Visar 10 av 6074 träffar
Hej,
Jag har aldrig förstått min cancerdiagnos riktigt och riskerna med att inte ta endokrin behandling.
Jag var 39 år när jag fick min diagnos.
Operation 23/6-2021, tårtbit vänster bröst.
PAD visar radikalt avlägsnat invasivt carcinom grad 3 som mäter 16 mm. Närmast basal likeutseende. Svagt ER-positiv 40%, PR-negativ Ki-67 80%, HER2-negativ.
2 friska SN.
Invasiv duktal.
Behandling påbörjade 28/7-21;
EC75 x 1
EC90 x 2
NAB-PACLITAXEL x 10
ZOLADEX
STRÅLNING x 15 & BOOST x 8 från den 24 jan 2022
TAMOXIFEN 2/2-29/3-2022, började igen 22/7-2022.
Slutade både med Zoladex och Tamoxifen, klarade inte av biverkningarna pga jättedeprimerad. Skulle ha tagit Zoladex i 3 år och Tamoxifen i 10 år.
Onkologen sa att det endast var 5 procent risk att dö om jag INTE tar Tamoxifen så jag kunde sluta med den menade hon på.
Är det så? Jag är rädd att få återfall, hur stor är risken? Jag hade tumörgrad 3.
Jag undrar också vad detta innebär:
Svagt ER-positiv 40%, PR-negativ Ki-67 80%, HER2-negativ.
Invasiv duktal.
Mvh
Liliana
Hej. Det kan vara lite svårt ibland att förhålla sig till en risk för något, i ditt fall har du fått veta att chansen att få en icke botbar cancer och dö är ca 5%. Samtidigt är chansen 95% att det inte blir så. Hur ska man då tänka? Det vi vet är att hur mycket behandling vi än ger så kan vi inte ge några garantier, oavsett vilken tumörtyp, grad osv cancern hade. Effekten av efter-behandlingen är viktig men det är även viktigt hur man mår under behandlingstiden. Biverkningar får nog alla räkna med men det varierar mellan individer hur mycket biverkningar man får, hur man upplever dem och hur det påverkar livskvaliteten. Som jag uppfattar det du berättar så har du ändå gjort försök med behandlingen flera gånger, även utan Zoladex.
Invasiv duktal cancer betyder att cancern har sitt ursprung i mjölkgångarna. Svagt ER-positiv 40% betyder att tumören uttrycker östrogenreceptorer i ca 40% av cellerna. Infärgningen är inte starkt (= svag) men räknas som positiv. PR negativ betyder att tumören inte uttrycker några progesteronreceptorer på cellen. Ki67 80% är en markör som säger hur många celler som är i en speciell fas i celldelningen. När tumören har Ki6780% brukar den också vara Grad 3. Her2 negativ betyder att tumören inte är känslig för Her2-riktad behandling i detta skede. Alla dessa faktorer guidar oss i hur vi ska behandla före och efter operation.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarHej skulle ställa fråga gällande spänningar i båda brösten som kommit under senaste månaden, jag är 58år och har varit i klimakteriet ett tag, mensen slutade runt 50- 52. Står en del om att söka vård om det inte går över, pratas om bröstcancer med dessa symtom. Hur skall jag tänka. Tack på förhand.
Funderingar runt spänningar i båda brösten.Jag behandlades föf bröstcancer föf gvå åf sen. En mild variang som innebar operation och strålning. Nu har bröstvårtan på deg bröstet blivit märkbart större, är spänd och lite varm med klåda. Är det nprmalt efter behandling?
Ena bröstvårtan växerHej. Jag ska göra bröstundersökning imorgon med eventuell mammografi som jag kommer få vänta på. Har hälsoångest med stark cancerfobi och är förstås mycket orolig inför besöket. Inte känt någon knöl själv för vågar inte känna. Haft lite vätska från ena bröstet i några år som jag ska få kollat. Min oro och ångest nu är att jag väntat för länge med att söka och ältar nu att en eventuell bröstcancer kanske är spridd och svår att bota...Mvh, orolig kvinna på 33
OroligHej. Har fått utslag och rodnad på högra bröstet. Har smörjt med kortison men det blir inte bättre. Har på ca 2v blivit större från ca10cm till 17 cm. Är långsmalt inte så brett. Doktorn ordinerade kortison. Kliar ibland lite men försöker att inte klia. Vad kan det vara. Funderar att ringa vårdcentralen igen.
Bröstcanser.Hej de har kommit en vitt vätska från båda mina bröst, de börja för lite mindre en vecka sen, har haft min mens den här veckan ockås vet inte om de gå någon skillnad. Lider även av extremt ångest å har inte mått så bra på senaste ä har stress ätit å inte sovit så bra men böjar komma tillbaka nu å må bättre löste lite att de kan va på grund av hormonerna så de kanske har påverkat,men ä en väldigt orolig tjej överlag å nu ö jag rädd att de ä cancer. Har sätt att ni svarar så skulle betyda mycket om ni svara på de här
18 årig tjejHej jag är snart 18 år å de kommer lite vit genomskinliga värda ur båda mina bröst, märkte de fö någon dag sen bara. jag lider av extrem ångest å har stress ätit mycket på senaste vilket kanske har lätt till obalans i kroppen vilket jag läste kan va orsaken, men ä väldigt rädd att de ska va bröstcancer tycker ni de låter som något jag borde va orolig för
18 årig tjejHej!
Jag är 37 år och upptäckte en liten knöl i bröstet i maj och skickades på mammografi som jag var på i början av augusti. Då gjordes även ultraljud och läkaren kunde se att knölen var en cysta på ca 5 mm. Hon stack hål på den med en nål och vätskan var något grumlig så den skickades på analys. Jag fick snabbt svar att cystan inte var cancerogen och att jag inte skulle kallas för någon vidare undersökning/åtgärd. Redan efter någon vecka kändes jag cystan igen trots tömning och nu lite mer än två veckor efter är den lika stor som innan. Är detta något att oroa sig för? När jag har försökt läsa mig till på internet så verkar det som att det är rätt normalt? Jag vet ju att det är cystan som är tillbaka och ingen annan knöl eftersom den sitter på samma plats och läkaren undersökte hela bröstet och inget annat avvikande hittades.
Jag vill inte gå och oroa mig, men kan cystan utvecklas till något farligt eller kan man bara låta den vara?
CystaJag är i klimateriet och mina bröst har vuxit. Innan hade jag rätt jämnstora bröst, men nu hänger vänstra bröstet mer och är större än det högra. Bröötvårtan på vänster bröst är ca 2 cm längre ner än det högra. Är detta normalt? Har inte ont på något sätt. Är detta något jag behöver kolla upp? Eller kan jag vänta till mammografin om ett halvårbeller så. Känner inga knölar eller andra förändringar
Vänstra bröstet störreJag har så ont i mitt vänstra bröst och under armen och det ändå som hjälper är att jag ligger i sängen och har armen under en kudde och jag har varit hos doktorn i går och hon skickade en remiss till mammografi men den ska jag inte förrän på onsdag i nästa vecka
Har ontHej!
30-årig kvinna som hittade en knöl i ena bröstet som även var ömt för 1 år sedan. Blev skickad på mammografi och ultraljud men syndes inget (fick ingen biopsi?!) så fick förklaringen att de är så ditt bröst ser ut. Men nu 1 år senare har jag fortfarande ont och precis hört av mig till vårdcentralen för ytterligare kolla upp de . Men till min fråga varför har jag en öm knöl i bröstet men de syns inget fel? Va kan de vara när de ömmat i mer än 1 år?
Öm knöl