Visar 10 av 6254 träffar
2022-10-21
Hej på er. Mitt namn är Peter och jag har en Ukrainsk mamma boende i min stuga (Sverige) sedan slutet på Augusti. Jag gave hennes familj husrum i Budapest redan från början av Mars så vi det här laget så känne rjag henne väl och de har blivit lite en bonusfamilj utöver min vanliga :-)
I Maj berättade hon för mig att hon hade vad som tidigare i alla fall bedömts vara godartade tumörer men hormonbehandling har inte hjälpt så det beslutades att brösten skulle opereras i Februari i år. Detta skedde inte då hon fick fly undan kriget.....hon anlände till Budapest den 4e mars och jag gav henne och hennes 3 små barn husrum efter en kontakt i en lokal facebook grupp.
Jag ville hjälpa henne att få vård i Ungern men jesus ....jag kan knappt det svenska vårdsystemet och jag förstod absolut noll av Ungerns system. Hon verkade få hjälp av någon annan på röda korset i Ungern.....men det verkade inte hända något där heller tyvärr och då beslutade jag mig för att flyga hit familjen istället. Så nu sedan 23e Augusti bor de i min stuga. Det mesta har fallit på plats, mammografi gjordes igår den 17e Oktober och nu inväntar vi resultat som sägs ta 2 veckor.
Och här kommer frågan som ni kanske kan ge svar på. Olha säger att hemma i Ukraina så amputerar man bröst på löpande band....man behöver inte ha cancer diagnos. I Sverige lär vi inte göra på detta vis och här är det bara amputation om man har cancer. Detta stressar henne för att hon då tänker att så länge brösten är kvar så är det bara en tidsfråga innan hon får bröst cancer.
Som det är nu så äter hon smärtstillande hela tiden för att det gör ont och så kan hon ju inte leva och jag har svårt att tänka mig att det är såhär kvinnor med godartade tumörer lever permanent i Sverige knaprandes smärtstillande dag ut och dag in.
Nu om det visar sig att hon har fått cancer så blir det väl amputerat m.m. MEN vad händer om hon inte har Cancer? Gör vi någon åtgärd på detta? kan man amputera ändå? Borde hon skynda sig tillbaka till Ukraina och ta bort brösten?
Hon påpekar att tumören eller tumörerna har växt med 3 cm de senaste 7 månaderna. Jag själv är ingenjör så jag vet att jag inget vet om detta ämne.....men skulle gärna få information som jag kan dela med henne :-)
Donerar gladeligen mer när min utgift för familjen är mindre och tackar för er insats att sprida kunskap m.m. :-)
Mvh Peter
Hej!
Jag vill börja med att ge dig en eloge för ditt engagemang. Det är väldigt bra att man nu har påbörjat en utredning. Som du skriver opererar vi absolut inte bort hela bröst utan att det finns en cancer eller att man har en kraftigt förhöjd risk att få cancer (ärftlighet). Jag hoppas att din skyddsling får bra information med tolk när provsvaren är klara, så att hon, om det visar sig att det är godartat och inte är någon förhöjd risk att få bröstcancer i framtiden, kan känna sig trygg med att man inte opererar bort brösten. Om det är godartade förändringar kan man ibland ändå operera bort själva förändringen om man har ont av knölen eller om den har växt mycket. När det gäller flyktingar är det dock lite andra förutsättningar, då man bara ger vård "som inte kan anstå", och om det då inte är något farligt kanske man inte har möjlighet att göra ingreppet.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svarHej!
För yngre, premenaupausala kvinnor som tillexempel står inför en 10 år lång endokrin behandling verkar det föreligga stora risker för senbiverkningar och sekundära biverkningar som påverkar livet negativt. Vet man något om hur vanligt det är med olika hälsorelaterade problem senare i livet för den här patientgruppen?
Information om potentiella direkta biverkningar som värmevallningar, att alla inte får alla biverkningar, att man måste pröva och se vad som händer, och "vi tar det som det kommer, allteftersom" räcker ju inte i så fall.
Om det finns risk för permanenta eller kroniska sjukdomar och hälsoproblem på lång sikt så borde väl läkarna informera om hur stora de riskerna är, tillsammans med patientens absoluta riskminskning för återfall med behandlingen - hur ska patienterna annars kunna ta ett informerat beslut kring om de tycker att riskerna för sekundärbiverkningar och senbiverkningar är rimliga mot vad de vinner med behandlingen?
yngre med endokrin behandlingHej!
Jag har hört att Moringa i tablettform skulle kunna hjälpa en att bl a få ner kortisolet. Finns det något bevisat som talar emot att ta det om man haft Her2 negativ bröstcancer?
Moringa i tablettform om man haft bröstcancerKan man känna av biverkningar mer eller mindre om man bytar "fabrikat" på tamoxifen. Känner mig orkeslös och trött efter att ha bytat.
TamoxifenHej!
Kan jag ta marint Collagen mot ledvärk när jag behandlas med Tamoxifen Ebb? Jag har även Ganapentin?
Tacksam för svar🌸
Marint CollagenEfter att ha fått 6 behandlingar med cellgifter sommaren 2024 så fick jag problem med domnande/pirrande fötter, främre delen. Nu upplever jag att dessa känningar sakta förvärras med tiden. Det är värst på nätterna och ibland är det svårt att sova. På dagtid märks det inte lika mycket. Finns det nånting jag kan göra för att motverka detta?
Ang. fotproblem efter cellgifterHej! Kan jag ta viktminskningspreparatet Mounjaro om jag haft trippelnegativ bröstcancer? Jag är klar med cellgiftsbehandlingen, operation och strålning. Har 3 doser immunterapi kvar var sjätte vecka. Ökar jag risker för återfall eller påverkar det inte?
Risker med viktminskningsmedelHej, opererades i mars blev strålad och har ätit letrozol sedan dess. Nu har jag haft fyra urinvägsinfektioner som medicinerats med ab sedan i juni. Har gjort dt på njurar och även cystoskopi ua. Kan detta vara en biverkning av letrozol?
FunderingHej, har fått detta i min journal. Op 22/7 gick bra och är klar med superfint resultat. Sedan står detta:
I PAD från mastektomi ses utbredd DCIS av kärngrad 3 med övergång i invasiv cancer NST närmast NHG 2 och största mått 2 mm. Totalt extent 70 x 47 mm. Radikalt opererad. ER 0%, PR 0%, Ki-67 20%, HER2 2+ ISH negativ. Sentinel node biopsi höger axill visar 4 lymfkörtlar utan hållpunkter för metastas. I en av lymfkörtlarna ses isolerade tumörceller. (0/4, ITC+).
Från MDK: Konferensen bedömer att patienten är färdigbehandlad. Ingen indikation för adjuvant behandling. Noterar dock osäkerhet med hänsyn till mikroinvasionen med flera foci i ett stort område med DCIS. Trippelnegativ biologi som dock inte når upp till mer än grad 2. Ingen indikation för kemoterapi finns men denna osäkerhet kan diskuteras med patienten.
Vad skulle nästa steg kunna vara?. jag får själv avgöra om jag vill ha cellgifter, men min fråga är biter det?
Försöker hitta någon som varit med om liknande.
Har du några inspel som kan hjälpa mig i mitt beslut
Hur ska jag tänka när läkaren säger att jag är färdigbehandlad, men jag kan få behandling om jag villHej! Undrar om ingefärashots ska undvikas pga slår ut tamoxifen eller om det som antioxidant ska undvikas vid hormonell bröstcancer?
Ingefära shots52 år. Op innan jul och strålning därefter ej cyt. Tårtbitsop. Hormonkänslig. Invasiv lågaggressiv bröstcancer spridning till 2 lymfkörtlar, tog ut 13 st. Behandling med anastrozole och zoledronsyra. Rygg o ledvärk sedan unga år. Värre med Anastrozol ffa efter då varit still en stund känns som att leder ”rostat ihop” . Då kommit igång helt ok m Ipren o Alvedon. Vill inte byta medicin då det kan bli andra värre biv jag inte vill ha.
Min fråga: är det ok m kosttillskott som Omega 3 eller ex vitaproe? Fick på strålningen höra att det kommit ny forskning som ev visar att antioxidanter o omega 3 gynnar en ev cancertillväxt om det skulle finnas nån cell kvar nånstans. Pratat m min kontaktsköterska som ej vet. Har ni nåt tänk kring just dessa eller finns nåt annat kosttillskott för lederna som ni kan tipsa om. Tack på förhand !
Ledvärk /omega 3