.se/Stockholm/sa-fungerar-varden/kostnader-och-ersattningar/soka-bidrag-fran-stiftelser/
På nedanstående hemsida finns uppgifter om samtliga fonder och stiftelser i Sverige:
https://stiftelser.lansstyrelsen.se/
På bröstcancerföreningen Amazonas hemsida finns följande förteckning på fonder där man kan söka bidrag till cancerrehabilitering:
Dessa är de mest använda fonderna som ger bidrag till privatpersoner. De flesta gör dock en inkomstprövning innan bidrag beviljas. Läs mer på deras hemsidor.
Cancerhjälpen
Sandhamnsgatan 62, 115 60 Stockholm
Tel: 08- 612 42 42
Facebook: @cancerhjalpen
E-post: info@cancerhjalpen.se
Hemsida: www.cancerhjalpen.se
Cancer- och allergifonden, Insamlingsstiftelsen
Tomtebogatan 39
113 38 Stockholm
Tel: 08-34 59 90
E-post: info@cancerochallergifonden.se
Hemsida: cancerochallergifonden.se
CancerRehabFonden
Eriksbergsgatan 10A, Box 56047, 114 30 Stockholm
Tel: 08-522 001 00
Fax: 08-522 00110
E-post: info@cancerrehabfonden.se
Hemsida: www.cancerrehabfonden.se
CURO, Riksföreningen för cancersjuka
Sveavägen 91, 113 50 Stockholm
Tel: 08-720 30 81
Fax: 08-720 30 82
E-post: info@curo.nu
Hemsida: curo.nu
Fredrika-Bremer-Förbundets förvaltade stiftelser
Tfn: 08-644 32 60
E-post: info@fredrikabremer.se
Hemsida: www.fredrikabremer.se
FVO (Föreningen för Välgörenhetens ordnande)
Köpmang. 15
11131 STOCKHOLM
Tel: 08-200340
Hemsida: www.foreningenfvo.se
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svarHej. Jag är en kvinna på 33 år som aldrig fött barn/ammat. Jag har under några års tid fått vätska från vänster bröst, aldrig klämt ut något utan det har kommit spontant vid tryck av kläder osv, tex vätska i BH, linnen. Det har aldrig varit brun/blodig vätska utan alltid vitgul/mjölkaktig vätska, och inte alls ofta utan endast vid enstaka tillfällen. Då jag har hälsoångest har jag läst att man ska kolla upp det om det endast kommer vätska från ett bröst då det kan vara bröstcancer, stämmer det? Hur vanligt är det att just vätska är bröstcancer? Och i så fall brukar den te sig på något särskilt sätt? Den har inte ändrat sig på alla dessa år. Tack.
Vätska från bröstetHej ! Opererad för bröstcancer i Januari , därefter strålning 5ggr , äter nu anazastrol sedan 6 v , har inte känt några biverkningar förrän nu , ont o värk i kroppen inte värre än att jag kan stå ut , min fråga vad kan jag göra för att hjälpa kroppen ? rör på mig varje dag , såg att medicinen finns av olika tillverkare , någon hade bytt och det hade hjälpt för att minska att tappa håret , när jag hämtade ut min medicin bytte dom till Sandoz kan det hjälpa att pröva det som läkaren skrivit på receptet eller ? många frågor runt denna medicin skall ju äta den i 5 år , men vill ju inte heller ha tillbaka min cancer Med vänlig hälsning, Katarina
BiverkningarHej, jag är en 48 åring kvinna som i fredags fick en kallelse till kompletterande undersökning efter mammografi redan söndag kväll. De gjorde ultraljud och såg att något fanns i bröstet och de tog flera biopsier.
På måndagen fick jag läkartid hos kirurg om knappt två veckor. Jag har även fått standardinformation om operation.
Allt går väldigt snabbt samtidigt som väntan o ovissheten är hemsk o lång. Nu är frågan om jag borde berätta för mina barn, 18 o 14 år. Jag vet inte om det är onödigt att oroa dom när det eventuellt inte är något farligt. Det är mitt i det ena barnets studentperiod och jag vill såklart inte påverka hens lyckliga tid.
Berätta för barn under väntan på provsvarHej.
Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Hej!
Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar ADH/DCISHej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Stor rodnad på bröstHej !
Undrar bara hur hormon behandlingar tex hormonspiral ,hur det påverkar brösten .är det möjligt att dess verkan kan göra så att små knölar och knutor uppstår ? Och stämmer det att hormonspiral kan påverka hur pass bra bild de kan se på mammografi?
Hormonspiral ,mammagrafiMamma har opererat bort en bröstcancer (tårtbit). Hon ska få strålbehandling.
Hjälper melatonin som skydd mot strålskador och biverkningar?
Hjälper melatonin mot strålskador?2026-05-05
Hej. Jag mastektomerades för lobulär cancer G2 NO dec 2024 och har stått på Letrasol sedan dess. Bytat till Exametasone Stada. Haft mycket biverkningar bl a fått osteopeni, vallningar, libidominskning och smärtor. Nu sedan januari smärtor i händerna med fingersvullnad och svårt sträcka/böja fingrar och svagt grepp. Dessutom vandrande smärtor i stora leder och muskler.
Mina frågor är:
Den inflammatoriska aktivitet som uppenbarligen försiggår, är den bestående/ leder till kroniska skador på leder/ligament/muskler?
Om jag slutar med antiöstrogenbehandlingen, hur förändras min prognos avseende metastaserande sjukdom?
Jag tycker min livskvalitet påverkas mycket negativt av medicineringen.
Mvh Ester
Biverkningars följdverkningar2026-05-05
Har precis fått min 6:e och sista injektion med zoledronsyra. Häromdagen bröt jag av en tand och väntar nu på att få en krona insatt. Har nu en molande värk i käkarna och undrar;
- Hur visar sig käknekros?
- Kan tandläkaren upptäcka det?
- Vart ska man vända sig om man är orolig?
- Kan man själv kontakta käkkirurg på sjukhuset eller måsta man ha en remiss? I så fall; vem skriver ut en remiss?
- Hur behandlas käknekros?
Käknekros2026-05-05
Äter tamoxifen sedan 5 månader. Har biverkningar oro sover dåligt förstoppning dålig koncentration snurrig. Min cancer var inte spridd. Operade bort tårtbit o sedan 5 dgr strålning. Har nu uppehåll på 1 månad i samråd med kirurg. Vad är riskerna att avsluta Tamoxifen ??? Kan man äta mindre dos ??
Tamoxifen