Visar 10 av 6148 träffar
2020-01-05
Hej! Jag har behandlats för multifocal invasiv bröstcancer hö sida. Två lymfkörtlar är bortopererade varav ena portvaktskörteln samt hela bröstet. Operationen var 1 aug 2018. I min vårdplan står det att jag ska få Zoledonsyra behandling efter cellgifterna och strålningen. Jag tar även Tamoxifen och inj Zoladex. När jag frågade doktorn på SÖS om behandling med Zoledonsyra så hon bara Äsch den behöver inte du. Nu läser jag på er hemsida att den hjälper inte bara för skelettet utan också mot spridning av cancer. Då undrar jag vad tror ni var orsaken att doktorn så att den inte behövs? Jag hade 5 härdar i bröstet vara av den största var 4.3 cm. Jag är orolig att den unga AT-läkaren gjorde ett misstag.
Jag förstår att det verkar förvirrande med två olika besked. Så här är det: Indikationen för zoledronsyra gäller de kvinnor som var postmenopausala när de fick sin bröstcancer. Det var inte du. Man har i studie visat att postmenopausala kvinnor som fått cytostatika för sin bröstcancer har nytta av zoledronsyra i tre år ( 6 infusioner) Dessa kvinnor får med den behandlingen en minskad risk för återfall ( endast några procents nytta) men i och med den studien erbjuds dessa kvinnor zoledronsyra. Man har i studier inte sett samma nytta av zoledronsyra för kvinnor som var premenopausala vid insjuknandet och därför ingår inte den behandlingen som standard. Ibland ger man dock zoledronsyra ändå tex om en premenopausal kvinna får behandling med zoladex och aromatashämmare. Syftet är då att minska risken för benskörhet.
Elisabet Lidbrink
Överläkare och onkolog, Radiumhemmet, Karolinska Sjukhuset, Stockholm
Dölj svarÄtit Letrozol i ett år (av 5). Är 58 år. Gjorde ett tre veckors uppehåll och då mådde jag fantastiskt. Nu är jag tillbaka i ledvärk och fatigue. Bentäthetsundersökningen var bra.
Läkaren tycker att jag ska byta till Tamoxifen. Men jag är tveksam. Inte lika starkt skydd och biverkningar som skrämmer mig mer, som lungemboli. Är det inte bättre att känna sig skruttig i 4 år till.
LäkemedelsbyteHej, Jag har en fråga angående mina provsvar , jag behandlades för 7år sedan för hormonell bröst cancer med metastas i portvakt körteln just nu är jag i stabil remission, jag har inte fått dropp behandlingar intravenöst för att stärka skelletet utan min onk skrivit ut istället Kalcium D forte 500/800 vilket jag tagit under alla dessa år. Nyligen tog jag prover visar att mitt kalciumvärde förhöjt Kalcium totalt 2,65 Kalcium joniserad 1,31 PTH 3.0 och fosfat 1,0 Kan jag fortsätta ta mina kalcium och vitamin D eller måste göra ett uppehåll, min onkolog är inte i tjänsten nu, Åldern 50++ lagom osteoporos finns , Tackar för svar ! Elen
Frågan om provsvarÄter kapicetabin omgång 5.Har väldigt biverkningar, men nu har börjat tappa ögonfransar. Har inte fått någon information om att hår skulle påverkas av denna behandling . Kommer övrig behåring påverkas?
Fundering kring biverkningarMin väninna i Nordmakedonien har opererats för bröstcancer för ca 3 v sedan - nu har hon börjat kemoterapi och har en kombination av dessa läkemedel Doxorubicin och Cyclophosphamide. Hon ska få 4 behandlingar. Är detta en god väg framåt enligt svenska standarder?
De har fått betala operationen själva (4000 Euro) då deras offentliga vårdsystem inte fungerar.
Kan det finnas ekonomiskt stöd att söka?
KemoterapiÄter Letrozol och tar Zoladex utifrån hormonell bröstcancer. Har nu fått Blissel utskriven utifrån torra slemhinnor. När jag läser på blir jag orolig om det är riskfritt att ta?
Tacksam för svar!
BlisselGår det bra att ta Taurin när man har hormonberoende bröstcancer. Har fått cellgifter, opererats med tårtbitsoperation och axillutrymning, ska strålas och ta Tamoxifen i 5 år, därefter aromatashämmare i 5 år och Verzenios parallellt med Tamoxifen i 2 år.
Taurin kosttillskottHej! Jag tar Tamoxifen och undrar om det går bra att ta omega-3, D-vitamin, kreatin, L-teanin och Magtein (magnesium L-threonate)?
Jag undrar även om riktlinjer ändrats och det numera anses bra för alla som tar antihormoner att fortsätta längre än fem år. När jag startade för 4 1/2 år sedan sades det fem år med eventuell förlängning. Och är det i så fall bra att byta till annan medicin än tamoxifen (äggstockarna gick i pension för fem år sedan). Jag har frågat min doktor om byte men får bara till svar att jag får byta om jag vill. Hur ska jag kunna veta vad som blir bäst… Jag känner att det är upp till mig att läsa på och det är jättesvårt och känns otryggt.
Kosttillskott och tamoxifenHej!
Jag fick cytostatika för 12 år sedan och mina fransar har aldrig riktigt kommit tillbaka. De är bara några millimeter långa, tunna och glesa. Det kan låta som en liten sak, men det påverkar och jag saknar något som ramar in ögat. Mascara fäster inte.
I bland annat USA finns bimatoprost godkänt som behandling för glesa fransar, och det skrivs ut på recept. I Sverige finns samma läkemedel, men bara som ögondroppar mot grönstarr. Som patient upplever jag att det är svårt att ens ta upp frågan med en läkare, och jag känner inte till någon som erbjuder det.
Mina frågor är:
Varför används inte bimatoprost för fransar efter cancerbehandling i Sverige, när det görs i andra länder?
Vart kan man vända sig om man vill få hjälp med det här?
Jag tror att fler än jag känner igen sig. Fransar och ögonbryn är en stor del av hur vi känner igen oss själva, även långt efter att behandlingen är slut.
Tack!
Varför skrivs inte bimatoprost ut för fransar efter cytostatika i Sverige?Hej, jag har hormonkänslig cancer, gjort mastektomi, 20 strålning och nu Verzenios i 2 år samt Anastrozol, Jag ska också få Zoledronsyra 6 ggr, ännu inte påbörjat.
Jag har opererat bort en visdomstand som strulat innan jag ska få Zoledronsyra, min andra visdomstand har aldrig strulat och sitter nära nerven, så jag vill helst inte ta bort. Måste man ta bort visdomstanden om jag aldrig haft problem av den? Är det regel snarare än undantag? Tack på förhand!
Zoledronsyra och borttag visdomstandHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomi