Visar 10 av 6254 träffar
Hej!
Jag har tidigare ställt en fråga och fått svar från er ang. risken att Tamoxifen orsakar "försämrad blodtillförsel till hjärnan" och att detta i bipacksedeln uppges vara en vanlig biverkning (1 av 10 drabbas). När jag nu öppnar en ny förpackning Tamoxifen ser jag att denna biverkning fortfarande kategoriseras likadant, alltså 10 procents risk. Detta torde betyda att tusentals kvinnor drabbas.
Jag har till Sandoz ställt frågan om symptomen som rapporterats, alltså hur ska en medicinerande kvinna själv kunna märka om hon har en försämrad blodtillförsel till hjärnan och fått följande svar:
"Vi kan endast ge information enligt godkänd bipacksedel/produktresumé.
Det stämmer att försämrad blodtillförsel till hjärnan förekommer som en vanlig biverkan (kan förekomma hos upp till 1 av 10 användare).
Uppsök omedelbart läkare vid plötsligt påkommen svaghet och/eller förlamning i armar eller ben, plötslig svårighet att prata, gå, svårighet att hålla i saker eller svårighet att tänka. Dessa symtom kan inträffa på grund av försämrad blodtillförsel till hjärnan och vara tecken på en stroke.
Notera att detta är en generisk produkt. Sandoz har inte genomfört registreringsstudierna för denna produkt – det är produktens originaltillverkare som genomfört dessa."
Eftersom stroke är en så allvarlig biverkning behöver man som patient betydligt mer information om detta, anser jag. De symptom som Sandoz nämner i sitt svar till mig är ju tecken på att en stroke redan inträffat. En fråga som jag själv ställer mig är t.ex. om risken ökar med lång medicineringstid, något som jag ser av inläggen att vissa ordineras. Vissa medicinerar i tio år - ökar risken då? Som patient måste man ju vara välinformerad för att själv kunna väga fördelar och nackdelar mot varandra.
Tacksam för kommentar.
Vänligen,
Eva
Hej Eva,
Det stämmer att tamoxifen medför en liten risk för utveckling av vaskulära händelsen, särskilt venösa embolier som till exempel djupven trombos, lungemboli eller försämrad blodflöde i hjärnan. Exakt hur stor risken är, är mycket svårt att säga, och beror stark på i vilken population (ålder, samsjuklighet) man undersöker detta. I klinisk praxis brukar vi se sådana händelsen i väldigt sällsynta fall och då framförallt i de första månader av behandlingen.
För alla kvinnor som har behandlats för bröstcancer år det viktigt att se över eventuella riskfaktorer för hjärtkärlsjukdomar, och åtgärda eventuell övervikt, fysiskt inaktivitet och rökning.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarHej!
För yngre, premenaupausala kvinnor som tillexempel står inför en 10 år lång endokrin behandling verkar det föreligga stora risker för senbiverkningar och sekundära biverkningar som påverkar livet negativt. Vet man något om hur vanligt det är med olika hälsorelaterade problem senare i livet för den här patientgruppen?
Information om potentiella direkta biverkningar som värmevallningar, att alla inte får alla biverkningar, att man måste pröva och se vad som händer, och "vi tar det som det kommer, allteftersom" räcker ju inte i så fall.
Om det finns risk för permanenta eller kroniska sjukdomar och hälsoproblem på lång sikt så borde väl läkarna informera om hur stora de riskerna är, tillsammans med patientens absoluta riskminskning för återfall med behandlingen - hur ska patienterna annars kunna ta ett informerat beslut kring om de tycker att riskerna för sekundärbiverkningar och senbiverkningar är rimliga mot vad de vinner med behandlingen?
yngre med endokrin behandlingHej!
Jag har hört att Moringa i tablettform skulle kunna hjälpa en att bl a få ner kortisolet. Finns det något bevisat som talar emot att ta det om man haft Her2 negativ bröstcancer?
Moringa i tablettform om man haft bröstcancerKan man känna av biverkningar mer eller mindre om man bytar "fabrikat" på tamoxifen. Känner mig orkeslös och trött efter att ha bytat.
TamoxifenHej!
Kan jag ta marint Collagen mot ledvärk när jag behandlas med Tamoxifen Ebb? Jag har även Ganapentin?
Tacksam för svar🌸
Marint CollagenEfter att ha fått 6 behandlingar med cellgifter sommaren 2024 så fick jag problem med domnande/pirrande fötter, främre delen. Nu upplever jag att dessa känningar sakta förvärras med tiden. Det är värst på nätterna och ibland är det svårt att sova. På dagtid märks det inte lika mycket. Finns det nånting jag kan göra för att motverka detta?
Ang. fotproblem efter cellgifterHej! Kan jag ta viktminskningspreparatet Mounjaro om jag haft trippelnegativ bröstcancer? Jag är klar med cellgiftsbehandlingen, operation och strålning. Har 3 doser immunterapi kvar var sjätte vecka. Ökar jag risker för återfall eller påverkar det inte?
Risker med viktminskningsmedelHej, opererades i mars blev strålad och har ätit letrozol sedan dess. Nu har jag haft fyra urinvägsinfektioner som medicinerats med ab sedan i juni. Har gjort dt på njurar och även cystoskopi ua. Kan detta vara en biverkning av letrozol?
FunderingHej, har fått detta i min journal. Op 22/7 gick bra och är klar med superfint resultat. Sedan står detta:
I PAD från mastektomi ses utbredd DCIS av kärngrad 3 med övergång i invasiv cancer NST närmast NHG 2 och största mått 2 mm. Totalt extent 70 x 47 mm. Radikalt opererad. ER 0%, PR 0%, Ki-67 20%, HER2 2+ ISH negativ. Sentinel node biopsi höger axill visar 4 lymfkörtlar utan hållpunkter för metastas. I en av lymfkörtlarna ses isolerade tumörceller. (0/4, ITC+).
Från MDK: Konferensen bedömer att patienten är färdigbehandlad. Ingen indikation för adjuvant behandling. Noterar dock osäkerhet med hänsyn till mikroinvasionen med flera foci i ett stort område med DCIS. Trippelnegativ biologi som dock inte når upp till mer än grad 2. Ingen indikation för kemoterapi finns men denna osäkerhet kan diskuteras med patienten.
Vad skulle nästa steg kunna vara?. jag får själv avgöra om jag vill ha cellgifter, men min fråga är biter det?
Försöker hitta någon som varit med om liknande.
Har du några inspel som kan hjälpa mig i mitt beslut
Hur ska jag tänka när läkaren säger att jag är färdigbehandlad, men jag kan få behandling om jag villHej! Undrar om ingefärashots ska undvikas pga slår ut tamoxifen eller om det som antioxidant ska undvikas vid hormonell bröstcancer?
Ingefära shots52 år. Op innan jul och strålning därefter ej cyt. Tårtbitsop. Hormonkänslig. Invasiv lågaggressiv bröstcancer spridning till 2 lymfkörtlar, tog ut 13 st. Behandling med anastrozole och zoledronsyra. Rygg o ledvärk sedan unga år. Värre med Anastrozol ffa efter då varit still en stund känns som att leder ”rostat ihop” . Då kommit igång helt ok m Ipren o Alvedon. Vill inte byta medicin då det kan bli andra värre biv jag inte vill ha.
Min fråga: är det ok m kosttillskott som Omega 3 eller ex vitaproe? Fick på strålningen höra att det kommit ny forskning som ev visar att antioxidanter o omega 3 gynnar en ev cancertillväxt om det skulle finnas nån cell kvar nånstans. Pratat m min kontaktsköterska som ej vet. Har ni nåt tänk kring just dessa eller finns nåt annat kosttillskott för lederna som ni kan tipsa om. Tack på förhand !
Ledvärk /omega 3