Visar 10 av 5920 träffar
2020-01-05
Hej Elisabeth!
Jag skrev innan jul och var orolig o fick svar så snabbt vilket underlättade!
Tyvärr besannades mina farhågor, dock blir jag inte klok på diagnosen.
Jag har tagits upp på två olika MDK med olika läkare, onkolog, radiolog etc...
På den första löd:
BRE 6/grad 2
ER 50%, Pr 40-50%, ki67 12, Her +2 på den ena tumören o från andra biopsin hade de inte tillräckligt material.
Deras beslut blev, lite beroende på Her2 positivitet eller inte, neoadjuvant cyto, masektomi med direkt konstruktion...
Jag var där på ompunktion o efter den kom följande diagnos:
Detta gäller båda tumörerna..de informerade inte ang ER, Pr, Her2 denna gång...
Stark misstänkt DCIS grad 2 med comedonekros.
Masektomi med direktkonstruktion...
Kan det ändras så mycket? För vad jag förstår kommer jag i detta fallet inte behöva varken cytostatika eller strålning nu.
Är givetvis jättelättad då detta innebär en betydligt bättre prognos överlag men också gällande sjukskrivning osv men samtidigt oroar det mig att de nu kanske ”missar” något.
Kommer de analysera tumörerna på nytt efter operationen?
Gör man något åt det friska bröstet under operationen?
Jag är 35 år o har ammat 3 barn så att ha ett bröst med implantat o det andra betydligt mer hängande o utan kommer onekligen göra skillnad. Egentligen vill jag inte bry mig, vill bara bli av med ”tumörerna” men samtidigt inser jag
nog kommer må dåligt över ett dåligt resultat...
Onekligen lite röriga besked - det avgörande i ditt fall blir analysen efter att hela bröstet tagits bort- det kommer att ge klart besked. Om man då hittar mer än cancer in situ dvs en invasiv cancer kan man överväga att ge cytostatika ( beroende på storlek, grad mm) efter operationen. Det är inte sämre än att ge före operation. Jag tycker absolut att du skall få en direktrekonstruktion. Man gör troligen inget åt ditt friska bröst i samband med rekonstruktionen men ibland behöver man korrigera det kvarvarande bröstet så att det liknar det rekonstruerade. Bröstcancer hos en 35 årig kvinna bör utredas med gentest. För de kvinnor som har ärftlig bröstcancergen kan mastektomi av kvarvarande bröst bli aktuellt
Elisabet Lidbrink
Överläkare och onkolog, Radiumhemmet, Karolinska Sjukhuset, Stockholm
Dölj svarHej !
Undrar bara hur hormon behandlingar tex hormonspiral ,hur det påverkar brösten .är det möjligt att dess verkan kan göra så att små knölar och knutor uppstår ? Och stämmer det att hormonspiral kan påverka hur pass bra bild de kan se på mammografi?
Hormonspiral ,mammagrafiMamma har opererat bort en bröstcancer (tårtbit). Hon ska få strålbehandling.
Hjälper melatonin som skydd mot strålskador och biverkningar?
Hjälper melatonin mot strålskador?2026-05-05
Hej. Jag mastektomerades för lobulär cancer G2 NO dec 2024 och har stått på Letrasol sedan dess. Bytat till Exametasone Stada. Haft mycket biverkningar bl a fått osteopeni, vallningar, libidominskning och smärtor. Nu sedan januari smärtor i händerna med fingersvullnad och svårt sträcka/böja fingrar och svagt grepp. Dessutom vandrande smärtor i stora leder och muskler.
Mina frågor är:
Den inflammatoriska aktivitet som uppenbarligen försiggår, är den bestående/ leder till kroniska skador på leder/ligament/muskler?
Om jag slutar med antiöstrogenbehandlingen, hur förändras min prognos avseende metastaserande sjukdom?
Jag tycker min livskvalitet påverkas mycket negativt av medicineringen.
Mvh Ester
Biverkningars följdverkningar2026-05-05
Har precis fått min 6:e och sista injektion med zoledronsyra. Häromdagen bröt jag av en tand och väntar nu på att få en krona insatt. Har nu en molande värk i käkarna och undrar;
- Hur visar sig käknekros?
- Kan tandläkaren upptäcka det?
- Vart ska man vända sig om man är orolig?
- Kan man själv kontakta käkkirurg på sjukhuset eller måsta man ha en remiss? I så fall; vem skriver ut en remiss?
- Hur behandlas käknekros?
Käknekros2026-05-05
Äter tamoxifen sedan 5 månader. Har biverkningar oro sover dåligt förstoppning dålig koncentration snurrig. Min cancer var inte spridd. Operade bort tårtbit o sedan 5 dgr strålning. Har nu uppehåll på 1 månad i samråd med kirurg. Vad är riskerna att avsluta Tamoxifen ??? Kan man äta mindre dos ??
TamoxifenHej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Stor rodnad på bröstHej. Är en kvinna på 40 år som blivit återkallad till mammografin, Skriver in vad som står i min journal för kontext.
Kl. 24-13 i vänster bröst ses med hjälp av ultraljud en ungefär 9-10 mm stor något lobulerad lågekogen förändring av oklar genes. Punkteras med mellannål i ultraljudsledning. I vänster axill ses en prominent lymfknuta med cortex på 4 mm, punkteras med finnål.
Svar via Bröstmottagningen.
Kod M -/3
Kod U -/4
Vad menas med cortex? Är kod u-4 den näst högsta misstankegraden om malignitet?
Vad betyder det?Hej.
Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Hej!
Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar ADH/DCISHej.
Jag gjorde biopsi för microcalsifikationer för snart 4veckor sedan. Pratade med unilabs i tisdags morse och då sa de att provsvaret kommit in och bearbetades. Men sedan gick veckan och ingen hörde av sig. Kundtjänst där kan inte säga vad provsvaret säger och de lovade att någon från mottagningen skulle ringa men sedan gick tre dagar och ingen hörde av sig alls. Inget på 1177 heller. Är det rimligt att de kan sitta på ett ev malignt provsvar så länge utan att kontakta mig?
Kommunikationstid från inkommer provsvarHej! Fick båda brösten borttagna 2016 i augusti och behandlades neoadjuvant. Därtill 25 ggr strålning på höger sida, där en 10 cm stor tumör fanns, doch portvaktskörtlar var angripna och blev också utrymd. 10 år senare har jag brännande smärta och ömmar i hela detta område. Tycker också att höger sida " dragit in sig". Kan man få cancer igen på denna högra sidan. Vänster strålades inte då tumören var mycket liten.
Årerfall