Visar 10 av 6113 träffar
2020-02-06
Hej!
Jag önskar ställa några frågor angående behandling. Har fått brösttumör vä sida kl 15. Storlek ca 18-20mm. Biopsi visat hormonell känslighet, östrogenreceptorer 100 %, progesteronreceptorer 90%, Ki67 20%, HER2 neg. Är snart 70 år fö frisk, god kondition, BMI ca 22. Är sjuksköterska. Läst vårdprogram, behandling bröstbevarande kirurgi och strålbehandling skulle vara likvärdigt med mastektomi. Detta har jag också fått besked om via kirurg. Tyvärr är jag tidigare strålad mot halsmetastas ( okänd primärtumör, 2003) och exakta strålfält då, kan idag inte definieras, varför radiolog har förordat mastektomi . Jag önskar inte detta. Har därför sökt febrilt efter likvärdig behandling. Kommer troligen att få hormonbehandling oavsett kirurgi. Även sentinel node. Finns något alternativ som komplement till bröstbevarande kirurgi? Har läst om partiell bröstbestrålning, PBI ellerAPBI. Braky-, elektron-, fotonbehandling. Röntgen 50 Kv eller elektroner. Svårt att bedöma säkerhetsnivå på alternativa behandlingar?
Sista planeringsmöte innan lunch imorgon. Kan man få behandling som ligger utanför det generella vårdprogrammet? Tacksam för svar.
Vänliga hälsningar
Ingrid
Hej Ingrid! Det är rätt att bröstbevarande kirurgi med efterföljande strålbehandling är åtminstone likvärdig mastektomi. Om du har starkt önskemål att bevara bröstet bör detta tillgodoses. Jag skulle tro att man kan ta fram dina gamla strålplaner från 2003, det är ju inte så värst länge sedan, och då kan man bestämma vilken del av kroppen som har fått vilken dos. En halsmetastas borde inte ha gett mycket stråldos till bröstet ju? Man kan också diskutera med onkologen om man kan tänka sig att helt avstå från strålbehandling, och i så fall borde kirurgen sikta på bra "marginal" dvs att tumören har ett rejält bräm med frisk vävnad omkring sig när man tar ut den. Alternativ strålmetoder används inte jättemycket i Sverige, men det bör din onkolog kunna ge dig mer detaljer om. Hoppas det ger dig lite mer underlag för ditt beslut!
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?