Visar 10 av 6139 träffar
2023-03-20
Jag är en 62 årig kvinna som i september 2021 diagnostiserades med invasiv bröstcancer av duktal typ, efter att ha upptäckt en ca 20 mm knöl på höger bröst (belägen kl.8 ca 3 cm från mamillen). Redan i februari 2021 gjordes en mammografi inkl. ultraljud och biopsi av knölen, men då visade cytologin att den var benign.
I oktober 2021 opererades tumören bort (se svaren från PAD nedan) och jag fick genomgå daglig strålning i totalt 5 dagar och ska medicineras med Anastrozole i 5 år.
PAD av tumören visade följande:
Högersidig sektor, invasiv bröstcancer, radikalt. Max diameter invasiv cancer 16 mm. NHG-poäng 6, grad 2. ER 100 %. PR svagt 90 %. HER2 2+, ISH-analys har utförts.
20 invasiva tumörceller undersökta. Antal HER2-gensignaler 43. Genkopior i genomsnitt 2,15. Kromosom-17: 46. Signalkvot: 0,934. Polysomi av Chr17 noteras. Ej amplifierad. Ki-67: 18 %. Ingen kärlinväxt. Max diameter cancer in situ 0 mm. Tumöextent 16 x 16. Antalet invasiva tumörer 1. Radikalt 6 mm.
Sentinel node utan metastas.
Inför årskontrollen oktober 2023 gjorde jag en mammografiundersökning och den visade inga nya förändringar i brösten. Men för drygt 1 månad sedan upptäckte jag en ny knöl i mitt vänstra bröst (belägen kl.4). Inväntar en ny mammografiundersökning och är givetvis orolig för att det är ett återfall eller en helt ny bröstcancertyp. Mina frågor är:
1. Eftersom min knöl bedömdes malign ca 6 månader efter första kontrollen - kan det verkligen vara så att den var benign redan i februari 2021? Kan en felbedömning gjorts? Eller kan den på så kort tid utvecklats till malign?
2. Hur vanligt förekommande är det att man får återfall alt. ny tumörtyp i det friska bröstet (eller i det redan drabbade bröstet för den delen) under pågående hormonell behandling?
3. Som kan utläsas av PAD-svaret klassificerades tumören som HER2 2+. Vad innebär HER2 2+ och resultatet av ISH i mitt fall? Är det en korrekt bedömning och val av behandling, dvs strålbehandling enligt ovan och Anastrozole i 5 år trots att HER2 2+ påvisats?
Tack på förhand!
Varma hälsningar
I.R.
Hej jag tar det i tur och ordning:
1) Det är förstås svårt att säga. Är det verkligen exakt samma ställe som drog till sig uppmärksamhet i februari som sedan visade sig vara cancer i september. Jag kan inte svara riktigt. JAg tänker att det kunde vara värt att eftergranska de olika undersökningarna för att försöka klarlägga hur det var
2) Hormonbehandling halverar ungefär risken att det dyker upp något i det andra bröstet, vilket om det händer vanligen är en ny bröstcancer. Det kan alltså förekomma, men är sällsynt. Andra knutor är vanligare.
3) HER2 analys görs i två steg. Först en metod som heter immunhistokemi där man mäter förekomst av proteinet HER2, den bedömningen graderas på en skala: o, +, ++. +++. De som är +++ klassas som positiva men för de som är ++ gör man ytterligare en analys som är den du redovisar, den tittar på genen för HER2, och kan fastställa ifall den är mångfaldigad (amplifierad) Om den är det klassas tumören som HER2-negativ (trots att den fick ++ i den initiala analysen) Litet förvirrande kan tyckas, men så är det och du hade alltså en HER2-negativ tumör. Den behandling du fått är helt korrekt.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomiHej, jag är 29 år gammal och har smärta i vänster bröst. Det gör ont och känns ömt när man rör på bröstet och man vågar inte röra det så mycket. Har undersökt bröstet med mammografi, ultraljud och biopsi. Resultat visade att det inte är säkert att det är ett fibroadenom, och att de föredrar att det är godartade fibrocystiska förändringar i det vänstra bröstet. Jag har haft ont, stickningar och svidningar sedan februari och det känns fortfarande ömt. Jag har nu lindrig värk under armhålan då och då ? Jag har inga barn och använder inte preventivmedel. Behöver jag vara orolig ? Behöver jag be om ultraljud igen och om en ny biopsi? Tack Med vänlig hälsning, Merai
Smärta på vänster bröst i mer än 6 månaderJag genomgick operation av tumör förra året i vänster bröst och sedan strålning mot samma bröst. Nu i ett halvår har jag besvärats av en klump som sitter under bröstet längs revbenen och min bröstmottagning gör inget de säger bara att det är en del av läkningen och att strålning kan orsaka att vävnaden tjocknar. Jag känner att hela bröstet är ändrat och det är inte alls lika mjukt som det högra. Jag har dessutom implantat sen 2022 och de är fastare än vanliga bröst men det vänstra har ändrats totalt. Vad kan jag göra? Läkarna gör absolut ingenting och jag vill känna mig bra igen. Detta påverkar mig negativt varje dag och det enda jag fått är att dra i ärren men det är ibte ärren som är problemet det är denna klump som sitter och irriterar mig. Samt att jag känner mig uppsvälld i bröstet och är rädd för mer biverkningar.
Tjock klump under bröstetHej
Är en kvinna på 69 år . Haft lite ont / öm i vänster armhåla två dagar . I morse kände jag en liten knöl där oxå. Blev jätteorolig.
Cancer eller ?
OroligHej! Jag är en 30-årig kvinna, som sedan några månader tillbaka märkt av ömhet i båda brösten och de har båda växt. Jag går inte på några preventivmedel och har inte heller ökat i vikt. I samband med ömheten i brösten har jag i mitt vänstra bröst upptäckt en förhårdnad/knöl, som ömmar mycket och gör mer ont tätt inpå mensen. Jag var på vårdcentralen under veckan där läkaren undersökte brösten och också kände denna knöl. Jag fick en remiss till mammografi enligt SVF. Jag har också sen nån månad tillbaka haft ländryggssmärta, som blivit värre när jag stått upp ett tag eller gått på en promenad. Men sedan en vecka tillbaka så känns min ländrygg mycket bättre och gör enbart ont om jag skulle stå upp en kortare stund eller tar en promenad, annars inte. Jag är nu väldigt rädd att jag har fått bröstcancer som spridit sig till skelettet och att jag därför har ont i ryggen (som nu dock känns bättre än för nån vecka/några månader sen). Skulle dessa symptom kunna ha med varandra att göra?
Under år 2022 började mitt vänstra bröst växa och ömma. Det vänstra bröstet blev ungefär dubbelt så stort som det högra bröstet. Jag fick då remiss till mammografi och ultraljud, som visade på inget då. Läkaren sa att det förmodligen då var en normal celltillväxt. Några månader efter mammografin och läkarbesöket på bröstmottagningen började vänstra bröstet "krympa" och gick tillbaka till storleken den var från början.
Eftersom det är vänstra bröstet jag igen har problem med (förutom smärtan då som sitter i båda brösten), kan detta ha att göra med problemen jag hade under 2022?
Funderingar kring en knöl jag nyligen upptäcktHej!
Jag gjorde en madtektomi för 12 år sedan. På höger bröstcancer. Lite senare gjorde jag en diep lambå. Det blev väldigt fint! Allt bra så långt. Efter ett tag började jag vantrivs med lambån. Det gjorde inte ont. Inga fysiska problem. Men känslan har varit fel hela tiden
Nu har åren gått. Jag är 67 år nu. Och tycker brösten blivit ett problem efter detta. Även det friska. Min önskan är att få ta bort lambån. Operera bort det friska och bli platt! Jag är inte deppig. Jag är positiv. Och gammal undersköterska sedan 40 år. Även om jag är pensionär nu. En liten silikon protes i byn. Och för övrigt platt. Hade man kunnat göra det? Samtidigt skäns jag. Allt är bra. Frisk från cancer. Men detta hänger med hela tiden
Min mamma hade också bröstcancer. Hon avled av ålderdom.
Mvh
Att bli platt!Hej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnad