Visar 10 av 5897 träffar
2022-10-02
Hej!
Jag är 47 och blev opererad ( partiell masketomi)för vänstersidig bröstcancer i juni 2022, sentinel node borttagen- ingen spridning. (Ur journalen: PAD beskriver radikalt avlägsnad 10mm stor invasiv lobulär cancer grad 2. ER 95% pg85%HER 2 normal. Ki 67 16% IT-CHEF i 1/1 SN)
Strålbehandling nyss avklarad. Ordinerad Tamoxifen i fem år. Jag har Chek 2 mutation. Cancern upptäcktes ej vid mammografi utan på ultraljud som jag önskade då jag bara några månader tidigare fått reda på att jag var bärare av nämnda mutation.
Min syster har gått igenom samma resa - också check 2 mutation. I hennes fall opererades båda brösten bort. Jag har lyft detta önskemål med läkare men fått till svar att det inte är nödvändigt i mitt fall. Är det inte att föredra att ta bort så mycket som möjligt när man har en mutation som höjer cancerrisken? Jag förstår inte vad det sista betyder ITCi 1/1SN. Jag fick berättat för mig att det ej fanns någon spridning till sentinel mode.
En annan fråga. Jag har på gynbesök fått veta att jag har förtjockad livmoderslemhinna (18 mm. )Jag sökte läkare då jag läst att detta är en biverkning av Tamoxifen så jag ville få en kontroll. Jag ville även få mina äggstockar kontrollerade då jag fått till mig att en Chek 2 mutation även utgör en risk för cancer i äggstockarna. Man tyckte dock inte man behövde göra en vidare utredning av endometriet då jag ej har onormala blödningar. ((Jag menstruerar regelbundet) Äggstockarna visade på cystor men inget man tyckte var anmärkningsvärt. ( Har varit diagnostiserad med PCO sedan ungdomen. Har inte menstruerat naturligt sedan tjugoårsåldern utan har tagit progesteron i många år. En IVF- graviditet och en spontan graviditet vid 39 års ålder) Med tanke på både mutation, mångårig hormonbehandling och nuTamoxifenbehandling känner jag en enorm oro för att även utveckla livmodercancer och äggstockscancer. Jag skulle vilja höra ett proffsutlåtande om mitt fall utifrån given information.
Med vänlig hälsning MDB
Hej det sista först, CHEK2 är inte associerat med en ökad risk för ovarialcancer eller endometriecancer, så det skulle jag inte fundera så mycket på. När det gäller risken för bröstcancer i det andra bröstet så påverkas den av det faktum att din syster verkar ha haft bröstcancer.Det finns inte någon generell rekommendation om att operera bort det andra bröstet i denna situation, men det kan diskuteras i relation till hur stor risken att drabbas är. Man kan uppskatta risken för bröstcancer i det andra bröstet med en modell som de har tillgång till på den genetiska kliniken. Om du inte varit på den genetiska kliniken ännu så skulle jag föreslå att du ber att få ett besök där i syfte att diskutera den kontralaterala bröstcancerrisken.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej
Min man avled 2022 oktober jag fick bröstcancer 12 maj 2023
Han avled framför mina tvillingar
Jag har haft her2 3+ on6 st med fibros under armhålan
Jag hade 7 st cytostatika plus 14 Kadcyla
Jag gå till psykolog till kurator o fyseoterapeut
Men när jag tränar kan inte jobba o när jag jobbar kan inte tränar då jag har mer ont i kroppen
Just nu kör jag 50 procent stadsbuss o 50 procent sjuksriven
Har svårt fatigue blandad med sorg för allt händes så snabbt
Min dotter har dyslexi o språkstörning o jag undrar för det tuft att va mama o pappa o stora biverkningar efter avslutat cancer
Har jag rätt att ansöka sjukersättning på grund av det
Innan onokolog je mig sjuk utlånande
Tack för svar
Hej Fanny!
Numera är det svårt att få sjukersättning i Sverige. För att få sjukersättning måste det medicinska tillståndet förväntas bestå livet ut. Ytterligare ett villkor är att man inte skulle klara av något annat arbete som finns på arbetsmarknaden. Man tar tyvärr inga sociala skäl så hur ens barn mår påverkar inte bedömningen
Det finns två sätt att få sjukersättning. Antigen gör man själv en ansökan eller så byter försäkringskassan ut sjukpenningen mot en sjukersättning. När Försäkringskassan gör ett byte ordnar de ett läkarintyg från den sjukskrivande läkaren så man behöver inte själv tala med sin läkare.
Mitt förslag är att du börjar med att prata med din handläggare på Försäkringskassan och hör vilka möjligheter du har att få sjukersättning.
Aina
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svar SjukersättningHej, Jag är 39 år och har 2 barn, 6 respektive 5 år gamla. Ammade varje barn i ca 8 månader men har slutat att amma sen minst 4 år tillbaka. För ca 1 månad sen fick jag ömhet och en hård knut/knöl i högra bröstet, ca 3 cm och avlång vid palpering. Efter några dagar blev det värre med smärtan och svullnaden blev kraftigare samt lite vitaktig (mjölk liknande) vätska började sipra ut från vårtan vid tryck. 1 vecka efter kändes det som att det lilla knölet hade spridit sig i hela bröstet och hela bröstet var hård och svullen. Bröstet kändes från de första symtomen väldigt öm och smärtsam särskilt vid beröring. Efter ytterligare 1 vecka fick jag rodnad, ännu mer svullnad i hela bröstet även bröstvårtsgården men det slutade komma ut nåt från vårtan. Jag fick göra mammografi och ultraljud och då misstänktes mastit. Små förändringar kunde ses i armhålan också, så biopsi togs samt remiss till bröstkirurgiska centrum skickades. Samma dag fick jag utskrivet bredspektrum antibiotika och en del av prover skickades till odling och en del till patologen. När jag fick träffa överläkaren på bröstkirurgiska fick jag veta att odlingen visade inga bakterier! Samma dag tömde de bröstet så gott det gick, det var mkt vätska som kom ut och hela upplevelsen var väldigt traumatisk och smärtsamt, enligt dom pga mastit så tar bedövningen inte så bra, vilket låter rimligt. Ny biopsi togs och skickades till odling och patologen. Även den odlingen visade inga spår på bakterier. Och både i första och andra fallet var svaret från patologen att jag bara har reaktiva lymfkörtlar i armhålan och inget cancer. Är det möjligt att ha mastit utan att ha bakterier? Kan det vara en mjölkcysta istället för mastit fastän det var mer än 4 år sen jag ammade. Värt att nämna är att jag brukade se vitaktiga spår av mjölk kring bröstvårtorna långt efter att jag hade slutat amma men när jag såg att det började försvinna helt så uppkom mina besvär med högra bröstet. Kan det va att de ansamlingarna blev kvar och inte kom och har bildat mjölkcystor?
Har fortfarande ett litet hål öppet i bröstet så den får tömma sig själv och jag följes upp på bröstkirurgiska centrum men jag är orolig att jag har blivit fel diagnostiserat. Jag är även orolig varför man inte hittar några bakterier på odlingen? Jag har inte haft feber men kännt mig trött och dålig, mest pga smärtan och ömheten i bröstet.
Mastit eller mjölkcysta eller nåt annat?Fick komma på mammografi för några veckor sen då jag upplevt en stickande smärta i höger bröst samt att det kommer vätska ur samma bröst (några droppar gul/vit grumlig vätska) då jag haft pms-spända bröst. Övrig tid i menscykeln kommer ingen vätska. Ska nu få komma på en kompletterande undersökning med ultraljud och är nu såklart jätteorolig att det är cancer. Är 35 år och har inte bröstcancer i min nära släkt. Hur stor är risken att de har hittat cancer eftersom att de vill göra ultraljud?
Kompletterande undersökning med ultraljud efter mammografiHej! Jag är 25 år och har upptäckt röd/bruna små märken av min bh bygel på båda sidor av brösten. Så igår kände jag lite runt omkring där och då upptäckte jag 1cm slät, rörlig , oöm knöl på sidan av bröstet. Kände även på andra bröstet och där är det också en knöl fast mindre, kanske 2ml. Kan dessa knölar kommit av att bh suttit åt? Har tidigare sökt på vårdcentralen för en knöl jag har under hakan, 0,5cm. Som dom sa var en svullen lymfkörtel. Hur ska jag gå tillväga?
Knölar på sidan av bröstetHej!
Jag har en smärtsam, 2x4 cm knöl i vänster bröst som jag ska in på mammografi med om två veckor. Den kommer med skarp smärta i bröstvårta, svullen, smärta och svullen i armhålan och klar vätska från bröstvårtan. Jag är 24, och min mamma hade agressiv bröstcancer tidigt. Hur troligt är det att det här är elakartat?
Jag har också sen jag fick den varit småsjuk, med feber och halsont i perioder.
Smärtsam knölHej!
Jag är 46 år och har idag märkt att jag har läckt en klar vätska från mitt högra bröst. Såg det i en sport-bh och min vanliga bh.
När jag klämde lite på vårtan kom det lite grann.
Blir såklart nojig! Ska jag uppsöka läkare eller avvakta och se om det går över eller vad kan detta bero på?
Vätska från ena bröstetHar noterat ett blåmärke storlek en ärta symetriskt vä bröst .Har lätt att få blåmärken Använder Cortison spray för min astma .. Senaste veckan lite drygt . Ingen knöl eller något avvikande noterad .
senaste dagarna har det börjat att få gula kanter .
Senaste mammo 1 1/2 år sedan .
Har haft en cysta i ett av brösten för flera år sedan . Dock ofarlig .
Hur skall jag tänka ?
Funderingar kring !!!Hej!
Efter att man upptäckt cancer i bröst togs ett ultraljud och nålbiopsi från lymfkörtel i armhåla som var misstänkt. Fick detta till svar men förstår inte riktigt innebörden. Kan ni översätta åt mig och gärna en förklarande text som tex, den är hormonkänslig och detta innebär att...
Har läst om HER2 som antingen positiv och negativ samt trippelnegativ. Vilken form är min?
Svaret från biopsi bröst: Togs en stansbiopsi där PAD nu visat adenocarcinom, ER- och PR-positiv, Ki-67 17 %, HER-2 2+ (ISH inte är färdig). Enligt svar lobulärt växtsätt.
"Bröstpanel från stansbiopsi: ER 100 %, PR 99 %, Ki-67 17 %, HER2 2+ men negativ ISH, ingen amplifiering och alltså HER2-negativt status."
Har nu gjort en skiktröntgen av överkropp för att se om det fanns metastaser på andra ställen. Svaret var detta: "Enstaka gränsstora lymfkörtlar i vänster axill men i övrigt inget metastasmisstänkt. Hepatomegali. Diffus väggförtjockad urinblåsa."
Avseende leverförstoringen står det att den är förstorad upp till 19 cm i kraniokaudal riktning. Har RA och tar Metotrexate samt Roactemra + många andra mediciner också. Undrar om det är mest troligt att det beror på läkemedel eller om det kan vara cancer som spridit sig dit.
Tack på förhand!
Tacksam hjälp , tolkning av biopsisvarJag har senaste månaderna börjat få stickande känsla under bröstvårtan och även i bröstet. Jag har för ca 2 år sedan gjort mammografi i samma bröst pga känsla att de är hårdare och större än de andra bröstet (dvs ingen specifik knöl). Vid denna tidpunkt hade jag slutat amma ca 4-6månader innan, men hade fortfarande mjölk i brösten. Vid denna mammografi och ultraljud såg man ingen knöl, de sa bara att jag hade fler körtlar i de bröstet. De är alltså nu samma bröst som börjat göra ont. Det är mest innan och under mens, men även en dov smärta/brännande/stickande emellan mensperioden. Jag känner fortfarande ingen knöl, men de bröstet känns i allmänhet knöligare än de andra. Kan detta vara något jag åter igen måste göra mammografi för? Är detta ett vanligt symptom för bröstcancer? Jag är 35 är gammal.
Stickande, brännande smärta i ena bröstetHej, jag har som en liten finne i huden på vänster sida om bröstvårtan. På den bröstvårtan har jag dessutom hyperpigmentering i nederkanten.
Den här finnen har suttit där i några månader nu. Ingen smärta och ingen klåda.
Jag har bara låtit den vara men sen några dagar tillbaka så känns det som det "rinner" ur bröstet men ingen vätska kommer och då började jag tänka på helheten på detta bröst. Är 50 år och var på Mammografi september 2024
Utslag