Visar 10 av 5946 träffar
2023-01-15
Jag har fått problem med min sexuella förmåga sedan påbörjad cytostatikabehandling. Detta är min första behandling och i övrigt mår jag ganska bra, tumören upptäcktes och opererades bort för tre månader sedan. Senare är även strålbehandling planerad.
Jag har hittills fått tre behandlingar med Docetaxel, ytterligare tre är planerade med en kombination av Epirubicin och Cyklofosfamid.
Jag har nu problem med minskad köttslig sexlust och uteblivna orgasmer. Jag blir upphetsad psykiskt och i huden samt bröstvårtor men könet är som stumt eller svarar med en lång fördröjning, likadant med lubrikationen.
Jag har svårt att få klara besked om ifall detta normalt återgår efter avslutad behandling eller inte. Vilka av dessa biverkningar kan eventuellt kvarstå efter avslutad behandling?
Är orsaken cellgifternas inverkan på äggstockarna eller något annat? Är det främst den sänkta östrogenproduktionen som påverkar?
Hur lång tid brukar det ta för äggstockarna att återgå efter avslutad behandling?
Mycket tacksam för svar!
Hej, tack för din fråga. Jag uppfattar att det är vanligt att lusten går ner under cytostatikaperioden vilket jag tänker kanske inte är så konstigt och ett resultat av kroppsliga såväl som mentala faktorer. Det finns även en effekt som jag tänker har med äggstocksfunktionen att göra. Cytostatikan, i synnerhet EC kan leda till att äggstockarna går i ide, eller i vissa fall inte återkommer. Sannolikheten för att cytostatika permanent stänger av äggstockarna ökar ju närmare det naturliga klimakteriet man är (= åldern). För en 41-åring kan äggstocksfunktionen mycket väl återhämta sig efter ett antal månader. Ibland vill man ju dock även ge det vi kallar för ovariell suppressionsbehandling, oftast zoladexsprutor en gång i månaden, och då fortsätter ju äggstockarna att vara avstängda så länge behandlingen pågår. Jag tänker att allt detta gör att lusten går ner och troligen blir mer svårväckt. Kanske kan ändå sex, under förutsättning att det inte gör ont, ändå vara positivt och givande för relationen och individen. Det blir väl på ett litet annat sätt, men det är säkert viktigt att inte ge upp eller sluta med intimitet och närhet. Du kan få ett bättre svar om du ber att få tala med en sexolog. Det tycker jag att du ska göra!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Jag är 46 år och tar letrozol och har gjort i 8 år. Jag har osteopeni.
Jag stelopererade min fotled i april 2025 och det läkte inte så fick göra om steloperationen i december 2025.
Bör man förebygga benhälsan inför en steloperation på fotled? Hur isåfall?
Letrozol/osteopeni och steloperation av fotledMin tumör 7 mm duktal tubulär HER2 1, ER100%, PGR<10%, Ki67 2% utan spridning har opererats bort.
Jag ska äta Tamoxifen i 5 år och undrar över om risken för biverkningar och försämrad livskvalitet i min ålder 72 är värd att ta. Vad är återfallsrisken utan behandling? Hur mycket minskar behandlingen återfallsrisken med Tamixifen?
Funderingar kring nödvändighet av tamoxifenbehsnelingHej! Jag hade bröstcancer (hormonell) somnat opererade 2015 och har ätit tamoxifen i 5 år och även opererat bort äggstockar (eget val).
Jag är 50 år och har testat det mesta som inte innehåller östrogen och inget fungerar. Lider av torrhet och smärta vid samlag. Hur ska jag tänka kring Vagifem? Har fått info att det är ok att använda detta då det verkar lokalt.
Kan jag ta vagifemÄter Letrozol efter cancerbehandlingen. Som jag fattade det tar det bort östrogen-hormonet. Tar de bort även andra hormoner? Har fått en ny medicin som ökar andra hormoner som rör sömnen! Blir lite fundersam! Tacksam för svar!
Undran om Letrozol.Hej
Jag har haft bröstcancer och genomgått cytostatika och strålning. Kan inte ta antihormonella preparat pga lång psykisk ohälsa. Nu när jag kommit i klimakteriet är min psykiska ohälsa ännu värre. Ångest, återkommande ”gråtattacker” och nedstämdhet. Är antidepressiva medel det enda alternativet? Har varit hos en gynekolog som inte vill skriva ut östrogen pga att jag hade hormonell cancer. Men vad ska jag göra när inget hjälper? Haft mörka tankar och mår inte bra. Tänk om östrogen är det enda alternativet som gör att jag mår bra igen? Det finns forskning som säger att östrogen hjälper mot psykisk ohälsa även om ”vissa gynekologer” inte har tillräckligt med kunskap kring detta trots att det finns mycket studier om detta. Vet att ni kanske inte kan hjälpa mig då ni inte är gynekologer men ger det ändå ett försök.
Klimakteriet, psykisk ohälsaNär jag fick min diagnos spridd TNBC för två månader sedan har man konstaterat att primär tumör sitter i vänster armhåla. Ingen påverkan på brösten. Är det ovanligt att primär tumör sitter enbart sitter i armhålan. Jag har läst att det kan finnas i armhålan men att det då handlar om spridning till armhålan från bröstet. Jag känner mig extremt ledsen över att sjukdomen spridit sig till lungorna. Min enda symptom var domningar och nervproblem under 1 års tid i vänster arm. Kan man tänka sig en annorlunda behandling när primär tumör sitter i armhålan istället för bröstet?
Jag är annars frisk drygt 50 år och inga andra hälsoproblem. Tumör väster axiall, 25 mm. ER 0, PR 0, HER2 1+, Ki 90%. Ingen BRCA-mutation. Jag svarar troligen bra på behandlingen med Paklixel och tagit 9 av 10 doser (känns som att tumören grymt ganska mycket och armen är inte längre svullen). Inga biverkningar av cytostatika. PET/CT röntgen av lungor om 3 veckor.
Är det ovanligt med primärtumör i armhålan?Hej,
Jag diagnostiserades okt 2023 med invasiv duktal cancer 26 mm, Ki medel, HER2 +, hormonkänslig, hö bröst, duktal CIS vä bröst nov 2023, op x 2 sen 3 EC 3 Docetaxel, strålning, antikroppsbehandling, hormonbehandling. Min fråga är vilken typ av hormonbehandling ni hade rekommenderat till mig och hur länge? Jag hade fortfarande regelbunden mens när jag diagnostiserades och min mamma kom i klimakteriet strax efter 50 och min syster vid 55 åå. Vänliga hälsningar och tack för ert engagemang
HormonbehandlingJag har neurologisk SLE och har nyligen blivit diagnostiserad och opererad för bröstcancer. Stått på östrogenplåster i 22 år pga ovariesvikt, efter strålbehandling mot ryggslut när jag var 35 år. Har slutat med plåsterna, men nu fått veta att jag ändå skall ta aromatashämmare Letrozol. Jag tog en tablett men fick dagen efter huvudvärk och yrsel, så avvaktar svar från reumatolog.
Läste själva att aromatashämmare kan trigga autoimmuna sjukdomar och är nu så orolig för att bli försämrad i min grundsjukdom. Finns andra alternativ om det visar sig att jag blir sämre av sådan medicin? Kan även tillägga att jag haft PCOS med lågt östrogen och förhöjt testosteron i unga år.
Såhär står det i min journal angående min bröstcancer. Kvinna opererad med PME med conal rotation och sentinel node vänster. PAD visade NST grad 2, största foci 10 mm, totalextent 60 mm. ER 100, PgR 60, HER2-negativ och Ki-67 1 %. Molekylär subtyp luminal A, ROR låg. Även DCIS med samma extent. Radikalt opererad. Fyra benigna sentinel node samt en mikrometastas i non sentinel node, således T1 N1 (mikro) luminal A.
SLE och bröstcancerUpptäckte en knöl i bröstet i början av mars. Opererades för bröstcancer 2017 och fick strålbehandling efter det. Började äta Tanoxifen men avbröt behandlingen i samråd med läkare då jag och min sambo ville ha barn.
Gjorde mammografi, ultraljud och vävnadsprov i slutet av mars. Det syntes inget på mammografin. På ultraljudet syntes en förändring i ärrvävnaden men läkaren tyckte att det såg ut just om ärrvävnad och att det såg snällt ut.
Har inte fått tid för återbesök än men läser följande på 1177, Corebiopsi: Recidiv. Invasiv duktal cancer. B5b
Sida: Vänster
Preliminärt BRE/NHG: 6, grad 2
Östrogen: 95% positiv
Progesteron: 100% positiv
Ki-67: 5,6% global score
Hercep-test: Upp till 70% kan motsvara score 2+, cytoplasmatiska bakgrundsartefakter stör. Resterande score 1+.
SISH-test: Pågår
AXILL HÖGER
Ultraljudssvar normalt
AXILL VÄNSTER
Ultraljudssvar normalt
RECIDIV
Lokalt
RADIOLOGISK METASTASUTREDNING
Ja CT-thorax och buk
Är väldigt orolig för att cancern spridit sig. Speciellt till lungorna. Har haft lite hosta av och till, känt att det varit tungt att andas emellanåt. Vad kan jag vänta mig nu? Gör man alltid CT av thorax och buk vid återfall ? Detta gjordes inte 1017z
Funderingar kring diagnosen och vad den innebär.