Visar 10 av 5866 träffar
Hej Niklas
Opererades för bröstcancer februari 2022, därefter cellgifter 6doser och strålning 16 ggr med boost. Tumör 15 mm, ER och progesteron positiv, HER2negativ, KI6724%, ålder 41 år. Har en fundering gällande hormonell behandling. Påbörjade i aug 2022 zoladex och tog två sprutor men det avbröts pga biverkningar som var ohållbara och jag mådde verkligen extremt dåligt både fysiskt och psykiskt. Tanken var från början Zoladex+Letrozol. När zoladex avslutades i oktober påbörjade jag tamoxifen i november. Klarar tamoxifen helt ok och mår mycket bättre nu. Efter ett blodprov i mars där man testade känsligt östradiol så konstaterar man att det ligger väldigt högt även för en kvinna i min ålder. Har fått tillbaka menstruationen måndadsvis. Nu vill man sätta in zoladex igen alternativt om det inte fungerar operera bort äggstockar.
Vad är tilläggsnyttan för en person med min tumörbiologi och ålder att lägga till zoladex? Påverkar zoladex också testosteron nivåer? Mådde under cytostatika helt ok psykiskt trots att östrogen nivåerna var extremt låga. Det blev en extremt stor skillnad psykiskt och fysiskt när zoladex sattes in och funderar på om det beror på att också zoladex tar bort testosteronet? Uppgiven när jag precis fått tillbaka glädjen i tillvaron och en kropp som orkar igen…::
Hej, det var en knepig fråga som jag inte tror att jga kan svarar på på det sätt du önskar. Jag kan nämligen inte exakt säga hur stor tilläggsnyttan är. Den är större ju yngre man är, och du är ju ung, i synnerhet om man var under 35 vid diagnos, men det finns troligen en effekt även i ditt fall. Jag är däremot inte medveten om ifall det finns data som säger att nivån på östradiol säger något om risken för återfall. Eg tror jag inte att det säkert är större risk med ett högre premenopausalt värde än ett lägre. Det förefaller hur som helst rimligt att göra ett nytt försök med zoladex. Men det är verkligen en grannlaga bedömning hur man ska göra om du mår distinkt dåligt av den åtgärden. Det måste du förstås diskutera med din läkare.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2026-04-09
Jag har opererats den 2/12 då de tog bort mitt högra bröst samt 24 st Lymfkörtlar. 13 st lymfkörtlar var påverkade. Har fått göra metastasutredning och inga metastaser har inte hittats. Min cancer är hormonell och stadium 3. Har genomgått 3 st behandlingar med EC90 var tredje vecka. Skulle få Doc 75 men pga besvär med tarmarna bytte läkaren till paclitaxel i 9 v. En varje vecka, Behövs verkligen så många behandlingar?
Har fått första förra veckan och skulle fått dos 2 i går men den blev inställd pga förhöjda levervärden. P-ALAT = 2,37, P-ASAT = 0,94. De var lätt förhöjda innan behandlingen förra veckan. P-ALAT = 1,05, P-ASAT = 0,66
Är det vanligt med sådan värden i samband med cellgifter?
paclitaxel och förhöjda levervärden2026-04-09
Finns det någon forskning på om biverkningar av tamoxifen blir värre eller inte om behandlingen påbörjas hos kvinnor som redan lider av svåra naturliga klimakteriebesvär så som kraftiga nattsvettningar, intensiva och frekventa värmevallningar dagtid, kraftig ledvärk, nedstämdhet och torra slemhinnor inklusive vaginal atrofi?
Tamoxifen vid redan naturligt svåra klimakteriebesvär.2026-04-09
Hej,
Först av allt; stort tack för att ni finns, ni betyder mycket! Jag undrar om ni kan svara på hur vanligt det är med kraftiga ryggsmärtor i samband med en första behandling av zoledronsyra? Jag fick min behandling i förrgår och under natten till igår uppkom feber, frossa och värk i rygg, nacke och axlar. Jag har tagit två paracetamol fyra ggr per dygn och en ibumetin 3 ggr per dygn men det hjälper endast måttligt. Jag har så ont att jag knappt kan resa mig, gå, stå eller röra mig. Vad bör jag tänka på för att underlätta och när ska man eventuellt söka vård?
Biverkningar Zoledronsyrebehandling2026-04-09
Hej! Jag opererades för hormonberoende bröstcancer 2023 där man till slut gjorde mastektomi pga ej radikalt bortopererat. Cancern var inte spridd till lymfkörtlarna och jag fick efterföljande strålning men ej cellgifter. Har ätit Tamoxifen sedan årsskiftet 2023-2024 och tanken är att jag ska äta det i 5 år. Jag hade inte hamnat i klimakteriet när jag började. Jag har väldigt mycket biverkningar av Tamoxifen som ständig pms, värmevallningar och ökade flytningar (som jag kollat upp hos gynekolog). Eftersom jag inte fick cellgifter har jag inte kontakt med någon onkolog. Nu undrar jag om det finns annat behandlingsalternativ än Tamoxifen? Har hört att om man ska ta Anastrazol istället krävs att man är i klimakteriet men jag vet ju inte eftersom jag ”kemiskt” hamnat i klimakteriet av Tamoxifen. Jag är 51 år och min mens kommer med några månaders mellanrum, väldigt oregelbunden sedan jag började med Tamoxifen. Tack på förhand!
Hur vet man om man kan gå över till Anastrazol från Tamoxifen?2026-04-09
Hej, vill sluta med Prolia pga biverkningar.Avslutade hormonbehandling (anaztrosol))efter 7 år för 6 mån sedan.Proliainjektioner i fyra år.Äter Kalk o C-vitamin.
Är det ok att avsluta nu eller hur länge bör jag fortsätta?
Sluta med Prolia efter slutbehandling med Anatrozol2026-04-09
Jag fick BC 2019 (38 år gammal), genomgick mastektomi, cellgifter (6 ggr: 3 EC och 3 DOC), strålning och därefter antihormonell behandling (tamoxifen och Zoladez) i fem år. Sista zoladezsprutan i somras (2025j och sista tamoxifen i dec (2025). Igår fick jag mens igen och undrar om det är normalt? Jag har fortfarande kvar vallningar, vilket känns konstigt när mensen kommit tillbaka?
Mensen kommit tillbaka2026-04-09
Hej! Jag har inte riktigt klart för mig hur allvarlig min bröstcancer är/var, och vad jag har för prognos. Har försökt få klarhet från två olika onkologläkare, men tycker inte att jag fått nå´t tydligt svar, eller så har jag inte förstått.
Opererades i nov-2024 med mastectomi för: Lobulär högersidig bröstcancer. 27,3 mm, grad 3. ER 100 %. PR 90%, HER2 : 1+. Ki-67 24 %. Radikalt avlägsnad , även LCIC. Ingen vaskulär invasion Sentinel node 2 st: negativa. Fått adjuvant cytbehandling EC 75 x 3 + Docetaxel 80 x 3. Står på exemestan i 5 år. Började även med Kisqali, men slutade efter ett halvår, pga besvärliga biverkningar. Jag är nu 70 år. Hur ser min prognos ut? Tacksam för svar.
Hej. Jag kan förstå att vi kanske ger luddiga svar och om vi försöker specificera blir det inte alltid exakt samma svar från olika läkare. Det finns inga riktigt bra sätt att beräkna detta. Generellt sett har bröstcancer en god prognos, som varierar beroende på typ av bröstcancer, storlek, om det fanns cancerceller i sentinel node osv.
Ju äldre vi blir desto större är dessutom risken att vi dör av andra orsaker, det är liksom naturens gång. En ungefärlig bedömning är att om 20 personer av 100 inte är i livet av andra orsaker efter 10 år (man dör av andra orsaker).
Om man dessutom har haft en bröstcancer (med ungefär samma data som du angivit) är det ytterligare 10 personer (av 100) som inte är i livet efter 10 år. Vet inte om du blev klokare av det men bröstcancern ger en 10% ökad risk för död efter 10 år. Sedan ska man vara försiktigt att tolka sådana beräkningar som en sanning, för i slutändan är det ingen som vet hur det blir för en enskild person.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Prognos för min bröstcancer2026-04-09
Jag har en trippelnegativ spridd bröstcancer (till lungorna) och fått veta att immunterapi inte fungerar för mig då den är helt negativ och inte finns några receptorer som gör att immunterapibehandlingen skulle fungera både CPS och IC-score under 1.
Jag har läst om nya behandlingar s.k. cytostatika-konjugat med antikroppar och undrar om det kan vara ett alternativ för mig? Eller finns att nya behandlingar som kanske skulle kunna fungera för mig.
Jag har hittills gjort 7 behandlingar med Paklitaxel en gång per vecka. Eventuellt ska jag ingå i TAOMINA-studien framöver om sjukdomen är stabil.
Kan antikroppsbehandling fungera vid spridd TNBC?2026-04-07
År 2009-12 opererades jag för bröstcancer i höger bröst. Sen 2010 cellgifter, strålning o hormonmedicin i 10 år. Efter 10 år skrevs jag ut o förklarades frisk. År 2025 (efter 15 år) tumör höger bröst och lymfkörtelmetastaser i hö o vä armhåla. Har Diagnosförsäkring både hos Skandia via jobbet o Bliwa via facket. Ingen ger ersättning då läkarna skriver ”återfall” o då går försäkringsbolagen på att det är återfall. Varför skriver läkarna att det är (kod) återfall? då hävdar bolagen att Diagnosförsäkringen ej gäller (Ingen sa det när jag tecknade. ) Onkologerna tror att det är en ny tumör. Varför skriver man då återfall?
Hej Majsan!
Jag har avvaktat med att svara i väntan på att se om någon av doktorerna tänkte beskriva vilka rutiner som gäller.
Rent allmänt gäller att man inte kan få ersättning vid ett återfall. Men i ditt fall har du ju fått dubbla signaler då din läkare har sagt att det är en ny tumör, men i intyget skrivit att det rör sig om ett återfall. Det du nu kan göra är att ta kontakt med din läkare för att få en förklaring till varför denne gör två så lika bedömningar. Som patient har man alltid rätt att få en sådan förklaring. Jag tycker att du ska berätta för din läkare att det är viktigt för dig att bedömningen blir rätt eftersom det har betydelse för hur din försäkringsfråga hanteras. Det brukar normalt inte vara svårt att få till stånd ett sådant samtal, men om man får problem med detta kan man vända sig till Patientnämnden i din region.
Aina Johnsson
Kurator och forskare
Aina Johnsson är kurator och forskare med inriktning på psykosocialt stöd vid cancer.
Dölj svar Återfall gällande försäkring