Visar 10 av 6113 träffar
Hej, tack för ert eminenta frågespalt. Den är mycket uppskattad.
Under okt 2021 opererades jag 48 år kvinna för 20x13 mm invasiv duktual cancer, NGH 2 (6/9), Östrogen- och progesteron receptor båda 100%, Ki67 16% Kristianstad. Radikalt opererad, strålad 15ggr inkl boost jan 2022, tamoxifen 5 år.
Jag har fått besked om att använda 50 i solskyddsfaktor och ha t.ex sjal över strålade området, dock oklart om det gäller hela livet, i några år eller om jag nu kan vara en stund (20 min) i solen sen em med 50 i solskydd på stranden i bikini?
Jag mår fruktansvärt dåligt på tamoxifen, smärtor i armar ben, torr mun och ögon, underlivsinfektioner, störd sömn, blir helt initiativlös, fatigue samt svettningar på full dos. Jag varierar därför 15-20 mg på det stora hela, ibland någon dag med 10 och helt utan några dagar om jag firar jul, kör längre sträcka med bil då jag behöver ha energi och fokus.
På en rent teoretiskt nivå är det självklart att äta full dos hela tiden, men i min verklighet har jag då inget liv.
Pga smärta och funktionshinder efter trafikolycka äter jag flera smärtläkemedel. Dessa ska ej kombineras med antidepressiv medicin, så jag ser inte det som en väg framåt.
Så jag undrar över er bedömning av min risk för återfall?
Kan tillägga att jag har haft cin3 (HPV56) och gjort 2 koloniseringar 2018.
Rent allmänt finns det uppgifter på att runt 50% inte fullföljer behandling. Jag vill inte sluta och tänker att det borde ha en hämmande effekt att äta i snitt runt 70-75% av dosen än att inte äta alls. Jag har provat två tamoxifen tillverkare, Orifarm bättre än Sandoz.
En sista fråga varför mäter man inte effekten av tamoxifens aktiva substanser? Jag äter t.ex andra läkemedel som påverkar CYP2D6 och CYP3A4 och därigenom skulle kunna påverka effekten av tamoxifen.
Jag har inte fått någon information om hur man t.ex ska ta Naproxen och tamoxifen. Nu blir det båda till natten (mindre biverkningar än på dagen).
Tacksam för svar
Hej. Vad gäller solning så kan man utsätta den strålbehandlade huden för sol efter ca 1 år, så på din direkta fråga säger jag: ja, du kan vara ute i solen. Huden kan vara mer känslig än övrig hud. Sola med måtta, vilket gäller oss alla tänker jag.
Frågan om återfall: det är svårt att värdera risk för återfall tycker jag. Det finns inga bra beräkningsmodeller. Utifrån de data du beskriver kan man iallafall säga att chansen att inte få ett återfall är mycket god. Antihormonell behandling är en bra riskminskande behandling men har väldigt stor variation på hur mycket biverkningar den ger. För vissa påverkas livskvaliteten avsevärt och för andra märks den inte av alls. Det är egentligen bara du själv som kan bestämma om och hur du vill ta den. Om du har hittat en strategi (som du beskriver) som gör att din livskvalitet blir bättre, så kanske det får vara tillräckligt bra. Säkerligen bättre än att helt avsluta.
Vi brukar inte mäta Tamoxifens aktiva substanser i blod, men tekniken finns.
Apoteket brukar säga till om två läkemedel inte får tas samtidigt, så jag tänker att din strategi med både naproxen och tamoxifen på kvällen funkar.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?