Visar 10 av 6288 träffar
Hej,
I slutet av september så upptäckte jag en liten ärtstor knöl i min vänstra armhåla och gick till läkaren.
Jag blev skickad på svf remiss till mammografi men där kunde man inte se något konstigt och allt var bra.
Några veckor senare kände jag en knöl i höger bröst istället och gick tillbaka till läkaren igen men blev nekad mammografi denna gången.
Så jag bekostade en privat mammografi istället och man undersökte båda brösten och armhålorna med ultraljud, och man sa att knölen i höger bröst förmodligen var en fettknuta och allt var normalt i armhålorna.
Jag har inte kunnat släppa min oro kring att ingen har kunnat säga VAD detta är för något så jag gick till en annan läkare som också kände knölen i höger bröstet och skickade en remiss till mammografi där det gjordes ultraljud.
Knölen i höger bröst visade sig vara en fettknuta med hjälp av ultraljud och röntgen.
Dock hittade läkaren en förstorad lymkörtel i vänster armhåla så det togs mellannålsbiopsi på den.
Nu undrar jag om lymkörteln i armhålan kan ha missats både första och andra gången jag kollat upp brösten?
Vad kan isåfall ha hänt på 2 månader med ex spridning?
Kan två läkare ha missat lymfkörteln i armhålan eller har den kommit efteråt?
Jag har inte varit sjuk sen i början av året så det beror inte på infektion.
Jag får svar på biopsin om ca 2-3 veckor sa läkaren, jag har sån fruktansvärd ångest över om det är bröstcancer..
Det är jobbigt att behöva vänta på svar. Jag kan inte veta vad svaret kommer att vara i ditt fall, men många lymfkörtlar man tar prov på visar sig vara helt normala.
Det går inte att säga om lymfkörteln var förstorad vid de tidigare tillfällen du undersöktes, eller om det är något som har kommit till. Lymfkörtlar i armhålorna kan också bli förstorade av alla möjliga anledningar. Det kan vara att man har en infektion i kroppen, att man har fått en vaccination, eller att man har ett eksem eller inflammation i leder på armen eller handen till exempel. Det är ju ett bra tecken att man inte har sett något i ditt bröst.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svarKan jag ta Anastrozol på kvällen istället för på morgonen?
FunderingHur lång tid tar det innan man tappar håret när man får cytostatika före operation av bröstet.
Tappa hårHej. Har använt Bluefish Anastrozole i 1,5 år utan några biverkningar. Nu skulke jag hämta ut ett nytt oaket och helt plötsligt kostar det över 1000 kr! Vilken anban aort jan jag använda utan biverkningar? Antar att det ör olika biämnen, konserveringsmedel etc. i de olika fabrikaten och jag är väldigt känslig. Fick en amnan sort tidigare som jag inte mpdde bra av, Anestrozol Ebb. Vilken annan, som är billigare men mest lik Bluefish, vågar jag be om?
Mvh, Ann-Marie
Funderingar kring fabrikatJag har gulvita, tjocka skorpor och hudflagor på själva bröstvårtan. Skorporna sitter fast på huden. Jag har ingen klåda, rodnad eller smärta. Det är mer på den ena bröstvårtan än på den andra.
Är inte gravid och ammar inte.
OroligVad betyder dessa tre invasiva tumöter:
1. ER 100%, PR 65%, Ki-67 6%, HER2 negativ
2. ER 95%, PR 0%, Ki-67 5%, HER2 negativ
3. Invasiv cancer grad 2, ER 95%, PR 0%, Ki-67 7%
Tacksam för svar, opererades 2019-09-10
Diagnos betyderMamma 85 år opererades för bröstcancer februari -25. Inga tecken på spridning, kom in tidigt. Fem strålbehandlingar och därefter medicin. (Första medicinen Anastrozol fick halsen att svullna, fick bytas ut.) Äter nu Tamoxifen men hon upplever att hon går på kuddar, blir ostadig och det gör ont. Detta gick tillbaka när hon gjorde ett uppehåll på kontaktsjuksköterskans rekommendation. Låter som symptomen på neuropati. Hon undrar också om urinträngnigarna som gör nätterna jobbiga kan bero på Tamoxifen? Hon får gå upp flera gånger per natt. Är det vanlig att cancern kommer tillbaka på äldre personer? Har hört att allt går långsammare när man blir äldre, även tillväxt av cancer. Försöker utvärdera om det är bättre för mamma att behålla en hög livskvalitet vid hennes ålder (snart 86) ställt mot risken för återfall. Hon är i övrigt pigg, bytt knä för ett år sen, kör bil osv. Vi hoppas att hon kan få fortsätta vara pigg och glad några år men behöver ju kunna röra sig! Nu går hon upp för trapporna 7 våningar en gång om dagen. :-) Mvh dottern
Tamoxifen, biverkningar ställt mot risk för återfallPå TV 1 i måndags (eller tisdag) var det en person (uppfattade att hon var fysioterapeut) från bröstcancer förbundet och informerade om besvär efter bröstcancerbehandling t.ex. ledbesvär, vaknar på natten, huvudvärk, klimaterie liknande besvär. Var kan jag få mer information om detta?
EfterbehandlingsbesvärHar nu tagit Tamoxifen i 7 månader efter 5 år med abastrozol. Jag mår inte bra. Ingen livslust och tydliga tecken på depression, sömnen är en katastrof och jag har långa segdragna vallningar som bla stör sömnen.
Sedan ett par månader har min IBS löpt amok. Jag får ont i mellangärdet när jag ätit och det är väldigt bråttom till toan med diaree flera gånger om dagen.
Kan det vara Tamoxifen som är boven?
Nu ska jag göra uppehåll en månad och därefter möte med onkologen. Om det visar sig att alla "biverkningar" försvinner, är det återgång till Anastrozol då eller vad brukar man göra?
Det är sagt att jag ska ta antihormoner i 10 år.
Tamoxifen och IBSHej!
Jag har en fråga angående användning av Blisell som jag fått ordinerat av min gynekolog då jag har sköra slemhinnor och problem med torra slemhinnor mm. Här säger min gynekologläkare att det är riskfritt.
Till saken hör att jag är opererad för cancer två gånger- senast bröstcancer 2022 där de tog en tårtbit av bröstet.
Postoperativ PAD visar, tubulär bröstcancer, NHG-tumör utan vaskulär invasion. Östrogen och progesteron receptor positiv. HERZ-negativ, Ki 67 lågt på 1%.
Kan jag börja använda Blisell då det innehåller lite östrogen? Använder sedan tidigare gele Vagivital men har ökade problem med slemhinnor i underlivet, urinträngningar ibland och torra slemhinnor försvårar ju också ett bra samliv. Efter min bröstcanceroperation sa onkologläkaren på uppföljningen att all östrogen skulle undvikas då det minsta kunde trigga igång cancern igen.
Vågar jag börja använda Blisell och hur säkra är studierna om detta?
Har även försökt kontakta onkologen där jag är opererad men de hänvisar till min gynekolog.
Tacksam för svar
Solrosen
Bliselljag opererades för en 8 mm tumör i vä bröst den 18/9. jag har en resa bokad och betald sen länge i sju veckor 12/10-30/11. tumören bedömdes som den ”snällaste” man kan ha, ingen spridning till lymfkörtel.
strålningen bör ju göras inom 12 veckor, skulle bli senast 12/12, men med handlingstiden mellan första besöket och strålning som tar två veckor så hamnar man i v 13. Min fråga är då hur ska man bedöma risken med en vecka senare? jag äter också anastrozol.
strålning i vecka 13 ?