Visar 10 av 5895 träffar
Jag har en fråga gällande exemestan. Jag har lös mage o funderar om exemestan kan ge denna biverkning. Jag har kolit o äter entocort o undrar om dessa mediciner passar ihop. Annars mår jag bra av exemestan inte större biverkningar förutom lite svettning o värk i fingrar, har artros i några fingrar o om exemestan påverkar detta ännu mer. Har ätit exemestan i nästan 2 år.
Hej, ja absolut, det är ingen vanlig biverkning men kan förekomma.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarFick komma på mammografi för några veckor sen då jag upplevt en stickande smärta i höger bröst samt att det kommer vätska ur samma bröst (några droppar gul/vit grumlig vätska) då jag haft pms-spända bröst. Övrig tid i menscykeln kommer ingen vätska. Ska nu få komma på en kompletterande undersökning med ultraljud och är nu såklart jätteorolig att det är cancer. Är 35 år och har inte bröstcancer i min nära släkt. Hur stor är risken att de har hittat cancer eftersom att de vill göra ultraljud?
Kompletterande undersökning med ultraljud efter mammografiHej! Jag är 25 år och har upptäckt röd/bruna små märken av min bh bygel på båda sidor av brösten. Så igår kände jag lite runt omkring där och då upptäckte jag 1cm slät, rörlig , oöm knöl på sidan av bröstet. Kände även på andra bröstet och där är det också en knöl fast mindre, kanske 2ml. Kan dessa knölar kommit av att bh suttit åt? Har tidigare sökt på vårdcentralen för en knöl jag har under hakan, 0,5cm. Som dom sa var en svullen lymfkörtel. Hur ska jag gå tillväga?
Knölar på sidan av bröstetHej!
Jag har en smärtsam, 2x4 cm knöl i vänster bröst som jag ska in på mammografi med om två veckor. Den kommer med skarp smärta i bröstvårta, svullen, smärta och svullen i armhålan och klar vätska från bröstvårtan. Jag är 24, och min mamma hade agressiv bröstcancer tidigt. Hur troligt är det att det här är elakartat?
Jag har också sen jag fick den varit småsjuk, med feber och halsont i perioder.
Smärtsam knölHej!
Jag är 46 år och har idag märkt att jag har läckt en klar vätska från mitt högra bröst. Såg det i en sport-bh och min vanliga bh.
När jag klämde lite på vårtan kom det lite grann.
Blir såklart nojig! Ska jag uppsöka läkare eller avvakta och se om det går över eller vad kan detta bero på?
Vätska från ena bröstetHar noterat ett blåmärke storlek en ärta symetriskt vä bröst .Har lätt att få blåmärken Använder Cortison spray för min astma .. Senaste veckan lite drygt . Ingen knöl eller något avvikande noterad .
senaste dagarna har det börjat att få gula kanter .
Senaste mammo 1 1/2 år sedan .
Har haft en cysta i ett av brösten för flera år sedan . Dock ofarlig .
Hur skall jag tänka ?
Funderingar kring !!!Hej!
Efter att man upptäckt cancer i bröst togs ett ultraljud och nålbiopsi från lymfkörtel i armhåla som var misstänkt. Fick detta till svar men förstår inte riktigt innebörden. Kan ni översätta åt mig och gärna en förklarande text som tex, den är hormonkänslig och detta innebär att...
Har läst om HER2 som antingen positiv och negativ samt trippelnegativ. Vilken form är min?
Svaret från biopsi bröst: Togs en stansbiopsi där PAD nu visat adenocarcinom, ER- och PR-positiv, Ki-67 17 %, HER-2 2+ (ISH inte är färdig). Enligt svar lobulärt växtsätt.
"Bröstpanel från stansbiopsi: ER 100 %, PR 99 %, Ki-67 17 %, HER2 2+ men negativ ISH, ingen amplifiering och alltså HER2-negativt status."
Har nu gjort en skiktröntgen av överkropp för att se om det fanns metastaser på andra ställen. Svaret var detta: "Enstaka gränsstora lymfkörtlar i vänster axill men i övrigt inget metastasmisstänkt. Hepatomegali. Diffus väggförtjockad urinblåsa."
Avseende leverförstoringen står det att den är förstorad upp till 19 cm i kraniokaudal riktning. Har RA och tar Metotrexate samt Roactemra + många andra mediciner också. Undrar om det är mest troligt att det beror på läkemedel eller om det kan vara cancer som spridit sig dit.
Tack på förhand!
Tacksam hjälp , tolkning av biopsisvarJag har senaste månaderna börjat få stickande känsla under bröstvårtan och även i bröstet. Jag har för ca 2 år sedan gjort mammografi i samma bröst pga känsla att de är hårdare och större än de andra bröstet (dvs ingen specifik knöl). Vid denna tidpunkt hade jag slutat amma ca 4-6månader innan, men hade fortfarande mjölk i brösten. Vid denna mammografi och ultraljud såg man ingen knöl, de sa bara att jag hade fler körtlar i de bröstet. De är alltså nu samma bröst som börjat göra ont. Det är mest innan och under mens, men även en dov smärta/brännande/stickande emellan mensperioden. Jag känner fortfarande ingen knöl, men de bröstet känns i allmänhet knöligare än de andra. Kan detta vara något jag åter igen måste göra mammografi för? Är detta ett vanligt symptom för bröstcancer? Jag är 35 är gammal.
Stickande, brännande smärta i ena bröstetHej, jag har som en liten finne i huden på vänster sida om bröstvårtan. På den bröstvårtan har jag dessutom hyperpigmentering i nederkanten.
Den här finnen har suttit där i några månader nu. Ingen smärta och ingen klåda.
Jag har bara låtit den vara men sen några dagar tillbaka så känns det som det "rinner" ur bröstet men ingen vätska kommer och då började jag tänka på helheten på detta bröst. Är 50 år och var på Mammografi september 2024
UtslagHur vanligt är det biopsin måste göras om
Inte tillräckligt med vävnad
Hur vanligt att det är spridning till lymfkörtlarna
Tumör storlek 8x 10mm
Väntar nu på MR
BiopsiJag upptäckte en knöl i mitt ena bröst. Distriktsläkaren kände en tydlig knöl. Jag har gjort mammografi, ultraljud och punktion. Inget syntes på varken mammografi eller ultraljud och bedömningen blev att ingen åtgärd görs och ingen vetskap om vad knölen består av gavs. Hur säker kan jag vara på att det är ofarligt? Känner mig otrygg med svaret att inget syntes.
Knöl i bröstet