Visar 10 av 6113 träffar
2023-01-27
Hej! Vi har flera fall av BC i min familj. Jag fick diagnosen hormonkänslig BC i slutet av 2021. Då var jag 47 år och premonopaus. Jag genomgick partiell mastektomi och även axillutrymning eftersom jag hade 3 makrometastaser i portvaktskörteln. Det fanns inte någon metastas i de andra 19 lymfkörtlarna som togs ut. Jag har behandlats med dostät EC 90 och veckovis paclitaxel, strålning och sedan ett halvår månadsvis zoladex och anastrozol. Jag ska ha endoktrin behandling i 10 år. Jag fick en tyreoidit kort efter strålningen, antingen pga strålningen eller pga av den jobbiga förkylningen jag fick då, så sköldkörtelns hormonnivåer har svängt upp och ner sedan dess och nu får jag levaxin. Det togs andra hormonprover alldeles nyligen, med följande svar. (1) P—LH <0,1 IE/L (ref follikel: 1.9-13 IE/L, midcykel: 8.7-76 IE/L, luteal: 0.5-17 IE/L, postmenopaus: 16-54 IE/L). (2) P-Östradiol <70 pmol/L (ref follikel: 70-530 pmol/L, midcykel: 230-1300 pmol/L, luteal: 200-790 pmol/L, postmenopaus: <120 pmol/L). (3) FSH 24 IE/L (ref follikel: 2.5-10 IE/L, midcykel: 3.4-33 IE/L, luteal: 1.5-9.1 IE/L, postmenopaus: 23-116 IE/L). Jag ska göra samma prov om ett halvår och om ett år men något mer läkarbesök är inte planerat. Så nu undrar jag. Varför tar man dessa prover? Vad säger svaret? Kommer min endoktrina behandling ändras över tid beroende på hormonnivåerna? I vilken situation skulle man överväga att operera bort äggstockarna? Tack för ert fina arbete med svaren här och den stora kunskapsbanken de utgör. MVH E
Man vill ta proverna för att säkerställa att zoladex stänger av äggstockarna ordentligt, vilket är en förutsättning för att anastrozolen ska fungera. Och så verkar det vara. Det är ambitiöst av dina behandlade att ta dessa prover. I din situation tycker jag att man kan överväga att operera bort äggstockarna, du ska ha en så lång hormonbehandling att du inte realistiskt kommer att ha "nytta" av dina äggstockar. Man kan känna att det tar emot att genomgå en operation och bli av med äggstockarna men å andra sidan slipper du ta sprutor och prover.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?