Visar 10 av 6094 träffar
Hej!
Jag har nu i ca. 1 års tid haft problem med mina bröst har fått olika typer av utslag oftast rödprickiga på huden och detta klorpå bägge brösten och även mellan dem men oftast i närheten av huden i anslutning till vårtgården samt att mina vårtgårdar är svullna och mer rosa och även de drabbas av utslag. Vårtgård och bröstvårta kliar ofta och de spricker då och har ibland blödigt lite och de känns mer sträva. Andra gånger så flagnar de. Men överlag är vårtgården på bägge brösten inte bra och är mer rosafläckig av utslag som även syns på brösten ibland. De ömmar/gör även ont (bröstvårtorna) och är lite av en stickande/brännande känsla. De gör inte alltid ont utan det är också lite från och till och såklart mer dagen efter jag har kliat t.ex. Har varit till VC några gånger och fick testa svampsalva om dämpade problemet under tiden men sen kom det tillbaka. Fick nyligen kortisonsalva i styrka 3 och 2 som jag fick behandla med och trappa ned. Det blev bra under behandlingen och utslagen försvann samt kliandet. Nu ca. 3 veckor efter avslutad behandling så har det börjat klia mycket igen och ser att utslagen börjar komma tillbaka. Är 28 år och i övrigt frisk men är väldigt rädd detta ska vara bröstcancer.
Hej! Jag är 18/ flyller 19 och har upptäckt en knöl i ena bröstet. Båda brösten är lite öma och jag trodde först att dom har en sista växtspört men sen upptäckte jag knölen och är orolig. Vad ska jag göra?
KnölHej!
Jag genomgick mastektomi med direktrekonstruktion i februari 2025. Fick sedan även 15 strålbehandlingar. Sedan ett par månader tillbaka så är det som en långsmal inbuktning i implantatet som ibland syns mer tydligt och ibland mindre. Den är ca 2 cm. Plastikkirurgen säger att det beror på att jag är smal och inte har något underhudsfett. Men det har ju inte varit så tidigare? Jag har inte gått ned i vikt, snarare möjligen gått upp något kg. Förstår inte riktigt förklaringen.
RekonstruktionHej! Häromdagen så hade min bröstbårta vänts inåt och området runt var lite skrynkligt. Men när jag petade lite runt området vände den sig utåt. Är detta något värt att kolla upp?
Bröstvårta inåtHej, för några dagar sen svällde mitt vänstra bröst upp och gjorde väldigt ont, man kunde knappt röra vid det. Nu har det blivit en stor rodnad på vänster sida om bröstvårtan och det är fortfarande svullet, ömt och varmt. Tilläggas ska att jag är 58 år, så jag ammar inte eller är gravid. Har inte hög feber heller.
Svullet, ömt och rodnat bröstI höger bröst ses 20 mm stor förändring med stråliga utlöpare och det totala extentet är cirka 60 mm, med indragning inom närliggande hud. I vänster bröst ses enbart spridda förkalkningar.
Med ultraljud ses 20 mm stor förändring med utlöpare mot hud men ej genombrott kl. 10/4. Axill u.a. M5/U5.
MNB höger bröst: Invasiv lobulär bröstcancer, i första hand pleomorft typ, NHG3, ER 100%, PR 70%, HER2-negativ, Ki-67 26% (luminal B-lik).
DiagnosJag gick på den första mammografin 28 maj, andra med biopsi 16 juli, besked 5 augusti och konferens bröst- och plastikteam den 24 augusti och nu väntar jag ff på CT-röntgen buk och tid till operation mastektomi och DIEP-lambå.
Fick besked senare idag att CT-röntgen är inbokad 16/9. Det innebär ju över 3,5 månader från första mammografin och två månader från beskedet om cancer. Livet är på paus och även om jag har en inte så aggressiv variant så är det svårt att inte tänka att tre månader gör skillnad för prognosen. Någonstans måste ju denna gräns gå.
Hej!
Det är svårt att säga hur lång fördröjning som påverkar prognosen. Om man har en hormonpositiv cancer är det inte lika bråttom, så det är inte riktigt samma gräns för alla cancrar. 3,5 månader låter lite länge, men det låter som att det framför allt är att man tänker göra en direktrekonstruktion med DIEP som gjort att det tar längre tid, och det har ju sina fördelar i sig att det finns möjlighet att göra det. Jag tänker att dina läkare (som har hela bilden) ändå har bedömt att det inte ska riskera att försämra din prognos. Men det kan vara bra att ventilera din oro med dem.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Avvikelse från SVF och ev konsekvenserWhen is a nerve-sparing mastectomy a viable option? Where are nerve-sparing mastectomies performed in Sweden? I'm scheduled to have a mastectomy with ALND but the local hospital does not support nerve-sparing approaches. What are my options?
Nerve-sparing mastektomiJag är kallad till kompletterande undersökning efter mammografi och man vill göra ultraljud. Hur allvarligt är detta ?
Hej
Kompletterande mammografi med ultraljud och eventuellt provtagning blir man kallad till när de bilder som togs vid screeningtillfället inte är tillräckliga för att bedöma att man är frisk. Det kan bero på att någon del av bröstet har varit svårt att bedöma tillräckligt bra på de bilder som har tagits eller att man har sett något som talar för bröstcancer. Det är viktigt att gå på den kompletterande undersökningen när man blir kallad eftersom syftet är att ta reda på om det finns cancer i bröstet. Ibland behövs också någon form av provtagning. Det är dock fler som kallas tillbaka som får ett friskbesked än som får ett cancerbesked efter undersökningen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar till kompletterande mammografiLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..