Visar 10 av 6113 träffar
Jag har sen 30 års åldern haft återkommande vätskefyllda cystor i vänster bröst. Är nu 42 år. Gjort mammografi och ultraljud och punkterat de som har varit stora och ömmat kanske 4-5 ggr.
På UL så har det synts många mindre cystor i båda brösten. Jag har trott att samma cysta återkommer eftersom det är på ungefär på samma ställe. Kommer vartannat år ca.
Nu sist så tog läkaren hål på en, men kände nästan direkt att en är kvar som jag upplever som stor.
Läkaren sa att man tar inte alltid hål på cystor även ifall de orsakar smärta och obehag genom att ha en knöl. De gör ont och värker tillslut.
Kändes som att jag fick övertala läkaren att ta hål på den. Så retligt att det är en kvar nu.
Ska jag vänta tills den med gör ont eller ska jag söka igen för att ta bort den?
Jag kan inte veta att det är exakt den eftersom jag inte kan se själv med UL, tänk om det kommer en farlig knöl jämte och jag struntar i den.
Har läkaren rätt i att låta de vara kvar fast de gör ont?
Tidigare så har det varit en stor på samma ställe som de tömt varje gång utan diskussion.
Varför får jag så många cystor?
Hej Kristina
Cystor i brösten är mycket vanligt, men hur många, och hur stora, cystor man får är olika för olika kvinnor. Vanliga cystor är ofarliga. Om man har besvär kan man tömma ut vätska ur en cysta. Det händer dock att cystan man har tömt fyller på sig igen eller att någon annan cysta i bröstet blir större. Det är inte medicinskt nödvändigt att tömma cystor. Det är inte farligt att ha dem kvar. Om man har många cystor i bröstet är det inte möjligt att tömma alla, utan man får som regel rikta in sig på en eller några få som man har besvär från. Det är inte heller ovanligt att cystor kan minska i storlek av sig självt.
Om du känner en ny knöl i bröstet, som inte försvinner på ett par veckor, rekommenderar jag att du söker för en bedömning, även om du vet att du brukar ha cystor. Det går inte att veta att nya knölar är cystor utan att titta efter.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?