Visar 10 av 6055 träffar
2022-05-29
Hej. Min mamma har haft hormonkänslig bröstcancer. År 2008 behandlades hon med Taxotere, strålbehandligen och med Femar i fem år. År 2020 konstaterades att hennes bröstcancer spridit sig i skelettet. Inga andra organer var skadade förutom att det var stråkighet runt bukhinna och att metastaserna i skellettet var utbredda. Hon började behandling med Ibrance och Letrozol. Behandlingen varade i ett och ett halv år då på datotamagafin konstaterades att det hade tillkommit hydronefros på höger sida. Kreatininen visar bra till dagens datum. Läkaren bytte behadlingen enbart till Fullvestrant i december 2021. I maj gjordes en ny datatomografi där konstaterades följande:
thorax: Inga metastasmisstänkta förändringar.
buk: Inget nytillkommet i levern. Leversteatos. Binjurar UA. Oförändrat föreligger åtminstone måttlig hydronefros på höger sida. Tillkommit lätt hydronefros på vänster sida. Infiltrationen i mesenteriet är väsentligen oförändrad. Oförändrad liten mängd vätska alternativt carcinomatosbräm invid mjälten. Inga patologiska förstoraade lymfkörtlar. Utbredda sklerotisk-lytiska metastaser, väsentlgen oförändrat status. Läkaren bestämde nu att min mamma ska få börja med citostatika Caelyx.
Mina frågor är: Finns det någon annan ännu bättre behandling än Caelyx? Hur ser prognosen ut? Jag förstår att det är svårt att säga men ändå? Min mor får Zoledronsyra var 12 vecka och blodtransfusion när HB sjunker till 80. Hur ser den senaste DT ut som är ovan. Skulle ni kunna ge mig mer information enligt ovan. Tack att ni finns och tack på förhand.
Hej, det är svårt och lätt att svara på din fråga. Man kan inte säga att det skulle finnas en typ av cytostatika som i denna situation skulle vara bättre än caelyx. Det finns ett par tre olika sorters cytostatika man skulle kunna prova, men vilken av dem som är bäst kan man inte säga på förhand. Man måste utvärdera effekten och bedöma vilka biverkningar man är beredd att utsätta sig för och tillsammans med sin doktor fatta beslut om hur man ska fortsätta behandlingen. Preliminärt tänker jag att man nu efter ett antal behandlingar utvärderar med provtagning och en ny datortomografi om sjukdomen då inte ökat på sig är det troligen rimligt att fortsätta med caelyx om man haft rimliga biverkningar det vill säga. Skulle det ha gått åt fel håll får man byta till annan behandling som är lämplig beroende på hur situationen ser ut.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag har nyligen op för Her2 negativ. Ingen spridning i lymfan, borttaget med god marginal. Jag har genomgått en 5 dagars strålning och är färdig behandlad. Efter att jag nu slutat med östrogen- lenzetto, har klimakteriebesvären kommit med vallningar, nedstämdhet, humörskiftnigar. Min fråga är om det finns alternativ till östrogenet mot klimakteruebesvären?
Fundering kring alt medicin mot klimakteriebesvärHej! Jag har fått dessa journalsvar:
*Tumörstorlek 20 mm (T1c)
* Inga lymfkörtelmetastaser (N0)
* Grad 1
* Luminal A-lik
* ER- och PR-positiv
* HER2-negativ
* Ingen multifokalitet
Det jag undrar är varför man fortfarande ger östrogen som kan orsaka bröstcancer? Jag har använt östrogen + hormonspiral mot klimakteriebesvär i 3 år.
Hej. Riskökningen för bröstcancer med tex östrogen har genom åren varit väldigt omdebatterad. Riskökningen är inte så stor de första 5 åren och när man ger östrogentillskott till en kvinna som kommit in i klimakteriet bör man ge så kort tid som möjligt. För vissa kvinnor är klimakteriesymtom väldigt livskvalitetssänkande och det är därför bra ändå att det finns hjälp. Tidigare gavs östrogentillskott i många år, ibland 10-15 år. Det var innan man visste om riskerna.
En ung kvinna som tappat sin östrogenproduktion tidigt, tex pga cancerbehandling, ges tillskott en längre tid eftersom det då ersätter kroppens egen produktion som nu försvunnit för tidigt.
Jag vet inte om du blev klokare av detta.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Östrogen kan orsaka bröstcancer?Fick cancerdiagnos 16/3. En cancer som sannolikt missats på mammografi i slutet av augusti då man inte tog kompletterande UL, täta bröst som undersöktes med UL 2023. Hade total tumörmassa 5X3X1,5 cm. Lokal metastas i bröstets periferi medförde total mastektomi 27/4. Man tog enbart 1 lymfkörtel och i denna fanns en mindre makrotumör. Fick vänta 3 v på PAD-svar och sedan ytterligare drygt 3 v på kompletterande PAM50 som visade ROR 14. Det var både duktal typ B och lobulär. ER 98%, PR85%, Ki67% 4 (men i biopsin 16/3 var den 17). Det har nu beslutats om enbart strålning 15 ggr samt aromatashämmare. Dessvärre start strålning 9/7, dvs nästan 12 v postop. Det är oerhört långa väntetider på KS.
Enligt forskningsrön är det ökad risk för lungcancer vid strålning av bröstkorgen, 50% ökad för rökare.
Jag är f d rökare och är nu väldigt orolig för ökad risk för lungcancer och om det står i proportion till minskad risk för recidiv av bröstcancern när strålningen påbörjas så sent. Hur stor andel av de som strålas får lungcancer?
Hej. Risken att få tillbaka bröstcancer utan strålbehandling är större än risken att få en lungcancer på grund av strålbehandling. Studier har visat att risken för att få en lungcancer efter strålbehandling fördubblas. Strålbehandlingstekniken utvecklas hela tiden för att minska risken för akuta och sena biverkningar, tex lungcancer, så risken är möjligen lite mindre idag än den tiden studierna baseras på. Vad innebär det då? Om man tittar i den statistik som finns på tex Cancerfondens hemsida har en kvinna en risk på drygt 3% att få lungcancer innan hon fyller 80 år och det innebär då att risken ökar till 6,5% om man fått strålbehandling (på ett ungefär). Andra riskfaktorer är rökning eller om man har exponerats för tex radon och asbest. Hur många som får lungcancer efter en bröstcancer kan jag inte svara på, men risken ökar inte för att du kommer igång med behandlingen först efter 12 veckor.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Strålning start 12 v postop, risk för lungcancer?PAD både duktal och lobulär cancer samt omgivande DCIS grad 1 + 2, totalt extent 47 x 36 mm. Tumörerna 6 respektive 2 mm. Hormonreceptorpositiv. En frisk lymfkörtel. Tog Exemestan en månad med många biverkningar bl a höga levervärden. Avslutade behandlingen. Min fråga är kan jag använda Blissel mot torra slemhinnor eller rekommenderar ni hormonfria preparat?
Fundreringar kring torra slemhinnorFick tubulär cancer (0,7mm) i vä bröst utan spridning i januari 2025. Tog bort en tårtbit och strålades 5 dagar. Började äta Tamoxifen i jan/februari med biverkningar som stickningar, sendrag, ont i leder och svårt att sova. Fick komplettera med E-vimin kaplsar mot svettningarna, vilket fungerade bra. Vid kontakt med onkolog i juni så beslöt jag mig att avbryta med Tamoxifen eft det var 0,7% chans att jag skulle få tillbaka cancer.
Dock har mina skakningar i armar, huvud och ryckningar i underbenen fortsatt. Kan dessa skakningar och ryckningar bero pga klimakteriet eft allt började när jag åt Tamoxifen? Nu har jag en tid hos neurologen för att utreda mina skakningar och har även genomfört en hjärnröntgen. Har även börjat äta Inderdal (40mgx2) för misstänkt Tremor.
Jag gissar att det är klimakteriet som har utlöst detta och vilket även min läkare också misstänker men HUR går jag vidare i detta?
Mvh Susann, 57 år
Biverkningar efter Tamoxifen?Äter kisqali 400mg och letrozol och nu när jag har hög smärta i rygg och axel fick jag recept belagd naproxen 500mg som jag ska ta 2gånger om dagen. Kan jag kombinera dessa mediciner?
Funderingar kring interaktion2026-06-22
Hej,jag är 76 år och önskar göra mammografi. Jag har gjort mammografi vid varje kallelse sedan jag var 40 år. Jag har flera äldre bekanta som drabbats av bröstcancer vid högre ålder.
Tacksam för svar hur jag kan få till detta. Det verkar svårt!?
Hej
Screeningprogrammet för bröstcancer med mammografi slutar vid 74 års ålder. Efter den åldern behövs en remiss för mammografi. För att undersökningen ska göras behöver det finnas en anledning. Att man vill ha en undersökning räcker inte för att uppfylla de krav som finns i svensk strålskyddslagstiftning för att undersökningen ska kunna bedömas berättigad och genomföras.
Rekommendationen är att regelbundet känna på sina bröst och att söka läkare för bedömning vid symtom från brösten eller om du känner en ny knöl. Läkaren kan då vid behov skicka en remiss för mammografi.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar.Kag sökta vård eftersom jag har en svullnad mellan armhåla och bröst. Har även en nykommen brännande smärta i bröstet som varierar i intensitet. Blev remitterad till kirurgmottagning och därefter kallas till mammografi. Nu efter att ha väntat på provsvar i en månad få jag en ny kallelse för ultraljud om ytterligare en månad. Är helg och jag kan inte kontakta vården. Jag känner mig väldigt orolig efter denna nya kallelse och har svårt att stå ut med oron....har nå gått 4 månader sedan min första kontakt.
Varför blir jag kallad för ultraljud? Har de hittat något?
Diagnostik ultraljudHej! Min mamma blev diagnostiserad med bröstcancer när hon bara var 26 år gammal, och dog två år efter det. När jag var 14 började jag på p-piller men när min barnmorska fick reda på att min mamma dog i cancer så fick jag inte längre ta preventivmedel med hormoner i innan jag gjorde ett ”test” hos läkare. Vad kan detta vara för ”test” hon pratade om? Och finns det en större risk för mig som ung att få bröstcancer? Jag är snart 20 år gammal, slutat ta hormoner, och har ingen annan direkt nära släktning med cancer. All hjälp uppskattas!
Har jag ärftlig cancer?Hej, vet inte hur jag ska sammanfatta detta.
Jag fick plötsligt för två veckor sedan en smärta i vänster bröst som jag inte känt tidigare.
Smärtan strålade från bröst till armhålan och ibland ut i armen. Kände antingen på sidan av brösten men ibland att själva bröstvårtan och vårtgården ömmade. Kunde bli svullet.
Det försvann helt i 6 dagar.
Jag uppsökte min vårdcentral första dagen jag fick denna smärta och han kände igenom armhålor och brösten utan anmärkning.
Jag har gjort mammografi och ultraljud 25 november 2025 utan något avvikande.
Helt plötsligt började smärtan dock komma tillbaka för några dagar sedan.
Uppsökte då läkare på nytt som kände igenom armhålor och bröst på nytt, inget misstänkt sa han.
Sedan igår har jag sett att en av mina talgkörtlar som sitter ytligt på vårtgården blivit lite mer ljusrosa än de andra som är hudfärgade, när jag petat på den så börjar hela bröstet smärta igen..
Jag är orolig vad kan detta vara, just smärtan men också den enskilda körteln. Den kan bli stor som de andra körtlarna vid kyla och beröring och sedan bli platt igen men färgen är fortfarande ljusrosa.
Oro bröst / bröstvårta