Visar 10 av 6063 träffar
Jag är opererad för ett förstadium till bröstcancer (in situ) och har blivit rekommenderad att äta Anastrozole Accord i fem år. Jag har ätit dem i tre månader och har värk i skelettet och svårt att gå, böja mig ner och klä på/av mig strumpor och skor på grund av smärtan. Har blivit rekommenderad två veckors "kur" med Ipren och Alvedon, men märker ingen skillnad.
Vilken nytta har är det egentligen med Anastrozole-preparatet som 66-åring i jämförelse med den livskvalitetsänkande tillvaro som jag upplever - att inte kunna gå långa sträckor, ständig värk, orörlighet.
Hej, jag tänker att man bör ha informerat dig om att det är i första hand för att förebygga återfall i brösten, i synnerhet att få en ny bröstcancer i det andra bröstet. Man kan säga att medicinen ungefär halverar den risken. I en studie där man jämförde tamoxifen, alltså inte anastrozol, med ingen behandling kunde man se att om man endast strålade efter operationen drabbades 1,2 % av patienterna av återfall per år, men 0,9 % av patienterna om man tog tamoxifen dessutom. Effekten var större för patienter som inte hade fått strålning. På litet längre sikt (10 år) motsvarade denna skillnad 6,5 % enheter d v s ca en av 15 kvinnor kommer att förebygga ett återfall i något av brösten. Eftersom majoriteten av de kvinnor som fick ett sådant återfall i ett av sina bröst (invasiv cancer eller ny insitu) botas, så ser man inte att man förebygger dödsfall av bröstcancer på detta sätt. Mycket få patienter i studien, och utan skillnad mellan grupperna, avled till följd av bröstcancer. Det finns en annan studie ibis 2 där man sedan jämförde anastrozol med tamoxifen men det var inte någon tydlig skillnad i utfallet mellan dessa två. Generellt är dock anastrozol effektivare än tamoxifen. Detta är litet svårt att värdera, men jag ska ändå försöka. Att tå sådan behandling minskar risken att man ska behöver utsätta sig för en ny bröstcnacerdiagnos med upp till hälften, vilket låter mycket men eftersom risken från början är ganska låg blir effekten inte så stor i det man kallar absolut effekt. Man ser ingen säker effekt på överlevnaden, d v s utfallet även efter ett återfall i bröstet i dessa fall är bra. Biverkningarna kommer majoriteten av patienterna att uppleva förstås. Knepigt oh i värsta fall förvirrande. BE att få ett nytt samtal med din dr!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag opererades för DCIS grad 3 med nekros 2020 och fick då besked om att få mammografiundersökning i 10 år. Nu har jag fått besked om att riktlinjerna har ändrats till 5 år. Det känns oroligt eftersom vad jag har förstått så är det inte helt ovanligt att DCIS kommer tillbaka och jag kände inte något själv i bröstet innan jag fick det 2020.
Vad är anledningen till de nya riktlinjerna?
Nya riktlinjerJag måste fråga
Jag har artros , osteoporos och neuropati. Upplever att mina smärtor har ökat väldigt sedan intag av letrozol. Vad gör ni åt det? Byta? Läst att man ska höra bentäthetsmätning innan intag av detta ! Jag har inte fått info alls!
Funderingar om smärtaHej, jag undrar om man kan äta Osempil om man haft en hormonell bröstcancer och äter Anastrozol? Tack på förhand!
Kan man äta osempilJag är 25 år och har haft ömhet i vänster bröst i 4–5 veckor, främst på sidan och ovanför bröstvårtan. Just det ömma området på sidan av bröstet är mer svullet och buktar ut, och vänster bröst ser generellt lite fylligare ut än höger. Det känns även varmare. Huden är helt normal utan rodnad, apelsinhud eller andra förändringar. Jag gjorde ett normalt ultraljud för 2–3 månader sedan. Kan detta vara IBC?
BröstsmärtaHej! Då och då upptäcker jag gult ”fnas” från bröstvårtan, alltså som små skorpor som går att plocka bort lätt. Ibland ser jag lite i klädesplagg, ibland bara på bröstvårtan, vänster. Detta har pågått i några år. Jag har aldrig haft någon spontan rinnande vätska! Aldrig något blod! Normal CRP och blodstatus. Lätt förhöjt TSH. Låter min beskrivning som tecken på bröstcancer? Hur vanligt är det att vätskan är cancer? Tack för svar! Mvh, Mikaela 34 år
Funderande 34-åringTräffade läkare och sjuksköterska för några veckor sedan. Fick besked om att jag har en trippelnegativ bröstcancer. Fick besked om att planen var att göra en sektorresektion. På operationsavdelningen träffade jag en läkare precis innan operationen. På honom lät det väldigt allvarligt och stor risk för spridning och vi kom därför överens om att det bästa var att ta hela bröstet. Dagen efter ringde jag min kontaktperson i ett annat ärende. Hon hade svårt att förstå mitt beslut att operera bort hela bröstet ”det var ju inte planen”. Jag blev chockad dels att det lät som min önskan enl det som står i journalen och att man gjort något som inte skulle ha gjort. Ältar detta ibland arg ibland jätteledsen. Har man gjort fel?
Hej!
När det gäller valet mellan mastektomi och bröstbevarande kirurgi är det svårt att säga säkert vad som är rätt eller fel. Valet kan bero på många olika saker (som tex tumörens storlek i förhållande till bröstets storlek och eventuell fördel av att kanske kunna slippa strålbehandling), och det finns för- och nackdelar med bägge. Däremot är det väldigt beklagligt att olika läkare, med kort varsel, säger olika saker till dig utan att förklara i lugn och ro varför man kan se olika på det, och utan att ge dig tid att fundera. Det är inte heller bra att du inte tycker att det som står i journalen stämmer. När det gäller formuleringen i journalen kan du be att de rättar det. Jag tror också att det vore bra om du kan få en tid bokad med en läkare och gå igenom det som hänt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Hantering av val av behandlingJag har nyligen op för Her2 negativ. Ingen spridning i lymfan, borttaget med god marginal. Jag har genomgått en 5 dagars strålning och är färdig behandlad. Efter att jag nu slutat med östrogen- lenzetto, har klimakteriebesvären kommit med vallningar, nedstämdhet, humörskiftnigar. Min fråga är om det finns alternativ till östrogenet mot klimakteruebesvären?
Fundering kring alt medicin mot klimakteriebesvärHej! Jag har fått dessa journalsvar:
*Tumörstorlek 20 mm (T1c)
* Inga lymfkörtelmetastaser (N0)
* Grad 1
* Luminal A-lik
* ER- och PR-positiv
* HER2-negativ
* Ingen multifokalitet
Det jag undrar är varför man fortfarande ger östrogen som kan orsaka bröstcancer? Jag har använt östrogen + hormonspiral mot klimakteriebesvär i 3 år.
Hej. Riskökningen för bröstcancer med tex östrogen har genom åren varit väldigt omdebatterad. Riskökningen är inte så stor de första 5 åren och när man ger östrogentillskott till en kvinna som kommit in i klimakteriet bör man ge så kort tid som möjligt. För vissa kvinnor är klimakteriesymtom väldigt livskvalitetssänkande och det är därför bra ändå att det finns hjälp. Tidigare gavs östrogentillskott i många år, ibland 10-15 år. Det var innan man visste om riskerna.
En ung kvinna som tappat sin östrogenproduktion tidigt, tex pga cancerbehandling, ges tillskott en längre tid eftersom det då ersätter kroppens egen produktion som nu försvunnit för tidigt.
Jag vet inte om du blev klokare av detta.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Östrogen kan orsaka bröstcancer?