Visar 10 av 5958 träffar
2022-10-02
Hej!
Jag är 47 och blev opererad ( partiell masketomi)för vänstersidig bröstcancer i juni 2022, sentinel node borttagen- ingen spridning. (Ur journalen: PAD beskriver radikalt avlägsnad 10mm stor invasiv lobulär cancer grad 2. ER 95% pg85%HER 2 normal. Ki 67 16% IT-CHEF i 1/1 SN)
Strålbehandling nyss avklarad. Ordinerad Tamoxifen i fem år. Jag har Chek 2 mutation. Cancern upptäcktes ej vid mammografi utan på ultraljud som jag önskade då jag bara några månader tidigare fått reda på att jag var bärare av nämnda mutation.
Min syster har gått igenom samma resa - också check 2 mutation. I hennes fall opererades båda brösten bort. Jag har lyft detta önskemål med läkare men fått till svar att det inte är nödvändigt i mitt fall. Är det inte att föredra att ta bort så mycket som möjligt när man har en mutation som höjer cancerrisken? Jag förstår inte vad det sista betyder ITCi 1/1SN. Jag fick berättat för mig att det ej fanns någon spridning till sentinel mode.
En annan fråga. Jag har på gynbesök fått veta att jag har förtjockad livmoderslemhinna (18 mm. )Jag sökte läkare då jag läst att detta är en biverkning av Tamoxifen så jag ville få en kontroll. Jag ville även få mina äggstockar kontrollerade då jag fått till mig att en Chek 2 mutation även utgör en risk för cancer i äggstockarna. Man tyckte dock inte man behövde göra en vidare utredning av endometriet då jag ej har onormala blödningar. ((Jag menstruerar regelbundet) Äggstockarna visade på cystor men inget man tyckte var anmärkningsvärt. ( Har varit diagnostiserad med PCO sedan ungdomen. Har inte menstruerat naturligt sedan tjugoårsåldern utan har tagit progesteron i många år. En IVF- graviditet och en spontan graviditet vid 39 års ålder) Med tanke på både mutation, mångårig hormonbehandling och nuTamoxifenbehandling känner jag en enorm oro för att även utveckla livmodercancer och äggstockscancer. Jag skulle vilja höra ett proffsutlåtande om mitt fall utifrån given information.
Med vänlig hälsning MDB
Hej det sista först, CHEK2 är inte associerat med en ökad risk för ovarialcancer eller endometriecancer, så det skulle jag inte fundera så mycket på. När det gäller risken för bröstcancer i det andra bröstet så påverkas den av det faktum att din syster verkar ha haft bröstcancer.Det finns inte någon generell rekommendation om att operera bort det andra bröstet i denna situation, men det kan diskuteras i relation till hur stor risken att drabbas är. Man kan uppskatta risken för bröstcancer i det andra bröstet med en modell som de har tillgång till på den genetiska kliniken. Om du inte varit på den genetiska kliniken ännu så skulle jag föreslå att du ber att få ett besök där i syfte att diskutera den kontralaterala bröstcancerrisken.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarUpptäckte plötsligt en plommonstor knöl i ena armhålan samt två mindre i den andra för en vecka sedan.
Har nu fått gjort mammografi, ultraljud samt provtagning.
Har känt som jag hållit på att bli sjuk ( förlyld)i flera veckors tid, kan mina lymfkörtlar reagerat på detta eller tyder det mer på en annan förändring?
Fråga om knök i armhålanHej! Efter cellgiftsbehandling och inkastad i klimakteriet så upplever jag mitt hår väldigt glest. Står på zoladex och tamoxifen. Funderar på att göra en PRP-behandling men min sjuksköterska kunde inte svara på om jag kan göra det. Tänker att detta måste vara vanligt efter behandling och frågan kanske dykt upp innan.
PRPHej!
Jag opererades 2015, tårtbit,luminal B,2 cm.Hormonell och väldigt snabb tillväxt.Spridning till fler körtlar. Behandlades med cytostatika, 25 strålning och åt Tamoxifen i 10 år. Slutade för ett par månader sedan med dessa.
Idag är jag 55 år.
Hur stora chanser är att få återfall eller metastaser i kroppen?
Tacksam för svar.
PrognosHej!
Jag har en HER 2 Positiv bröstcancer och min 8 cm knöl i bröstet försvann efter 2 cytostatika behandlingar. Vid operationen av bröstet var 5 av 8 lymfkörtlar påverkade men samtliga var döda och visade inte på ytterligare spridning. Dec 2024 avslutades cytostatika behandling och jag opererade bröstet, strålades och fick fortsatt antikroppsbehandling t.o.m. juli 2025. Mars 2026 upptäcktes en hjärnmetastas efter att jag tappade synen totalt under en dag på ena ögat. Onkologen tror med ganska stor säkerhet att metastasen satt där redan innan första behandlingen och att det inte skulle vara ett återfall. Nu ska jag behandlas med Trazstuzumab deruxtekan på obestämd tid. Både kirurg och onkolog anser att jag egentligen är botad så metastasen är bortopererad med marginal, men vågar inte chansa på att det finns aktuella cancerceller kvar.
Varför vet man inte hur länge behandlingen ska pågå med cytostatikan? Finns det inte tillräckligt med forskning på denna cytostatika?. Går det inte att ta ett blodprov vid denna cancertyp för att se om det föreligger cancerceller i lymfsystemet?.
Har haft 2 behandlingar nu och mår fruktansvärt och ser inget ljus i tunneln framåt.
Tacksam för svar!
Trazstuzumab deruxtekanHej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
ArbetetHej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig.
Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det.
Vet någon vad detta är?
Förhårdnader på bröstvårtorHej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Inåt-bröstvårtaHej,
För omkring 10-15 veckor sedan upptäckte jag en liten knöl i armhålan. Jag lät den bara vara. Nu har den vuxit och är i storlek o form som en mandel. Huden runt omkring spänner. Det ser ut som en knöl eller böld. Jag vet inte om det är vätska i den. Hur länge bör man avvakta? Jag har gjort en mammografi för omkring 5 månader sedan, o allt var bra. Låter det mer som en ofarlig knöl?
Knöl i armhålanHej. Fick barn för 8 månader sen och har ej ammat. Men efter detta så har mitt ena bröst blivit mycket större än de andra. Ena bröstet är mycket fylligt och det andra är helt tomt. Något man bör kolla upp?
Ena bröstet större än de andraFått diagnos DCIS grad 3, rekommendation är total mastektomi eftersom den är utbredd i hela bröstet. På röntgenbilden kunde man se att förkalkningarna gränsar till bröstvårtan men är inte i.
Hur kan jag se till att behålla min bröstvårta och lita på att läkaren inte kommer stympa mig totalt??
Hej!
Det är väldigt svårt att ge råd om detta då jag ju inte har varit med i diskussionen eller sett bilderna. Man brukar säga att det bör vara ett avstånd på minst 1 cm för att man ska försöka behålla bröstvårtan. Det är dock inte alltid som måttet på röntgenbilden är sanningen. Man kan ju dock göra ett försök att behålla bröstvårtan och ta ett särskilt prov vid basen för att se om det finns någon tumör där. Du får då dock vara beredd på att man behöver ta bort bröstvårtan senare om provet visar att det finns tumör där (ofta kan man då göra det i lokalbedövning). När man behöver gå väldigt nära bröstvårtan finns det också risk att blodförsörjningen påverkas så pass mycket att bröstvårtan inte överlever.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DCIS Grad 3