Visar 10 av 6183 träffar
2022-12-05
Hej,
jag vill gärna ha hjälp att tolka anteckningarna i journalen (klistrar in nedan).
"47-årig kvinna opererad 27/9 med PME + SN vänster bröst på grund av 25 mm stort område med mikroförkalkningar. PAD visade då en 10 mm stor invasiv duktal cancer histologisk grad 2, östrogenreceptor 3 %, progesteron 0 %, HER2-positiv och Ki67 på 24 %. Friska sentinel nodes. Ej radikalt opererad mot duktal cancer in situ.
Re-opererad med utvidgad PME 1/11. PAD redovisas med fynd av duktal cancer in situ med utbredning på 24 mm, grad 2-3 med kalk, nekros och apokrina drag. Snäv marginal mot gultuschad resektionsrand men bedöms vara radikalt opererad."
- "Snäv marginal" låter inte så betryggande, allra helst som jag opererades en andra gång just för att få bättre marginal - kan/bör jag försöka be om en 3:e operation?
- Från början trodde man att det bara var för-stadie, men så var det ju inte. Borde man inte göra skiktröntgen för att se att det inte redan finns en spridning?
Efter operation(erna) har jag fått besked att jag kommer att få cytostatika-behandling, samt strålning. Jag har lämnat blodprov och gjort en EKG-undersökning. Nu har jag också blivit kallad till ultraljudsundersökning av hjärtat. Är det standard, eller beror det på att EKG och/eller blodprover har visat på något avvikande?
3 av blodproven låg utanför referensramarna.
B-trombocyter: 428
P-Kalium: 4.5
P-bilirubin: 4
Hej, jag utgår från att du ställer samma frågor till din doktor. När det gäller radikaliteten så är det förstås en litet trist formulering, men bedömningen är entydigt att radikaliteten är tillräcklig. Du kan sju fråga, men jag tror att de kommer att hålla sig till denna bedömning. Även de ytterligare behandlingar du ska ha kommer att på ett tydligt sätt motverka återfall i bröstet kemoterapin, trastuzumab och strålningen nämligen. JAg skulle säga att det är bra om du kommer igång med den behandlingen nu, en ytterligare operation skulle fördröja den saken ordentligt. Ultraludsundersökning är standard i denna situation då du ska får HER2-riktade antikroppar (trastuzumab). De avvikande värdena är inte något som signalerar oro för spridning på något sätt. De är helt marginellt avvikande, när man tar många prover ser man ofta att det kan vara så. När det gäller kalium kan det även vara så att om du är svårstucken, kan det förhöjda värdet ha med det att göra, ibland läcker det ut kalium från friska blodkroppar som går sönder i samband med provtagningen. Sannolikheten att en skiktröntgen ska visa något tecken till spridning är i ditt fall så låg att man inte rutinmässigt ska göra en sådan undersökning. Jag för min det tycker att det ser bra ut för dig! Du har haft en liten HER2-positiv bröstcancer som efter adekvat behandling har utmärkt prognos!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Min anhörig har fått bröstcancer. Inledningsvis konstaterades en knöl i bröstet. Relativt stor. Två metastaser, den ena i armhålan i en lymfkörtel och den andra i höjd med nyckelbenet.
Hon har genomgått cellgiftsbehandling i tablettform under två perioder. 3 veckor med tabletter, en vecka vila. Gånger tre. Och så en sådan till. Med goda resultat.
Nu har hon efter CT fått återbesök och det är nu det blir otydligt. Vi förstod det som att det var operation som gällde näst, men nu har hon blivit remitterad till MR, mammografi och ultraljud och sen bedömning av kirurger. Tiderna är inte bokade ens. Min fråga är om det där rätt. Varför gör man inte en MR direkt inför återbesöket? Varför behövs det mammografi och ultraljud nu? Varför prioriteras hon inte när det är så allvarligt? Borde hon inte ha fått gå raka vägen till de här undersökningarna? Nu känns det som att det kommer att gå flera veckor innan hon kommer vidare. Tänk om cancern sprider sig. Jag känner att man som anhörig alltid måste kolla och dubbelkolla allt. Allt ifrån ett remissen verkligen skickats och att ens anhörig får rätt behandling. Ska det verkligen vara så?
BehandlingHej!
Jag har ätit Letrozol i 4,5 år utan biverkningar. Detta efter operation, cytostatika och strålning. Jag skulle gärna vilja fortsätta med Letrozol ytterligare några år eftersom medicinen är min ”snuttefilt”. Min läkare säger dock att förlängd medicinering skulle göra mer skada än nytta och vill inte förnya mitt recept. Jag hade dock en en bröstcancer med skyhögt KI värde och grad 3. Tumören var 12 mm uppblandad med DICS 11x7 mm, 7 friska lymfkörtlar , ER och PR positiv, misstänkt kärlinväxt, grad 3. KI67 80, Her 2 2 (ej amplifierad enl SISH.
Hur bedömer ni nyttan av en förlängd medicinering med Letrozol i mitt fall?
Tusen tack på förhand!
Nekad förlängd medicinering LetrozolHej! Det är standard behandling med 14 kurer Kadcyla efter trippelpositiv bröstcancer utan komplett pcr efter operationen. Jag undrar hur många kurer är det minsta antalet man kan få för att reducera risk för återfall eftersom man kan få biverkningar och påverkan på lever och hjärta och då vara tvungen att avsluta behandling. Jag har klarat 7/14 än så länge.
Tack för svaret!
Hej. Det går inte riktigt att svara på. Vi vet att 18% avbröt behandlingen med Kadcyla pga biverkningar (fler än de som fick enbart trastuzumab) i studien som ligger till grund för rekommendationen. Det går inte att svara på om det finns någon gräns för vad som är "minsta antalet effektiva kurer", om det fanns det skulle vi använda färre kurer. Vi satsar mot 14 behandlingar, vilket ändå många klarar av.
Dessutom är varje individ unik, alla kanske inte behöver lika många kurer (??) men vi har idag inga verktyg som hjälper oss att individanpassa, förutom pCR eller inte.
Många av de i studie, som fick avbryta Kadcyla pga biverkningar, fick sedan "bara" trastuzumab istället, vilket även det är en bra behandling. När vi ger en förebyggande behandling är det viktigt att hela tiden värdera biverkningar, risker och vinster. Det man ofta gör (tex om det är leverpåverkan) är att anpassa (sänka) dosen. Om det inte hjälper avbryts behandlingen. Om man inte har tex hjärtpåverkan kan man fortsätta med trastuzumab enbart.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Kadcyla - antal kurerHej, jag undrar i vilken utsträckning man har rätt till rehabilitering efter färdig behandling och var det regleras. Verkar vara väldigt olika beroende på vilken region man tillhör.
RehabiliteringHej! Jag hade upptäckt en knöl i sidan av bröstet över en månad sedan, den är fortfarande där. Jag är femton och därför tror inte att det är något seriöst men ändå känns lite läskigt och jag undrar om det kan vara bröst cancer? Vad ska jag göra? Knölen är små och först var den som en kula men tappade formen nu, och den rör sig lite.
Knölen i bröstet, hjälp!Hej jag har sen en tid tillbaka knölar i mitt bröst, dom kollades upp som godartade och jag skulle ha koll så dom inte växer eller andra symtom. Nu ikväll upptäcker jag att det kommer dels gulaktig vätska från brösten, men från detta bröstet med knölar kommer också blodaktig vätska. Jag undrar såklart om detta är något allvarligt.
Blodsktig vätska från bröstetCa år 2000 läste jag någonstans om en ny metod där bröstet läggs i en tratt liknande apparat och att det under 2021 skulle finnas en prototyp på Sahlgrenska Universitetssjukhuset. Hur har det gått? Varför hörs det ingenting om detta? Jag har prövat mammografi men fick avbryta pga smärta och skulle bli väldigt glad över ett smärtfritt alternativ, samt många med mig. Hade det handlat om män så hade det otvivelaktigt varit annorlunda.
Hej
Det finns inte något färdigutvecklat smärtfritt alternativ till mammografi, som har testats fram på Sahlgrenska, som kan användas. I övrigt har jag inte någon information om metoden du beskriver.
Det är tråkigt att mammografiundersökning är smärtsam. Anledningen till att man behöver pressa ihop brösten en kort stund under undersökningen är dels att mindre strålning kan användas vid bildtagningen, och dels att vävnaden avbildas på ett bättre sätt så att man får en säkrare bedömning.
Jag ser inte detta som en fråga som handlar om att kvinnor blir missgynnade jämfört med män. Tvärtom satsar ju samhället stora resurser för att upptäcka cancer tidigt hos kvinnor.
Det kan vara bra att prata med sköterskan innan en mammografiundersökning om att du är rädd för smärtan. Ibland kan vissa anpassningar göras så att undersökningen går bättre. Ofta är det också så att undersökningen blir mindre smärtsam med åldern, kanske på grund av att bröstvävnaden blir mer fettrik. Så det kan vara värt att prova igen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Alternativ till mammografiHej, Jag tillhör Region Dalarna. På uppföljningen av mammografin i maj sa radiologen att den cancer jag har är svårast att upptäcka på mammografin och endast 3D mammografi och AI fungerar, vilket inte Region Dalarna kan erbjuda.
Förra våren vid diagnos syntes bara en tumör, men visade sig senare att jag hade fyra till som inte syntes på mammografin.
Sedan i somras har jag ihållande smärtor som tilltagit i det opererade bröstet. Ska nu göra ny mammografi, men vad kan det visa när det redan är gjort för ett par månader sedan.
Vill göra 3D Mammografi med AI, men vilka regioner erbjuder det?
Hej
Det stämmer att för en del cancerfall är tumören svår att se på mammografibilden. Det finns många faktorer som kan påverka, som hur tät bröstvävnaden är och hur vävnaden är fördelad i bröstet. Tidigare bröstoperationer. Vilken typ av tumör det är och var i bröstet den sitter, bland annat.
Att det enda som skulle fungera är 3D mammografi och AI låter dock konstigt. Jag undrar om det är någon typ av missförstånd.
Att göra en ny mammografi med anledning av dina besvär är rimligt. Beroende på hur mammografibilden ser ut kan det eventuellt vara rimligt att komplettera med en ultraljudsundersökning om det behövs för en bättre bedömning.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar MammografiFinns det några bra tips hur man kan motverka biverkningen kramp i ben och fötter som jag får av Tamoxifen. Nu har det blivit så mycket att det väcker mig på nätterna…
Tamoxifen / krampHej är det möjligt att använda viktminskningssprutor tex ozempic eller mounjaro samtidigt som Tamoxifenbehandling. Jag ska äta det i ett år till. Detta är min andra 5 årsbehandling då jag har haft bröst cancer i båda brösten vid med ca 10 års mellanrum. Jag har utretts på cancergenetiska och har en ärftlig sort ATM ?
Fundering kring viktminskningspreparat tillsammans med Tamoxifen